Tisková konference po jednání vlády, 1. června 2026
Andrej Babiš, předseda vlády: Dámy a pánové, dnešní vláda byla hlavně o zprávách Nejvyššího kontrolního úřadu a já myslím, že je dobře, že to ministři slyšeli, aby viděli, jak se vynakládají peněžní prostředky daňových poplatníků a že si z toho, samozřejmě většina je to za minulé vlády, ale to není podstatné, podstatné je, aby viděli, jaký je prostor v šetření peněz daňových poplatníků. Hlavně v situaci, kdy dnes máme jednání s komisařem, viceprezidentem Evropské komise Dombrovskisem, který s námi bude projednávat strategii rozpočtu na rok 2027 po tom, co nám minulá vláda nechala tady deficit a ještě 90 miliard díru. Takže to byl hlavní program. Bylo to několik bodů.
Z těch dalších věcí. Ministr dopravy Bednárik předložil vládě materiál ohledně mýtného systému, který končí v roce 2029, končí platnost stávajícího systému a celý systém chceme ještě zlevnit. Pamatuji si, jak jsme to dělali poprvé, kdy jsme ušetřili miliardu korun ročně, a to bylo to nejdůležitější, abychom to stihli, tak je potřeba začít legislativní proces. Pan ministr Macinka vás určitě bude informovat ohledně EXPO 2025, to je takové promo pro, bych to nazval, jak se plýtvají peníze daňových poplatníků, a ohledně DPH paní ministryně Schillerová. Takže za mě všechno.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, pane premiére, a nyní požádám vicepremiérku a ministryni financí paní Alenu Schillerovou, děkuji.
Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Dobrý den, dámy a pánové, já jsme dnes předložila na vládu návrh zákona, kterým se mění zákon o dani z přidané hodnoty. Důvodem této novely je zejména především z velké části transpozice první části směrnice, evropské směrnice VIDA známé také jako DPH pro digitální věk. Novela přináší několik technických zlepšení v oblasti DPH, upravuje další povinnosti, které má Česká republika vůči EU. Transpoziční část návrhu, což je převažující, zpřesňuje pravidla pro využívání systému jednoho správního místa. Jejím cílem je zjednodušit odvody DPH u vybraných přeshraničních služeb a prodejů v rámci Evropské unie a zároveň má jasněji stanovit, kde a kdy vzniká povinnost DPH přiznat a odvést.
Návrh zákona dále upravuje vrácení zaplacené daně vybraným evropským institucím u darů během pandemie covid 19. Je to takové reziduum, kdy Evropská komise darovala českým nemocnicím během pandemie dezinfekční roboty pro boj s covidem 19. Evropská pravidla počítají s tím, že takové dary nemají být zatíženy DPH. Ono to trošku mělo zpoždění, nejdřív se nevědělo, zda to má být osvobozeno, zdanilo se to, samozřejmě netýká se to jenom České republiky, ale protože České republiky se týká část, tak se navrhuje vrácení již odvedené daně ve výši zhruba 1,2 milionu korun, aby byl naplněn původní účel této evropské úpravy. Výdaje budou hrazeny z běžného rozpočtu Ministerstva financí bez dodatečných nároků na státní rozpočet. Rozpočet s tím počítá.
Návrh také určuje, který český orgán bude potvrzovat nárok na osvobození od DPH u dovozu a dodávek obranných produktů podle evropské nařízení SAFE, touto institucí bude Ministerstvo obrany, stejně jako je tomu dnes u obdobných případů týkajících se ozbrojených sil. Nabytí účinnosti návrhu zákona jako celku předpokládáme od 1. ledna 2027, u vybraných ustanovení pak od 1. července 2028. Děkuji vám za pozornost.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji, paní vicepremiérko, a nyní požádám vicepremiéra a ministra zahraničních věcí pana Petra Macinku.
Petr Macinka, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí: Děkuji, dobrý den, já jsem dnes považoval za důležité informovat vládu o jednom problému, který se týká výstavy EXPO 2025 v Ósace, zejména jejího financování. My tady celou tuto v podstatě tragickou situaci teď rozkrýváme a vzhledem k tomu, že se stále častěji hovoří, do veřejného prostoru se vnáší téma tzv. Českých center, která jsou tady s tou výstavou propojena organizačně, a neustále slyšíme a pan premiér je interpelován, já také panem Lipavským na základě toho, že jsou tady demonstrace, petice o tom, že se bude zavírat nějaké České centrum v Sofii nebo v Gruzii nebo v Madridu, nebo já nevím kde, tak jsem považoval za důležité informovat vládu o tom nezdaru právě EXPA 2025 v Ósace.
My jsme zjistili, že z původního rozpočtu asi 290 milionů, který byl předchozí vládou schválen tady na tuto výstavu pro ten pavilon, tak to nestačilo, protože byl vybrán generálním komisařem pan Soška, který zřejmě tu koncepci, kterou on plánoval, tak nebyl schopen dodržet, takže už v minulém období vláda schvalovala dodatečných 120 milionů rozpočtu. My teď nyní jsme v situaci, kdy ten pavilon je potřeba zlikvidovat, deinstalovat, už tam stojí poslední. Je to absolutně nevypořádané a začínají na povrch a na světlo prosakovat různí kostlivci ze skříně pana Sošky a pana Lipavského.
Pan Lipavský učinil sérii opravdu mimořádně stupidních rozhodnutí, jedním z nich bylo například to, že k 1. lednu sloučil příspěvkovou organizaci Česká centra s Kanceláří generálního komisaře. Tedy Česká centra nesou zodpovědnost za tu vzniklou ztrátu. No a na to, abych odpověděl na otázku, která z těch Českých center musí být uzavřena, protože se krátí rozpočty a musíme šetřit, tak tedy sděluji, že jsme se dostali do situace, že v důsledku těchto rozhodnutí pana Lipavského a šíleného výkonu pana generálního komisaře Sošky, který byl kryt Ministerstvem zahraničích věcí panem Lipavským a celou předchozí vládou, tak se dostáváme do situace, že Česká centra pravděpodobně jim hrozí, že skončí v takovém mínusu, že budou muset být zrušena úplně všechna, protože podle zákona pokud dva roky po sobě příspěvková organizace vykáže ztrátu, tak musí být zrušena.
