EN

Vláda České republiky

Tisková konference po jednání vlády, 25. května 2026

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, vítejte na tiskové konferenci po jednání vlády a slovo má premiér pan Andrej Babiš. Prosím.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, já jsem rád, že přináším do mediálního prostoru témata, protože samozřejmě my pracujeme, na rozdíl od předešlé vlády, a všechny věci, které řešíme, tak jsou komentovány často lidmi, kteří netuší, co je to vůbec firma a jak se oceňuje, jak se kupuje, jak se prodává, tak proto se chci vrátit ještě k Explosii.

Znovu zopakuji, že dokonce tu firmu vlastnil Agrofert do roku 2002, a za mě to není strategická firma z pohledu financí a vysvětlím proč. A co je důležité je, že všechno, co říkáme, je ve stádiu úvah, stádiu úvah, ano, takže jenom opakuji, že firma Explosia nevyrábí munici, v České republice vyrábí munici jedině firma STV a například Czechoslovak Group vyrábí munici na Slovensku, takže vyrábí vnitřek munice a je dobře, že po naší návštěvě konečně na základě mé výzvy začal jednat s českou armádou o spolupráci, ano, slyšíte dobře, Explosia nemá žádnou smlouvu s českou armádou, tak nechápu, proč stále někdo mluví o té strategii.

Díky, nebo kvůli válce se hodnota firmy pětinásobně navýšila a samozřejmě naše úvahy jsou v tom, že pokud dnes konkurence Explosie staví nové kapacity, aby konkurovala, samozřejmě je otázka, jak se vyvine válka na Ukrajině, tak podle toho ta cena té firmy může kolísat a také se to děje. Explosia historicky nedala do českého rozpočtu ani korunu. Já jsem si nechal vytáhnout firmy, které přispívají do českého rozpočtu, a je důležité, abyste to věděli, protože ty firmy samozřejmě máme kvůli tomu, aby nám přinášely peníze. To je normální, ti co podnikají, tak mi rozumí. Takže já jsem si to nechal vytáhnout od roku 2013.

Takže takový ČEZ zaplatil do českého rozpočtu 237 miliard, ČEPRO 14, MERO 8, Letiště Praha 8,7, PRISCO, to je ta firma, kterou jsem založil jako ministr financí a koupili jsme OKD za 70 milionů a ještě nedávno, před tím, než si Stanjura vzal dividendu, měli na účtu 11 miliard, 4,3, Budvar 3,6 miliardy, Lesy 48,7 miliardy a ČEPS 20 miliard. Takže suma sumárum všechny tyhle státní firmy, které kdybychom místo kupónové privatizace vložili do nějakého fondu, jak to má Singapur nebo Norsko, tak by nám přinášely obrovské peníze, ale po našem nástupu i přinášejí. Takže to je celkem 344 miliard a je jasné, že u Explosie žádné peníze nebudeme mít, protože Explosie investuje, a to je dobře, že investuje, tudíž všechny prostředky bude investovat do investic. Takže je otázka, co se potom stane.

Takže chtěl bych jenom zopakovat, že ty různé názory lidí, kteří ani netuší, co je to EBITDA a jak se to všechno realizuje, nejsou pravdivé a samozřejmě vždy, když s něčím přijdeme i v rovině úvah, tak hned je tady obrovská vlna nesouhlasu hlavně od lidí, kteří v životě žádnou firmu ani nekoupili, ani neprodali, ani nevybudovali. Takže to jenom. Takže je tady samozřejmě situace, kdy je jasné, že z firmy nebudeme mít nic, ale pokud bychom se rozhodli, ano, a určitě budeme veřejnost informovat, tak samozřejmě bychom si to ošetřili, samozřejmě bychom si to ošetřili, že by se nemohlo stát, a my bychom rozhodli o tom, kdo bude kupující a já si myslím, že spíš to může být česká firma, protože po tom, co jsme navštívili Explosii, tak samozřejmě se ozvaly všechny firmy a jsou to obrovské firmy, tři obrovské firmy, které minimálně o to budou mít obrovský zájem, a pokud bychom se tak rozhodli, tak bychom si ošetřili předkupní právo.

My bychom rozhodovali ve finále, kdo by to koupil samozřejmě za nejvyšší cenu, ale určitě by se nemohlo stát, že by tu firmu mohl koupit někdo, kdo by měl nějaké úmysly v rozporu se strategií České republiky.