My samozřejmě nechceme likvidovat celou síť těchto Českých center, my ji chceme zachránit, bude to tedy znamenat jisté ne malé nároky na rozpočet, protože sledujeme v současné chvíli nebo evidujeme minimálně 2 probíhající soudní spory mezi dodavateli a Českými centry, dále asi 12 předžalobních výzev, 3 nároky uplatněné bez předžalobní výzvy a neustále se objevují další, jedná se o desítky a desítky milionů korun, které Česká centra dluží a pan Soška s panem Lipavským to nějak neřešili.
Takže pokud tak já jsem dnes o tom informoval vládu trošku obsáhlejším způsobem. My to budeme ještě samozřejmě dále řešit. Je na to velký tlak i ze strany Japonska, ale jenom tedy říkám, že my jsme na základě toho poslali, v důsledku těch rostoucích finančních problému jsme poslali, iniciovali jsme dva audity, procesní a forenzní, probíhá tam rozsáhlá veřejnosprávní kontrola a ty audity konstatují samozřejmě závažné nedostatky ekonomického, procesního finančního plánování i řízení EXPO 2025 generálním komisařem.
Takže jsme v uplynulých dnech podali už dvě trestní oznámení zatím na neznámého pachatele, já věřím tomu, že ten pachatel bude nalezen a myslím, že řada dalších trestních oznámení bude následovat. Takže pokud se mě dnes pan Lipavský ptá na to, jak to tedy bude s Českými centry, tak možná by měl počítat s tím, že i on sám možná bude muset odpovídat a už to určitě nebudou interpelace ve Sněmovně. To je ode mě všechno, děkuji.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, pane vicepremiére, a nyní požádám pana ministra spravedlnosti pana Jeronýma Tejce.
Jeroným Tejc, ministr spravedlnosti: Dobrý den, já bych se vyjádřil k jednomu z poslaneckých návrhů, ke kterému jsme zaujali dnes stanovisko. Jedná se o návrh z pera opozičních poslanců, například pana Matěje Ondřeje Havla, který má za cíl snížit volební věk, tedy věk, kdy lidé mohou jít volit v komunálních volbách, v komunálních volbách tedy nikoliv těch, co se konají na podzim, ale až 2030 z 18 na 16 let.
My jsme ten návrh projednali, zaujali jsme k němu nesouhlasné stanovisko. Řeknu jeden z těch vážných důvodů. Myslíme si, že za prvé je velmi zvláštní předkládat toto návrhem zákona bez nějaké širší diskuze pouze, a bez odůvodnění, proč se to má týkat pouze komunálních voleb, proč se té nemá týkat voleb jiných, senátních nebo, kde je třeba malá účast, kde by to možná bylo zajímavé, co by se stalo s tou účastí v senátních volbách, má se to týkat pouze komunálních voleb, nikoliv voleb krajských nebo parlamentních.
Stejně tak se nám zdá, že ta hranice 18 let je celkem všeobecně přijímána jako hranice věku, kdy se dosahuje zralost, koneckonců jakékoliv smlouvy a jednání mohou zavazovat ty třetí osoby, až když je uzavře osoba, která je zletilá, tedy 18letá. Z těchto všech důvodu jsme tedy přijali nesouhlasné stanovisko. Jak říkám, debatě se určitě nikdo nebrání. Můžeme debatovat, těch hranic, o kterých se teď diskutuje, je řada, ať už je to trestní odpovědnost, ať už je to právě třeba možnost volby, ale v tuhle chvíli si myslíme, že není vhodné doporučit Sněmovně, aby takový návrh pro komunální volby v roce 2030 přijala.
Dovolte mi, abych se ještě vyjádřil k dotazům, které mi dnes chodily v průběhu jednání vlády do mobilu a které se týkaly primárně paní Lastovecké a její rezignace na funkci státní zástupkyně. Já mohu potvrdit, že jsem dnes obdržel její rezignační dopis. To znamená, byl jsem informován v tomto smyslu formálním a strohým dopisem o tom, že se rozhodla rezignovat na funkci státní zástupkyně. Musím říct, že mě to netěší a chtěl bych jí poděkovat za práci dosavadní a musím říct, že mě to netěší, protože už je to za posledních několik měsíců další rezignace vysoce postaveného státního zástupce v soustavě. Tím prvním byl Adam Bašný a myslím si, že to něco signalizuje o tom, že nálada v soustavě státního zastupitelství není dobrá.
Já jsem zaznamenal i tu veřejnou kritiku, která zaznívala na adresu poměrů ve státním zastupitelství, kterou tedy jak pan Bašný, tak paní Lastovecká sdíleli s veřejností, a na základě toho bych rád a bude-li ona chtít, tak já se s ní rád potkám, rád bych to učinil co nejdříve, tak abych si poslechl její názor na to, jaká jsou systémová anebo osobní selhání jednotlivců z jejího pohledu v soustavě státního zastupitelství, a v případě že tedy o nich budu mít konkrétní povědomost, tak bych na základě toho dále konal.
Předpokládám, že po té schůzce, pokud samozřejmě se uskuteční, tedy pokud příjme tu nabídku paní Lastovecká, na kterou si teprve musím sehnat číslo, tak pokud takovou nabídku ona přijme a já si ji vyslechnu, tak samozřejmě poté bych určitě jednal o poměrech ve státním zastupitelství s vedoucími státními zastupiteli včetně nejvyšší státní zástupkyně Bradáčové. Děkuji.
Andrej Babiš, předseda vlády: Dobře, takže, já jsem rád, že jste přišli, vážená média, a já bych začal oslovením Newsroom. Česká televize včera a minulý týden vysílala reportáže, první reportáž byla o tom, že my údajně točíme podcasty, abychom se vám vyhýbali, abychom vás obcházeli, že nechceme s vámi diskutovat no a včera byla reportáž, kde paní Ďuďáková mi napsala: Dobrý den, pane premiére, připravujeme reportáž, kde se budeme věnovat tomu, že Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu CZ IPI považuje vaše veřejná vyjádření na adresu novinářů za nepřijatelná, mluvil o opakovaných útocích na žurnalisty, ve vašich videích na sociálních sítích nebo na tiskových konferencích. Tvrdí, že to do slušné společnosti nepatří, chceme vám proto dát prostor k reakci. Jak takovou kritiku vnímáte, deadline pro odpověď, dostal jsem deadline, máme kvůli uzávěrce dnes tedy v pátek 29. května do 17 hodin, předem děkujeme.