Pan ministr Zůna dnes dostal nějaký dopis od Explosie, tak teď může naformulovat strategické zájmy české armády, doposud to nikdo nedělal, po naší návštěvě se to konečně děje a doufejme, že tady dojde k jasné dohodě, že když česká armáda bude kupovat munici pro ty tanky Leopard, které Černochová nakoupila bez výběrového řízení, tak tady bude nějaký zájem, přednostní právo, aby ta munice byla hlavně z de facto části z Explosie, to znamená ta náplň munice by byla z Explosie.

Tak tohle všechno my chceme řešit, považoval jsem za vhodné se k tomu vrátit, protože si myslím, že je to důležité, abyste věděli, a ty naše zkušenosti, myslím naší vlády, kdy jsme koupili vytunelované OKD za 70 milionů, nakonec to mělo 11 miliard, na rozdíl od předcházející vlády, která za podivných okolností koupila NET4GAS, o 17 miliard prodraženou firmu, 17 miliard, kterou mimochodem, vážení spoluobčané, teď platíte vy, protože NET4GAS je distributor plynu a tuhle nevýhodnou investici pro Českou republiku kompenzuje tím, že vy všichni, vážení spoluobčané, to v poplatcích platíte.

Stejné je to se zásobníky pro RWE, kde sice návratnost je, ale také nevím, kolik to stálo. Karle, asi 9 miliard? Ten výdaj nebyl potřebný, protože stát nenakupuje plyn, i když ten influencer teď a v minulosti tvrdil, že nakupuje, ne, nakupují to soukromé firmy a hlavně tedy to nakupuje ČEZ. Takže tolik k firmám, tolik k tomu, že my tady máme díru v rozpočtu, k tomu se nechci vracet, já myslím, že všichni vědí, jak je to s těmi deficity a kolik tam chybí peněz.

Dnes jsme na vládě projednali a schválili novelu zákona Lex Ukrajina, která zpřísňuje podmínky pro udělení dočasné ochrany, tak jak to máme v programovém prohlášení vlády. Je tady pan ministr Metnar, tak vám určitě řekne víc. Dále jsme projednali materiál, kde jsme schválili systém řízení strategických projektů a programů z oblasti IT. Vybrali jsme 55 nejdůležitějších programů a projektů vycházejících z programového prohlášení vlády a z legislativy a nastavili, jak budou řízeny.

Za každý z těchto projektů bude odpovídat manažer, kterého jsme dnes určili, důležité jsou pro nás projekty, které pomůžou přímo lidem a podnikatelům a naše priorita nebo i moje priorita hlavně jsou projekty zdravotnictví, to znamená e-žádanka, abychom věděli, jak naši spoluobčané dlouho čekají na vyšetření na magnetu nebo na CT a dalších zdravotnických zařízení a nová EZ karta, to je samozřejmě karta, kde budete mít zaznamenaná všechna lékařská vyšetření.

Dále EET 2.0 a každý se na ty jednotlivé projekty může podívat na internetových stránkách digitalnicesko.gov.cz, kde je jízdní řád všech těchto 55 projektů se všemi detaily. Také jsme projednali návrh ministerstva školství o registrech ve vzdělávání. Schválen byl i návrh ministra průmyslu Karla Havlíčka na rozšíření seznamu lokalit, k tomu určitě pan ministr něco řekne.

Teď další důležitá věc, a to je, že jsme se vrátili na základě všech těch připomínek a děkuji za všechny ty maily a připomínky, z minulého týdne jsme otevřeli znovu téma přesunu agend. Protože ve veřejném prostoru samozřejmě se objevilo spoustu různých dezinformací, jako klasika Novinky zase lhaly, že změny mohou stát Česko peníze, protože se rady vlády přesouvají pod resorty. Není to pravda. Rady vlády zůstávají, většině těch rad já předsedám, ano, to znamená i vládní zmocněnci pro lidskoprávní agendu Táňa Malá nebo menšiny Lucie Fuková a i koordinace protidrogových záležitostí, to všechno se nemění. Takže rady se nikam nepřesouvají a co přesouváme, jsou jenom úředníci.

Ty rady nadále řídím já jako předseda vlády a budou tam zástupci různých resortů a samozřejmě nadále tam bude ta nadresortnost, takže různé ty dezinformace, které jsou v prostoru, nejsou pravdivé. Přesouvají se úředníci. To znamená, že jejich odbory nebudou sedět na Úřadu vlády ale na ministerstvu. Česká republika o žádné peníze nepřijde. Přijde mi absurdní, že i v minulosti jsem se věnoval protidrogové problematice a byl jsem jeden z mála, který navštívil i ty adiktologické poradny atd., a ještě teď na tento rok jsem osobně načetl navýšení rozpočtu této protidrogové a protizávislostní problematiky o 100 milionů korun, takže by bylo dobré, abychom skutečně jsme byli k tomu objektivní.

Bude to fungovat jako u jiných agend. Rada vlády pro boj s korupcí má úřednický aparát už řadu let pod Ministerstvem spravedlnosti a nikdo to neřeší. Rada vlády pro informační společnost je pod Ministerstvem vnitra, takže tam jsme to také přesunuli, to nikdo tehdy neřešil, no a děláme to úplně stejně, jak jsme to dělali v minulosti. Ten ERVIS, Rada vlády pro informační společnost dnes o tom jsem mluvil, že měli jízdní řád na 55 projektů. Takže náš cíl je od začátku jediný, a to, aby to fungovalo lépe a aby ty agendy z té změny těžily. Takže proto po celotýdenních konzultacích v podstatě s jednotlivými odbory, státními tajemníky, s ohledem na veřejnou debatu jsme se rozhodli pro dvě úpravy.

Za prvé zřizujeme dvě kanceláře přímo pod premiérem, jednu pro lidská práva a ochranu menšin, druhou pro duševní zdraví a závislosti, takže i pozice zmocněnce pro romské menšiny zůstává pod Úřadem vlády a dál zůstává nadresortní koordinace i tady. Každá rada bude mít svého tajemníka na Úřadu vlády a osm úředníků zůstane na Úřadu vlády, osm úředníků, ostatní přecházejí na ministerstva, a to úředníci následovní: spolupráce s občanskou společností, lidskoprávní práva a rovné zacházení, národností menšiny, romské záležitosti, práva osob se zdravotním postižením, rovnost žen a mužů, péče o duševní zdraví a závislosti. Nadřízený těch úředníků budu přímo já. Doteď to byla vedoucí Úřadu vlády. A vládní zmocněnkyně tak bude mít vlastní tým pro koordinaci lidskoprávní politiky včetně meziresortního připomínkového řízení.

Druhá změna je, že Odbor rovnosti žen a mužů se nově nepřesouvá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale bude pod Ministerstvem spravedlnosti. Gesčně se tedy úřednický aparát přesouvá tak, že Oddělení práv osob se zdravotním postižením a Oddělení romských záležitostí z Úřadu vlády na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Oddělení spolupráce s občanskou společností a Oddělení lidských práv a rovného zacházení se společně s Odborem rovnosti žen a mužů přesouvají na Ministerstvo spravedlnosti a na Ministerstvo kultury se přesune Oddělení národnostních menšin. Odbor protidrogové politiky a Oddělení duševního zdraví se spojí v jednu sekci a z Úřadu vlády se přesune na Ministerstvo zdravotnictví a o tom určitě bude mluvit pan ministr Vojtěch. Takže za mě zatím všechno.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, pane premiére, a nyní požádám prvního vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu pana Karla Havlíčka.

Karel Havlíček, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu: Dobrý den, nejdříve dovolte ještě, abych upřesnil některé náležitosti, co se týká těch podniků, které byly nebo jsou pod správou státu. Já začnu úplně něčím jiným, a to tím, že zahajujeme v dnešních dnech audit společnosti NET4GAS, tak to je ten vypečený nákup, který se podařil minulé vládě. Proč ho zahajujeme, no proto, protože chceme prověřit, jestli to bylo ve správný čas na správném místě za správnou cenu, zjednodušeně řečeno, zrekapituluji to, že se koupil ztrátový NET4GAS čili plynovody.