Já jsem jí odpověděl. Já na novináře neútočím, ale upozorňuji veřejně na jejich očividné lži a jejich manipulace. A to se jim samozřejmě nelíbí. Seznam Zprávy a Novinky o nás lžou dlouhodobě, měli byste ale vašim divákům hlavně říct, kdo v té organizace CZ IPI je, že je to právě šéfredaktor Seznam Zpráv pan Čásenský nebo šéfredaktor Hospodářských novin, takže to jsou ti samí lidé, jejichž manipulace jsem kritizoval. No a moje vyjádření, které už Newsroom nezveřejnili, i když řekli, že dostanu prostor, pokračuje, ale to Česká televize nedala.
Pan Čásenský by naopak měl říct, jestli mu přijde normální, že jeho redaktoři se ptají někde na vesnici sousedů paní Zicklerové, jestli se dobře stará o své dítě. Dobře slyšíte. Tak to mi přijde naprosto odporné a nehorázné a proti tomu by se měla tady ta kvazi zahraniční organizace ohradit. A není to poprvé. Já jsem naposledy s panem Čásenským telefonoval o tom, jak Seznam Zprávy dehonestovaly moji dceru, moji dceru Vivien, která nemá s politikou vůbec nic společného.
No a teďka nemluvím o těch mafiánech se Seznam Zprávy, kteří se vloupali do domu ve Švýcarsku a postavili mého syna proti mně. Takže ta reportáž byla zajímavá, protože samozřejmě tahle organizace, které předsedá pan Čásenský, je podporovaná Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky, velice kontroverzní neziskovka. Takže to je ten uzavřený kruh a my samozřejmě o tom budeme rádi diskutovat. Taky tam zaznělo, že z oboru odcházejí novináři. My to víme a my víme i proč odcházejí z takového Práva a z Novinek, oni nám to totiž říkají, protože někteří už to nevydrží a když vidí ty manipulace a lži, tak zkrátka odejdou.
A já tady přináším takový přehled Novinky a Seznam za minulý týden titulky: Úřad vlády opouštějí experti, budeme nahrazeni loajálními, říkají. Co to bylo? Tak to byli experti typu komunistka Michailidu, která byla u Pirátů, nebo pan Hollan, který si z toho udělal chráněnou dílnu, a nechci se vracet k všemu, co má za sebou. 26. května Novinky: Česká televize a Český rozhlas vyzvaly vládu, aby je přestala ohrožovat. To je zas jenom manipulační titulek, že nás vyzývají, že někoho ohrožujeme, ano, samozřejmě je to, celá ta konstrukce toho titulku je samozřejmě manipulativní.
27. května Novinky: Babišovy útoky na novináře jsou nepřijatelné, konstatoval mezinárodní institut. O tom jsem už mluvil a samozřejmě ten mezinárodní institut má, v stanovách toho spolku se píše, že členy, tedy jako pan Čásenský, který včera vystupoval v té reportáži, zejména nemohou být osoby, které ať již v současnosti, či v minulosti se podílejí na potlačování svobody slova, a to v jakékoliv jeho podobě, zkreslují informace, uvádějí vědomě lživé informace. To by pan Čásenský s tím, co dělá Seznam, měl rezignovat na tu funkci okamžitě, protože jak v debatách pod Seznam Novinkami potlačují tyhle média názor lidí, a já myslím, že Seznam a Novinky se vyrovnají ruským dezinformačním webům.
No a potom 28. května byl článek: Největšími šiřiteli dezinformací a bludů jsou vládní politici, říká expert Seznam Zprávy. A kdo je prosím vás ten expert? No je to někdejší poradce premiéra Petra Fialy pro boj proti dezinformacím Miloš Gregor, to je ten expert. Jo, vždycky se vyberou ti správní lidé.
Takže, a další 31. května: Babiš se návratu ve čtyři nedočká, startuje atd. Takže my přece máme právo, my přece máme právo říct, že říkáte nepravdu. A pozdravujte pana Lukačeviče, ať vyjde z té své švýcarské chalupy nebo kyperského úkrytu. Je normální, že Ciroková se ptá mé kolegyně, která není politička, jestli se stará dobře o syna? To je normální? Já chápu, že jsou naštvaní, protože samozřejmě pan Lukačevič si nechal vyplatit z firmy 11,5 miliardy dividend. Akorát Seznam Zprávy neodvedl, ani nemusel srážkovou daň. Takže to můžete násobit 15 %. Takže o tom samozřejmě vy nemluvíte.
Takže já bych byl strašně rád, kdybyste byli objektivní, ano, a lidi už vám to nevěří. Vy jste to dělali systematicky i před volbami a děláte to kontinuálně. Takže my nemáme problém s vámi debatovat, vidím, že tady přišli další si natočit nějaké videjko, jak tady už DVTV točilo dvakrát nějaké videjko. A my určitě rádi vám budeme odpovídat. Teda já mám čas do, je tady pan ten komisař, takže mám čas, to je dvacet, do 14:50. Takže teď máte slovo.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Česká televize.
Martin Šnajdr, Česká televize: Dobrý den, pane premiére, já tady možná jenom krátce zareaguji na to, co jste tady říkal o jednom z pořadů České televize, kterou tady reprezentuji. Jenom připomenu, máte kolem sebe řadu zkušených novinářů, že ten vysílací čas vždy není nafukovací a zveřejnili jsme podstatnou část, tedy tu základní informaci.
Andrej Babiš, předseda vlády: Jedna věta tam nebyla, ne, vy jste to udělali naschvál. Vy jste to udělali naschvál jako, jednu větu jste tam nedali, ta obrazovka byla dost velká, klidně jste, tak prosím vás se nevymlouvejte, já to vím, jak to je.
Martin Šnajdr, Česká televize: Pane premiére, ale teď…
Andrej Babiš, předseda vlády: Když se dívám, koho vy zvete v neděli večer, tak ať si všichni dají na čelo antiBabiš, to je garance. Nevím, koho jste tam měli, Báru Štěpánovou a ty další, tam nějaký právník, Diag Human a nevím co. Prosím vás jako, ale to je váš problém. Já chci říct České televizi, a už ani není důvod protestovat, zákony, které platí, se nebudou měnit a změní se jenom forma financování. Takže místo poplatků, které se navýšily od roku 2024 o 1,4 miliardy, tam bude rozpočet, ano, a lidi nebudou platit ani firmy.
Takže my jsme pozvali pana generálního ředitele České televize, Rozhlasu na úterý. Takže ty stále jako vaše pořady, že my máme něco proti vám. Nemáme. My nemáme, ale můžeme se přece jenom vyjádřit, že zkrátka se nám něco nelíbí. A já to, co říkáte, vám nevěřím, protože tam chybí jenom jedna věta, která je samozřejmě pro pana Čásenského kontroverzní. Protože vy asi taky máte nějakou etiku a napadat naše kolegy a Tünde Bartha už má ochranku.
My, vy říkáte, a já to odsuzuju, když lidi napadají novináře. Já to zásadně odsuzuju, že to je špatně, ano, ale když vy vlastně děláte kontinuálně reportáže a nás vykreslujete v jakém jako světle a lžete o nás a zatahujete do toho naše rodiny, tak sorry, to skutečně si nenecháme líbit. Klidně o nás pište, co chcete. Jako škoda, že tu není Respekt. Jako mě to strašně baví, zase tam napsali o mně reportáž, jak já se chovám. Normálně si to brutálně vymyslel ten člověk, že já jsem údajně někde přišel a křičel jsem, jako že deep state.
Prosím vás, já, když jdu na jednání, vždycky je to stejné. Přijdu, řeknu, kolik je hodin, když, ale dneska jsem byl přesně, vždycky na minutu, chodím, přivítám lidi, takže pokud vy si vymýšlíte jako ty informace o mně, a já chápu, a vy se hlavně modlete, vy všichni tady, paní má podcast, bez Babiše nedáte ani ránu v těch vašich podcastech. Všude je Babiš, všechny podcasty jedou na Babiše, zpoplatněné. My děláme, Karel tu není dneska, my děláme podcast zdarma. Takže vy jste posedlí Babišem. Já tomu rozumím, ale já jen říkám, že nenecháme tohle si líbit, protože zatahovat děti našich kolegů a čekat před poštou, Ciroková, a ptát se sousedů, jestli se, tak to je jako vrchol. Ano, moje děti jste napadali opakovaně. Pan Čásenský je v pohodě. Já v pohodě nejsem a zkrátka mlčet nebudu.
Martin Šnajdr, Česká televize: Na to samozřejmě máte právo, pokud se vám něco nelíbí, můžete se obrátit standardní cestou tak, jako kdokoli jiný. Nicméně…
Andrej Babiš, předseda vlády: My jsme se obraceli kdysi na tu Radu, to tam byla ještě ta antiBabiška, teďka myslím, že je v Respektu, jsme psali 18. listopadu, nevím, kterého roku už, 2014, do dnešního dne nepřišla žádná odpověď.
Martin Šnajdr, Česká televize: Dobrá, teď už k tomu dnešnímu dění…
Andrej Babiš, předseda vlády: 2024, pardon.
Martin Šnajdr, Česká televize: Teď už k tomu dnešnímu dění, vedle vaší vlády se koná také, ČEZ má valnou hromadu, trváte tedy, nebo máte tu ambici tedy vykoupit ty minoritní akcionáře? Máte nějakou představu, kolik to bude stát a kdy třeba vznikne ta dceřiná firma? Zároveň by mě zajímalo, jestli jste řešili i mimořádnou valorizaci plateb za státní pojištěnce? Protože, pokud si dobře pamatuju, tak po posledním dohadovacím řízení tam bylo řečeno, že tam stále chybí 25 miliard, tak zda už jste to třeba odsouhlasili? A ještě navážu na tu…
Andrej Babiš, předseda vlády: Já vám hned odpovím. Řešili jsme státní pojištěnce, bude to příští týden na vládě v pondělí. A ČEZ je firma, kde máme 70 % a platí, že ji vykoupíme.
Martin Šnajdr, Česká televize: Máte už nějakou představu, kolik to bude stát a kdy by měla vzniknout ta… A poslední věc, ještě se zeptám, navážu na tu ranní tiskovou konferenci, kde jsem se vás ptal na ty výzvy a na také tu jednodenní stávku odborů Agentury pro sociální začleňování, zda jste se tedy o tom na vládě bavili a co říkáte na ty protesty? A jestli tedy platí to, že budete, že se na tom nebude už měnit nic na těch převodech? Díky.
Andrej Babiš, předseda vlády: Něco jsme říkali, pamatujete si to, paní Schillerová? Co říkala paní Mrázová na tu agenturu?
Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Nebylo to lichotivé.
Andrej Babiš, předseda vlády: Nebylo to lichotivé. Co to bylo konkrétně? Vždycky jde jenom o peníze vlastně ve finále.
Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Že jsou tam dost velké problémy a že jde o nějaké jejich výhody a tak dále a tak podobně.
Andrej Babiš, předseda vlády: My řekneme paní Mrázové, aby vám to přišla vysvětlit osobně, to bude lepší.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, CNN Prima News.
Jan Socha, CNN Prima News: Já bych s dovolením zůstal u těch peněz a chtěl bych se zeptat, prezident Petr Pavel dnes na konferenci Revize Česka opět mluvil o tom, že by Česko mělo přijmout euro, aby bylo blíže rozhodování Evropské unie. Vím, že vy jste v minulosti řekli, že za vaší vlády se euro zavádět nebude. Tak jenom, jak to vnímáte? Protože on vlastně říkal, že úspěšná Česká republika může být pouze v Evropské unii a že by euro zkrátka té ekonomice české tady pomohlo.
Andrej Babiš, předseda vlády: Pro mě euro je další ztráta svrchovanosti v rámci Evropské unie. Já jsem chodil na ty eurozóny jako pozorovatel, samozřejmě tam rozhodují ty hlavní státy a ty ostatní jsou tam do počtu. My samozřejmě potřebujeme českou korunu. Já opakovaně kritizuji Českou národní banku za to, že základní sazba prime rate je v eurozóně 2 %, u nás 3,5 %. Takže o 1,5 % víc. Nechápu proč. Proto jsou dražší hypotéky, proto jsou dražší úvěry, ale v tomhle směru máme s panem guvernérem úplně jiný názor.