Součástí toho nákupu bylo to, že NET4GAS bude muset zaplatit bankám a fondům 33 miliard korun, jinými slovy závazek, naprosto nepochopitelně se k tomu ještě přihodilo 5 miliard korun za cenu toho podniku a aby toho nebylo málo, tak krátce před tou transakcí si akcionáři stáhli jako zálohu 2,8 miliardy korun, které tam samozřejmě nevrátili. Suma sumárum 41 miliard korun, ať jsme přesní. Odečtu-li, jaká byla hotovost v té firmě, ta byla okolo 6 miliard korun, tak se dostáváme na čistý účet někde na úroveň 34, 35 miliard korun. Podnikatelský záměr, tak jak tvrdili představitelé minulé vlády, vyšel. No vyšel, víte proč? Vyšel proto, protože se zvýšily regulované složky plynu.

Jinými slovy koncoví zákazníci, podnikatelé, živnostníci toto všechno zaplatí ve vyšších cenách regulované složky plynu. No tak to by bylo jaksi zvláštní, aby to nevyšlo, když budu zvyšovat ceny za plyn našim zákazníkům. Takže to je to, co chceme prověřit, a chceme vidět, že v dané chvíli to nešlo nakoupit levněji, že to byla naprosto férová cena, a myslím si, že nezávislý auditor to dostatečně zodpovědně prověří.

Co se týká Explosie pouze dodám ještě jednu věc, na kterou se zapomíná. V roce 2019, když jsem přišel jako ministr na Ministerstvo průmyslu a obchodu, protože Explosie je pod MPO, tak ta firma byla v záporu, jinými slovy měla ztrátu. A v té době kolem kroužili různí lobbisté, kteří doporučovali, abychom rychle se té firmy zbavili, protože nás to bude stát spousty peněz, starostí, budeme ji muset dotovat a už byly nastoupeny všechny možné potencionální firmy, které by byly připraveny tuto firmu koupit.

Podotýkám, že logicky, když byla ve ztrátě, tak bychom za ni mohli dostat stovky milionů korun, možná miliardu, možná dvě, ale to tedy by musel být skoro zázrak, protože ta firma nebyla opravdu v dobré kondici. Výnosovou metodou v žádném případě bychom to za to v žádném případě nedostali. Ano, dnes ta firma má hodnotu někde úplně jinde, možná 12, možná 15, možná ještě více miliard korun. Já tím jenom chci říct, že kdybychom tenkrát podlehli a dali na doporučení různých věrozvěstů včetně těch, kteří dneska jsou v opozici, tak jsme dneska tuhle tu hodnotu té firmy neměli. To znamená, můžeme si rovnou přičíst ku dobru 15 miliard korun. Takže to je k tomuto.

Poslední, co jsem chtěl sdělit, je to a je to dobrá zpráva pro všechny obyvatele Karlovarského kraje, úplně nejlepší zpráva pro obyvatele Chebu, že jsme dnes rozšířili seznam lokalit zvýhodněných průmyslových zón o lokalitu Strategického podnikatelského parku v Chebu, tedy v Karlovarském kraji, a to plně v souladu se zákonem o investičních pobídkách.

Doplním k tomu ještě to, že jsme před pár týdny podepsali významnou smlouvu s investorem Mercedes Truck čili Daimler, který bude vyrábět v této lokalitě nákladní vozy Mercedes. Je to velmi významná smlouva a podotýkám, že to bylo podepsáno tak, že stát neposkytuje žádnou investiční pobídku. Poskytl tu lokalitu, ale samozřejmě lokalitu za úplatu. To znamená, Daimler zaplatí za konkrétní pozemky a současně tam ještě zbývá další pozemek, a právě proto jsme zařadili ty pozemky do lokalit zvýhodněných průmyslových zón tak, abychom tam dnes mohli nalákat další investory, možná už ne tak velcí jako je Mercedes, ale v každém případě ještě ta zóna se může doplnit dalšími zajímavými podnikateli. Děkuji.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já bych ještě navázal, tady mi kolegyně dala zajímavý článek a mě strašně baví, já jsem se včera díval na Newsroom, kde je titulek: Politici obchází média. A co všechno nám vyčítáte a já se těším, to bude dnešní moje hlavní debata s vámi, nevím, proč sem nechodí ti naši kritici, Bartoníček, ten tady už nebyl ani nepamatuji, a další, kteří si stěžují, že s vámi nemluvíme. No my budeme rádi s vámi mluvit.