Dokonce teď jsme myslím stále jedni z nejlepších z hlediska inflace, poslední číslo myslím, že druzí nebo třetí. A taky jsme participovali na sražení té inflace. Takže pan prezident má jiné názory. On by chtěl, abychom měli jeden, a to federální uspořádání, že budeme mít nějakého evropského prezidenta. To my nechceme. My chceme, aby Evropská unie byla společenství svrchovaných členských států. Takže za nás platí to, že v eurozóně např. většina států ani neplní to základní kritérium, a to je zadlužení 60 %. A ti, kteří to neplní, tak zkrátka nemají žádný problém.
Já si pamatuju, když mi vyprávěl můj přítel, který bohužel už zemřel, jeden z nejlepších politiků, které jsem poznal, Wolfgang Schäuble, německý ministr financí, když telefonoval Angele Merkel a řekl, Řecko má takové zadlužení, musí z eurozóny pryč. A Angela řekla ne a v tom momentu se z ekonomického projektu stal politický, a proto my do eurozóny rozhodně nechceme. Pro mě je novinka, že dnes přijde, a za nás to nebylo, a předchozí vláda byla u toho, že přijde viceprezident tady s námi jednat o deficitu. Když tedy my samozřejmě jsme zdědili tu díru 90 miliard a chceme mít investiční rozpočet. Takže ta Evropská unie zasahuje stále víc a víc do našich životů a my si myslíme, že to není dobře.
Petr Macinka, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí: Můžu taky drobnou poznámku tady k tomu? Já také v duchu toho, že se teď tady hodně diskutuje, že prezident zastupuje navenek zemi. Já tedy, když jsem slyšel dneska, nebo četl jsem jeho výrok, že ti, kteří chtějí, ti, kteří odmítají euro, tak že si je zapsal na seznam vlastizrádných hříchů. Tak by mě tedy zajímalo, kterou zemi považuje za svoji vlast a jaké velikány by rád viděl na těch eurobankovkách ve své kapse.
Tak já jenom připomínám, že dnes jsou tam, je tam Karel IV., Jan Amos Komenský, Božena Němcová, František Palacký, Ema Destinová a Tomáš Garrigue Masaryk, tak určitě bychom to rádi ponechali. A opravdu rušit tady tyto osobnosti našich dějin fakt nepovažujeme za vlastizrádný hřích. To fakt jsem nepochopil. A tam nebudu už doplňovat, co řekl pan premiér. Jako v eurozóně ručit za problémy ostatních zemí, to je čistě politický projekt, nikoli ekonomický. Takže v tomto tady to dlouhodobé lobby pana prezidenta za euro vláda nesdílí.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, Echo 24.
Jan Křovák, Echo 24: Dobrý den, já bych se první chtěl zeptat právě na to jednání s panem eurokomisařem Dombrovskisem. Jestli můžete říci, s čím do toho jednání jdete? Protože vy jste říkala, paní ministryně, že vlastně je tam teda na příští rok nastaveno těch 150 miliard na další rok 126, tak jestli můžete říct vlastně, jak byste ty hranice chtěla posunout, jestli nějaká konkrétní čísla máte v hlavě, vlastně co od té Evropské komise budete požadovat? Pak mám další dotaz.
Andrej Babiš, předseda vlády: My určitě nechceme říkat ty čísla, ono se to ani nehodí jako říkat něco, o čem jdeme jednat. Minulá vláda nám připravila samozřejmě past, když jednak u nás dávala na web úplně jiná čísla, než hlásila do Bruselu. A do Bruselu nahlásila takový strukturální deficit, že ten rozpočet není možné sestavit. Já jsem telefonoval s panem Dombrovskisem, i jsem byl na Kypru, paní ministryně s ním jednala. Dneska budeme na to mít podstatně víc času, bude to osobní jednání. Takže uvidíme. My mu budeme vysvětlovat samozřejmě, že prioritní jsou investice. My potřebujeme investice a investice se vrátí. Tzn. budou produkovat další peníze do rozpočtu z růstu HDP a uvidíme, určitě se dotkneme i víceletého finančního rámce, který se bude projednávat. Takže uvidíme, jak, s čím přijde. Je vícero zemí, které jsou vlastně přes ta 3 %, ale uvidíme, my nevíme, s čím on přijde vlastně jako jednat.
Jan Křovák, Echo 24: A je možné, že příští rok bude vyšší deficit než v letošním roce?
Andrej Babiš, předseda vlády: Vyloučit se to nedá, pokud samozřejmě nechceme zastavit veškeré dálnice, nechceme zastavit investice, nechceme nakupovat léky, nechceme důchody, tak samozřejmě jsme zdědili nějakou tu pozici. My se snažíme samozřejmě získat dodatečné příjmy do rozpočtu. To je ten boj proti šedé ekonomice, to je vlastně EET 2.
Dnes NKÚ mluvilo o tom, o kolik Evropa přichází peněz z titulu de facto čínských balíků, které, bylo zajímavé v té zprávě slyšet, že v momentě, když naši celníci začali kontrolovat dovozy těch čínských packetů, tak vlastně ty zásilky byly přesunuty do jiného členského státu. Já jsem o tom mluvil s bývalým náměstkem ministra financí, tedy já jsem byl ministr financí, Gregorem, o 10 miliard euro Evropa údajně přichází na výběru těch daní, té DPH různými vlastně operacemi, že se tomu ti dodavatelé vyhýbají.
Jan Křovák, Echo 24: Další dotaz bych se rád zeptal, jestli jste si s panem ministrem Macinkou vyjasnili tedy to, kdy vlastně vláda bude hlasovat o tom summitu NATO, o té delegaci? Protože pan ministr Macinka k tomu měl nějaké, nebo žádal o odklad, tak jak to je?
Andrej Babiš, předseda vlády: My o tom ještě budeme jednat, protože přišel pna Zůna, který nás informoval o tom, že bude mít ještě jednání speciální ohledně NATO, myslím 18. nebo 19. června, tak ještě se k tomu vrátíme. Ale zatím vám neumím na to odpovědět.