A co my vám vyčítáme? Tam se směje pan kolega ze CNN Prima News. No, kdybyste řekli, že 10. července 2013, tady je titulek: Peníze pro Expolsii mají zajistit budoucnost firmy před privatizací. Představte si. Nečasova vláda schválila navýšení základního jmění této pardubické firmy o 250 milionů. Proč? Protože byla na bankrot, Explosia byla na bankrot 2013, 2013, to jsem ještě nebyl v politice, tedy ne na konci roku, no a co tady říká pan Kalousek, no říká, že toto opatření totiž musel stát, nejenže jsme nedostali nic z té Explosie, ale jsme tam nasypali, vážení spoluobčané. Ale to vám neřeknou média, oni dělají totiž selektivní monitoring, oni jen selektují věci, co se týkají nás v minulosti, ale co se týká jiných, tak to vám neřeknou.

Takže ta Explosia, co nedala do rozpočtu ani korunu, tak nás stála 250 milionů korun a pan Kalousek říkal, že toto opatření mělo zajistit budoucnost firmy na příští dva roky, podnik by měl být pro případný prodej strategickému partnerovi zajištěný. Tak co křičíte tradiční zkorumpované demokratické strany, vždyť tady jste to říkaly. My teďka říkáme, že možná nastala doba, kdy na tu firmu, z které jste nevycedili vůbec nic, můžeme dostat balík peněz.

Takže mě to strašně zaujalo tohle, já jsem to pořádně ani nevěděl, protože asi nemáme taky dokonalý ten monitoring. Tady se dokonce píše, že česká armáda neměla zájem o dodávky z Explosie. Tak by bylo dobré, když teda tolik mluvíte o tom, jak politici obchází média, ale k tomu se ještě dostanu na konec, abyste dělali korektní novinařinu.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní požádám o slovo vicepremiérku a ministryni financí paní Alenu Schillerovou, prosím.

Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí: Dobrý den, dámy a pánové, vláda dnes na návrh Ministerstva financí rozhodla, že opatření v podobě nižší daně na naftu a regulace marží provozovatelů čerpacích stanic budou pokračovat i v červnu. Jak všichni víme, globální situace na trhu s pohonnými hmotami zůstává kvůli napětí na Blízkém východě nadále velmi složitá a naše vláda zastává názor, že v náročném období nestačí vysílat signály, ale je potřeba dělat zcela konkrétní kroky, a to neodkladně. Spotřební daň z nafty tak zůstane i během června snížena o 1,90 na litr, což společně s DPH dělá úsporu 2,35 korun na litr. Sazba tak zůstává na nejnižší možné úrovni povolené evropskou legislativou.

Stane se tak opět formou hromadného prominutí spotřební daně vydaného vládou České republiky, které bude vyhlášeno ve finančním zpravodaji. Pokračovat bude i osvědčená regulace cen pohonných hmot formou nařízení vlády. Ministerstvo financí bude tedy i v průběhu června nadále vyhlašovat ceny pohonných hmot na následující den na svých webových stránkách. Výpočet maximální možné ceny zůstává nezměněn a marže nadále nesmí přesáhnout 3 koruny za litr u benzínu i nafty.

Dvojici opatření pak doplní pokračující monitoring marží, který se zaměřuje mimo jiné na kontrolu promítnutí nižší daně do cen pro zákazníky. Cílem je pohlídat, aby toto snížení s rozpočtovým dopadem asi jedné miliardy korun měsíčně občané skutečně pocítili.

Chci jasně připomenout, že naše opatření šetří českým řidičům až 400 korun na plné nádrži, a protože nafta je klíčová pro celou ekonomiku, pomáháme tím držet při zemi i celkovou inflaci. Zatímco před spuštěním našich opatření byly ceny nafty 8. nejlevnější v EU, nyní je levněji pouze ve dvou zemích evropské sedmadvacítky. To považuji za obrovský úspěch a velkou satisfakci a jasný vliv toho, že naše kroky, zpočátku tolik kritizované opozicí, opravdu fungují. Děkuju vám za pozornost.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji, paní vicepremiérko, nyní požádám ministra vnitra pana Lubomíra Metnara.

Lubomír Metnar, ministr vnitra: Dobrý den, dámy a pánové, já jsem rád, že dnes vláda schválila soubor legislativních opatření souhrnně nazvaný Bezpečnostní novela. Cílem je nastavit jasná vymahatelná a spravedlivá pravidla pro pobyt cizinců na území České republiky a posílit také kontrolní mechanismy. Jde o komplexní řešení napříč resorty, kdy tento návrh mění sedm zákonů.

Návrh je spravedlivý vůči těm, kdo dodržují zákony, dopadne na ty, kdo obcházejí a nerespektují naši platnou legislativu. Návrh zpřísňuje pravidla a zvyšuje trestní sazby v oblasti nelegální migrace. Ještě více postihuje organizování nedovoleného překročení státní hranice. Upravuje systém dočasné ochrany tak, aby odpovídal aktuální situaci a omezoval možné zneužití systému. Dočasná ochrana nově zanikne v případě, že se její držitel nebude déle než 30 dnů zdržovat na území České republiky anebo bude páchat závažnou trestnou činnost. Přísnější budou také podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu včetně důslednějšího posuzování bezpečnostních rizik a kontroly daňových nedoplatků.

Sjednocuje pravidla pro vozidla s ukrajinskou registrační značkou s pravidly platnými pro vozidla registrovaná v České republice včetně povinných technických kontrol a emisí. Změna v azylovém a pobytovém řízení zvýší efektivitu systému a posílí bezpečnostní prvky i díky koncentraci soudního přezkumu u těch bezpečnostních případů na jeden specializovaný soud, kdy se jedná o Městský soud v Praze.

A na závěr jedno z posledních, řekněme, opatření, kterým navrhujeme, nebo které navrhujeme. A to je, upravujeme pravidla pro vyplácení humanitární dávky. Stát bude mít lepší kontrolu nad tím, zda na ni mají držitelé dočasné ochrany skutečně nárok. Tady opravdu daleko efektivněji budeme bojovat proti té dávkové turistice. Na závěr mi dovolte poděkovat svým kolegům, protože se tady na té novele podílelo sedm resortů. Nejenom Ministerstvo financí, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo školství, Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo sociálních věcí a práce. Děkuji vám za pozornost.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji, pane ministře, a za resort spravedlnosti poprosím pana ministra Jeronýma Tejce.

Jeroným Tejc, ministr spravedlnosti: Hezký den i ode mě, já velmi stručně doplním tu informaci, která zazněla už a která se týká přesunu agend, mimo jiné té lidskoprávní, co se týká resortu Ministerstva spravedlnosti. U nás se jedná o 11 zaměstnanců, kteří se věnovali lidskoprávní agendě a Oddělení spolupráce s občanskou společností. A dále nově tedy po dnešním rozhodnutí o dalších 12 zaměstnanců, kteří se budou věnovat rovnosti žen a mužů.

Chci zdůraznit, že skutečně nedojde k ničemu, co by mohlo poškodit vykonávání těchto agend. Jsem naopak názoru, že to bude jednodušší a efektivnější, pokud budou podřízeny Ministerstvu spravedlnosti. Tato oddělení a odbor přechází kompletně, tzn. nedojde k tomu, že bychom dělali nějaké zásadní personální přesuny. Přejdou ti lidé, zůstanou organizačně v těch odborech a oddělení, která dnes, v nichž jsou na Úřadu vlády, pouze pod jinými sekcemi na Ministerstvu spravedlnosti. O tom ještě vedeme debatu.

Já se s nimi všemi setkám určitě ještě před tím, než nastane k 1. 7. ta úprava s ohledem na systematizaci tak, abych si vyslechl jejich názory. Ale jak říkám a jak už to zmínil pan premiér, tato agenda např. boje s korupcí je už dlouhodobě od 1. 1. 2019 na Ministerstvu spravedlnosti, také byla předána z Úřadu vlády, také zde existuje Rada vlády pro boj s korupcí a nečiní to žádné problémy. Naopak ministr spravedlnosti je zodpovědný za fungování této Rady, komunikuje se všemi, kteří jaksi jsou těmi, jak se moderně říká, stakeholdery, těmi občanskými sdruženími a dalšími institucemi, a nevidím důvod, aby to tak nebylo v těch agendách, která k nám nově přejdou.

Koneckonců i v letech 2017 a 2018 byl např. pan ministr Pelikán předsedou Rady vlády pro lidská práva, přestože byl ministrem spravedlnosti. Takže v podstatě se vracíme zpět do situace, která byla normální, běžná, že úředníci pracují podřízeni ministrům, plní úkoly, zajišťují agendu a na Úřadu vlády pod panem premiérem, jsou rady vlády, které koordinují činnost tak, aby si resorty nepracovaly samy pro sebe, ale aby byly sladěny a aby spolu komunikovaly. Takže tolik tedy jen co se týká těch agend, které přichází na Ministerstvo spravedlnosti. Děkuju. 