Jan Křovák, Echo 24: Poslední otázka se týká, ještě se vrátím k tomu financování veřejnoprávních médií. Chtěl bych se zeptat, tedy jestli je to tak, že tedy tu novou variantu vlastně bude nadále připravovat Ministerstvo kultury v čele s panem ministrem Klempířem, respektive jestli vedle toho platí ten návrh té novely, kterou navrhl pan poslanec Nacher a skupina poslanců? A jestli a kdy, vlastně poslední část té otázky, kdy dojde k dovolbě členů Rady České televize? Děkuju.
Andrej Babiš, předseda vlády: Dovolba netuším. A ohledně, platí zákon tak, jak je, ten se nebude měnit. Změní se jenom zákon o financování, a to připraví Ministerstvo kultury a předpokládám, že vláda by to mohla projednat 15. 6., protože 9. 6. máme tedy schůzku s řediteli Televize a Rozhlasu. A ten návrh poslanecký, nevím, já samozřejmě sleduju hlavně ten vládní.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Pokud je to vše, tak portál Novinky.
Petr Svorník, Novinky a Právo: Dobrý den, já jsem chtěl na úvod jenom konstatovat, že Novinky ani Právo žádný soud o tom, že by se měly omlouvat za lži, neprohrály, na rozdíl od vás. Vy jste se omlouval opakovaně. Teď přejdu k tomu dotazu.
Andrej Babiš, předseda vlády: Mohl byste říct, o čem jsem se omlouval, o čem?
Petr Svorník, Novinky a Právo: Například Miroslavu Kalouskovi, že zabil lidi skrz padáky, například o tom, že demonstranti byli zaplacení apod.
Andrej Babiš, předseda vlády: Ano, a to jsem opakoval slova pana Růžičky.
Petr Svorník, Novinky a Právo: Takže jste se omlouval za lži.
Andrej Babiš, předseda vlády: A měl byste taky říct, že jsem několik těch soudů vyhrál. A je vždycky zajímavé, že první tři soudy vyhraju a poslední jsem prohrál. Takže buďte zase objektivní a nemanipulujte. A taky jsem prohrál soud s tím, že tu aktivistickou novinářku Holzovou, která lhala o tom, že jsem měl údajně prát peníze ve Francii, to stále recyklujete, ano, tak to jsem taky prohrál. Tak to je otázka, jak vlastně potom ty soudy rozhodují.
Petr Svorník, Novinky a Právo: Takže myslíte, že nerozhodují nezávisle?
Andrej Babiš, předseda vlády: No v kauze Čapí hnízdo určitě ne, je to politický proces. A vy se jmenujete jak, já jsem neslyšel vaše jméno?
Petr Svorník, Novinky a Právo: Dobře, Petr Svorník z deníku Právo a Novinek.
Andrej Babiš, předseda vlády: Výborně, tak jakou máte otázku?
Petr Svorník, Novinky a Právo: Chtěl jsem se zeptat ohledně regulace pohybu ruských diplomatů na českém území. Vy už jste na začátku února avizoval k tomu, že…
Andrej Babiš, předseda vlády: Tady pan Macinka.
Petr Svorník, Novinky a Právo: -… že přestoupíte od toho, že by se pouze ohlašovaly k tomu, že by Ministerstvo zahraničních věcí rozhodovalo o tom, zda je vpustí na své území. A pan premiér tehdy říkal, že k tomuto kroku přistoupíte nebo respektive, že to dá na vládu, abychom o nich nepsali, nebo o vás, že jste zase proruští, tak jsem se chtěl zeptat, zda k tomu došlo?
Petr Macinka, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí: Tak my teď v tuto chvíli platí pravidlo, že je potřeba každý pohyb ruského diplomata akreditovaného notifikovat. To znamená, my od 26. tuším ledna máme přehled o tom, kdo to je a kolik takových případů to je. Není to nějak mnoho. My nějakou dobu to vyhodnocujeme a já předpokládám, že tady toto, to možné zpřísnění toho režimu z notifikačního do autorizačního budeme probírat na příští Bezpečnostní radě státu.
Petr Svorník, Novinky a Právo: A ještě, jestli můžu se zeptat ohledně toho mediálního zákona, jestli už můžete říct nebo garantovat, že se to stihne do konce roku, jak jste avizoval, když to teď bude zcela nový zákon?
Andrej Babiš, předseda vlády: To není mediální zákon.
Petr Svorník, Novinky a Právo: To je nový zcela, nebo ta změna, novela, co to bude, zda se to stihne do konce roku ta změna?
Andrej Babiš, předseda vlády: Garantovat můžeme jenom, že zemřeme. A pan Tejc předložil 18. 2. návrh zákona o tom, že ti, co si nadělají děti a potom odmítají platit výživné, tak zkuste se zeptat opozice, proč blokuje tyhle zákony např. ve prospěch samoživitelek. Takže dnes je Sněmovna zablokovaná, protože opozice zkrátka to blokuje. My dneska máme koalici, budeme to řešit a budeme se snažit, abychom to prosadili.
Petr Svorník, Novinky a Právo: Dobře.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, Markéta Dobiášová, prosím stručně, abychom pak stihli ještě Deník N a Noru Fridrichovou například.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Dobrý den, pane premiére, dobrý den, paní ministryně, páni ministři, já začnu rovnou čísly v souvislosti s očkovací strategií v roce 2020, která byla připravovaná a realizovaná tehdy v souvislosti s epidemií proti covid 19. Zajímá mě, zda máte, či pan ministr zdravotnictví Vojtěch, vy, k dispozici data ze státních institucí, která ukazují zásahy záchranek bezprostředně v očkovacích centrech, bezprostředně po podání vakcíny? Pro příklad to, co jsme zveřejňovali, 320 zásahů během měsíce června a července v roce 2021 poté, co byla zahájena veliká mediální kampaň a politická kampaň na plošnou vakcinaci obyvatel. Zajímá mě, zda ta čísla máte a kdo vlastně jakoby za tohle to nese odpovědnost? Protože v roce 2020 stát převzal odpovědnost za nežádoucí účinky, možná rizika těchto mRNA vakcín Pfizer–BioNTech zejména a zdali jste s tím seznámen a co s tím budete dělat, kdo za to nese vlastně odpovědnost?
Andrej Babiš, předseda vlády: Tak určitě to nebyla politická kampaň. My jsme zachraňovali životy tady lidí. My jsme se snažili přesvědčovat nemocnice, aby těm, kteří trpěli vyšším tlakem a obezitou, byl podán bamlanivimab na třetí den a ti lidé potom neskončili na JIPkách nebo nezemřeli, ale přežili. Takže, o tom samozřejmě nikdo jako nemluví, já chápu, vy to investigujete trvale. Já ta data nemám. Mě to samozřejmě zajímá. Já můžu vlastně se zeptat SUKLu nebo můžu se zeptat pana Vojtěcha na to, aby se zeptal, jestli ta data mají nebo nemají.
Ale my zkrátka jsme byli v době, kdy celý svět vlastně očkoval, nikdy povinné očkování nebylo prosazeno, i když v Rakousku o tom mluvili. Já jsem byl ten, který bojoval za to, aby byly uznány protilátky, dokonce jsem opakovaně chodil na Státní zdravotní ústav do Ostravy, ano, ale rozhodovali ti epidemiologové. Chlívek, ten tam je, a Prymula. A nikdo z nás na vládě, a paní Schillerová si to pamatuje, nikdy jsme si nedovolili říct něco proti rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví. Takže to není pravda, že my bychom něco takového dělali. Ale, ano, chodí různé informace a já se na to zeptám.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Takže budete se o ta data zajímat.
Andrej Babiš, předseda vlády: Zeptám se, jestli taková data existují.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Protože jsou tady evidentně desítky zásahů v souvislosti s touto plošnou vakcinací mRNA vakcín, úmrtí, a to se bavíme v současné době těch 320 zásahů je v souvislosti s jedním jediným očkovacím centrem, metropolitním centrem v Kongresovém centru v Praze.
Andrej Babiš, předseda vlády: O2 myslíte?
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Ne, já vám teďka říkám data z jediného očkovacího centra, 320 zásahů během dvou měsíců v souvislosti s vakcinací. Takže dál by mě zajímalo, jestli jste věděl a ví Ministerstvo zdravotnictví, co se vlastně v souvislosti s nákupy a možnými riziky vakcín tehdy podepisovalo? Byl jste seznámen s touto smlouvou mezi Českou republikou, Ministerstvem zdravotnictví a Pfizerem?
Andrej Babiš, předseda vlády: Nebyl jsem, bylo to přísně utajované. Dokonce jsem ji ani neměl k dispozici. A pokud si pamatuji, tak jediný, kdo to věděl, tak se jmenovala paní Baťová nebo tak nějak, na Ministerstvu zdravotnictví.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Paní Baťová byla úřednice na mezinárodní podporu, ano.
Andrej Babiš, předseda vlády: A dojednávala všechno.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: A s kým to dojednávala, nebo kdo tam teda za to?
Andrej Babiš, předseda vlády: S Evropskou komisí.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: S Evropskou komisí. Čili vy jste neměli, my jsme podepsali tedy v souvislosti s nákupy vakcín, s miliardovými nákupy z veřejných peněz, jsme podepsali závazky a vlastně se neví, jaké? Viděl ty podmínky vůbec někdo?
Andrej Babiš, předseda vlády: Samozřejmě, Ministerstvo zdravotnictví je vidělo, ale prosím vás, paní redaktorko, vy jste asi zapomněla, jaká to byla situace.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Ne, ptám se teď fakticky, takže nikdo, my nevíme, nikdo teda neví, kdo vlastně v souvislosti.
Andrej Babiš, předseda vlády: Víme, Ministerstvo zdravotnictví.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: A z Ministerstva zdravotnictví, jako kdo teda tohle to podepsal? A vy nevíte, co se podepsalo?
Andrej Babiš, předseda vlády: Já bych vám chtěl vysvětlit, pokud mě necháte mluvit chvilku, jaká to byla situace. Byl boj o vakcíny. A jak to ti dodavatelé vlastně nabízeli, nabízeli to tak, že řekli, chceš vakcínu v prvním kvartále, tak si ji objednej vlastně na celý rok. A kdo si objednal nejvíc? Dánsko, Mette Frederiksen, ta měla nejvíc peněz, tak si objednala pětkrát celé obyvatelstvo Dánska, pětkrát, aby měla co nejdříve ty vakcíny. Tak já nevím, co jsme podle vás měli dělat, když celý svět říkal: vakcíny zachraňují životy, vakcíny musíme očkovat, hlavně starší lidi.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Kdo to říkal, prosím pěkně, kdo vytvářel tu očkovací strategii, můžete konkrétně uvést ty experty a poradce, kteří tvořili očkovací strategii?
Andrej Babiš, předseda vlády: Byl tam Chlíbek, byli tam všichni, Maďar, nevím, jak se všichni jmenovali, já si to nepamatuju.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: A tito pánové ještě jenom, pardon, teď pracují také s ministrem zdravotnictví Vojtěchem, pracují na dalších očkovacích strategiích? Je to tak?
Andrej Babiš, předseda vlády: Prosím vás, o očkovací strategii rozhodla minulá vláda 10. prosince minulého roku, když už vlastně neměla o ničem rozhodovat, protože my jsme nastoupili 15. prosince. A ta strategie je vlastně navržena de facto opozicí. Já jediné, co jsem udělal, že jsem řekl, tam bylo v plánu dát 100 milionů na marketing, aby zase spřízněná média dostala peníze, tak to jsem řekl, že nebude ani koruna. A jinak ta strategie jako je nezávazná, všechno je dobrovolné. Takže není tady žádný nějaký…
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Jen se ptám, jestli pánové Prymula… úplně jenom poslední věta.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Paní redaktorko, já se omlouvám, předáme dotaz.
Radek Bartoníček, Aktuálně.cz: Jsou tady i další dotazy.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Proto chodím občas, dobrý, hned vám předám slovo. V těch nákupech v podmínkách…. Vy sem chodíte každé pondělí.
Andrej Babiš, předseda vlády: Radek nechodí, teďko přišel.
Petr Macinka, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí: Jednou, chudák, přijde.
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: V těch podmínkách, v těch objednávkách těch vakcín se píše šéf legislativy, proto se ptám na to,
Andrej Babiš, předseda vlády: Paní Dobiášová, prosím vás, ale proč se ptáte mě?
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Jestli víte, co se podepsalo, že zúčastněný stát bere na vědomí, že dlouhodobá účinnost vakcíny není v současné době známá, že mohou existovat nežádoucí účinky vakcíny, které zatím nejsou známy.
Andrej Babiš, předseda vlády: A kdo to píše?
Markéta Dobiášová, InFakta.cz: Toto podepsal při objednávání vakcín, objednávání pan Radek Policar tehdy pod vedením teda ministra zdravotnictví Vojtěcha, mj. pak Prymula atd.
Andrej Babiš, předseda vlády: Ale já nevím, co podepsal, já řeknu Vojtěchovi, aby vám, anebo pošlete to písemně a Vojtěch vám odpoví, nebo ho sem zavoláme. Já fakt neumím odpovědět na ty otázky. Bylo to období, kdy jsme vlastně jeli jako bez přestání, zachraňovali jsme tady životy lidí, bojovali jsme o ty ochranné prostředky, všechno možné. Tak v tomhle směru si myslím že, ano, bylo to tak, že zkrátka Evropská komise o tom rozhodovala.
A ještě si pamatuju, jak nás podrazili, když bylo předsednictví Portugalska, že jsme měli dostat víc vakcín a nedostali jsme je. Byl boj o vakcíny, celý svět bojoval o vakcíny. Tak nemůžete teďka říct, že to bylo asi špatně, ale já nejsem na to odborník. Já nevím, tak to vyšetříme, tak to dáme policii, pokud někdo pochybil, ať to vyšetří někdo. Ale já jako o tom fakt nevím.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, poslední dotaz, Deník N.
Markéta Boubínová, Deník N: Já chci jenom nejprve na vás, pane premiére, ještě apelovat, abyste prosím dlouhodobě neříkal, že média lžou, protože zaprvé nelžou, dělají svou práci a zadruhé…
Andrej Babiš, předseda vlády: Vybraní novináři lžou. Například považuju článek paní Bezděkové za absolutní skandál, absolutní skandál. Vaše redaktorka, bývalá moje zaměstnankyně, napsala něco neuvěřitelného. My jsme otevřeli nejmodernější onkologické centrum v Evropě. Tam byli komisaři, byli tam všichni, ani Heidelberg to nemá. A ona napíše takovou věc, proti které se ohradil Masarykův onkologický ústav, ohradila se VZP. Proč to děláte? Tady umírají lidi na rakovinu, proč píšete ty články?
Markéta Boubínová, Deník N: Já chápu, že řešíte jednotlivé články, ohrazujete se vůči nim, tam nepochybně v té debatě, ale já mluvím obecně.
Andrej Babiš, předseda vlády: Ne, já neříkám, že všichni novináři manipulují. Já říkám, konkrétně to, že tady Novinky a Seznam jedou kontinuální kampaň, chápu. Máme spolu soud atd., pohoda. Ale já říkám jednotlivá jména a samozřejmě to, co je přes čáru, když tedy řešíte děti našich kolegů.
Markéta Boubínová, Deník N: Ne, jenom jsem k tomu chtěla říct, že to je důležité, aby si asi i občané uvědomovali, že média jsou ti, kteří ověřují fakta, kteří naopak jako dodávají to, co nejsou názory. Takže proto jsem jenom chtěla stručně takhle apelovat.
Andrej Babiš, předseda vlády: Právě, že neověřujete, ale vy nemáte jako, kde vy, proč vy říkáte, že jenom vy máte pravdu, když my vám opakovaně vyvracíme ty vaše lži?
Markéta Boubínová, Deník N: Já neříkám, že my máme pravdu.
Andrej Babiš, předseda vlády: Tak, co toto je za článek, tady hlavní antiBabiška z Novinek, proč politici nebojují s dezinformací. Vždyť to dělám, já bojuju s dezinformacemi Novinek a Seznamu a Respekt, který si vylže, že já někde přijdu a křičím o deep state, lež.
Markéta Boubínová, Deník N: Nicméně já se chci zeptat ještě….
Andrej Babiš, předseda vlády: A když se zeptám těch novinářů, tak že to řekl nějaký úředník. Jako přineste mi, my to máme vyzdrojované.
Markéta Boubínová, Deník N: Já se chci zeptat konkrétně ještě k Otu Klempířovi. Když vlastně teď tedy ten konkrétní návrh zákona spadl pod stůl, vy sám jste řekl, že se už řešit nebude. Jste spokojen s jeho výkonem? Je to v pořádku, že ministr kultury připravil takový návrh zákona, který ve finále měl snad 400 připomínek a ten návrh vůbec nebude projednáván na vládě? Jak vnímáte výkon Oty Klempíře, prosím?
Andrej Babiš, předseda vlády: Tak on za to asi nemůže, tak jako nikdo netušil, že tam bude 400 připomínek.
Petr Macinka, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí: Jestli můžu krátce k tomu, protože Oto Klempíř je ministr za Motoristy. Tak zaprvé, 400 připomínek. Máme stavební zákon, který má tisíc připomínek, a nikdo to neřeší, nikdo to neřeší. Já myslím, že ta cesta, která byla zvolena prostě je jiná, ale vede ke stejnému cíli. Je stejný cíl, tzn. 1. ledna 2027 nikdo nebude platit koncesionářské poplatky. A pokud jsem dobře informován, myslím, že v průběhu toho legislativního procesu některé věci navrhované třeba Ministerstvem kultury mohou být uplatněny třeba v rámci pozměňovacích návrhů.
Andrej Babiš, předseda vlády: Já nevím, vás to učí ve škole, když děláte tu žurnalistiku, že to negativum? Místo toho, abyste řekla, paní Boubínová, to je super vlastně, že žádný zákon se nezměnil, ne? Proč ještě lidi protestují? Nic se nemění, je to stejný zákon, jenom se změní ty peníze. Tak nás zkuste pochválit za to. My vám děkujeme a těšíme se příště, na shledanou.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Na shledanou.