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji a nyní poprosím ministra práce a sociálních věcí pana Aleše Juchelku.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Děkuji moc, já jsem životní optimista, já to vidím s těmi agendami velmi pozitivně. Vnímám to jako příležitost pro Romy i pro všechny osoby se zdravotním postižením. Doposud tyto agendy seděly na Úřadu vlády, připomínkovaly materiály ostatních resortů. Já naopak, mým cílem je, aby tyto agendy byly součástí reálného výkonu politiky, ne pouze připomínkovým místem, budou teď být moci právě u tvorby zákonů, projektů, konkrétních nařízení, která mohou lidem skutečně pomoci. A já věřím, že výsledkem bude právě ten pragmatický přístup, který nebude společnost polarizovat. Protože ta polarizace právě u těchto témat ve výsledku nejvíce škodí těm lidem, kterým by měly nejvíce pomoci.

U nás jsou to dvě agendy, je to ta romská agenda. Tady jsem přesvědčen, že dochází k reálnému posílení oproti současnému stavu. Já velkou přidanou hodnotu vidím právě v propojení s paní náměstkyní Editou Stejskalovou, která má integraci Romů na MPSV na starosti. Věřím, že právě tato spolupráce může přinést velmi konkrétní výsledky pro romskou komunitu. Já jsem samozřejmě také připraven jednat se všemi těmi dotčenými. My už s nimi jednáme od konce minulého týdne.

Také u agendy práv osob se zdravotním postižením. Tam největší obavy panovaly kolem nezávislosti připomínkování. I tuto oblast jsem připravený posílit příkazem ministra, který nastaví jasné garance fungování. Kolegové měli taktéž některé specifické požadavky, když jsme s nimi komunikovali, a my se jim maximálně snažíme vyjít vstříc. Jsem připraven vytvořit i zde samostatné oddělení, tak jako u romské agendy přímo pod ministrem, aby zaměstnanci neměli pocit, že jsou svázáni tou běžnou hierarchií ministerstva. Děkuji.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji a nyní má slovo ministr zdravotnictví pan Adam Vojtěch.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: Děkuji, dámy a pánové, já také budu pozitivní a optimista. Věřím tomu, že ten přesun agend, pokud jde o boj se závislostmi a duševní zdraví bez problému zvládneme, ostatně není to nic nového pro Ministerstvo zdravotnictví. Oblasti závislostí, oblasti duševního zdraví se systematicky věnuje, dlouhodobě funguje na ministerstvu Inspektorát omamných, psychotropních látek. Téma duševního zdraví samozřejmě logické také je něco, co řešíme standardně. Takže pro nás to není nová agenda. Naopak, vidím tam velký potenciál sjednocení pozic třeba právě v případě té protidrogové politiky, jak v rámci tedy České republiky, tak i navenek na zahraničních fórech. Takže myslím si, že v tomto směru to nebude problém. Jak řekl pan premiér, ta koordinační role Úřadu vlády zůstává, zůstává Rada vlády pro duševní zdraví, zůstává Rada vlády pro protidrogovou politiku, kde jsou všechny resorty. Takže i ty argumentace o tom, že protidrogová politika je o spolupráci s dalšími ministerstvy, tak tady se vlastně nic nemění.

Tyto rady, které vlastně udávají nějakou základní strategii protidrogové politiky a politiky v oblasti duševního zdraví, kde jsou zastoupeni všichni kolegové a další složky i neziskové organizace, tak zůstává. Ale ta samotná, řekněme, výkonná agenda, ten úřednický aparát, se přesouvá na resort zdravotnictví, kde vznikne nově sekce, nová Sekce pro duševní zdraví a protidrogovou problematiku, která bude mít svého vrchního ředitele. Takže bude důstojně zastoupena. Není to tak, že půjde někde jako o nějaké menšinové oddělení nebo odbor. Bude to skutečně nová sekce, která tedy důstojně bude tuto politiku hájit a já jsem připraven se jí maximálně věnovat. Děkuji.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji a nyní je prostor pro vaše dotazy, ano.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já bych s dovolením začal, paní mluvčí, já se omlouvám, já tady mám velké téma. A to je média a naše vláda. Já jsem se včera díval na Newsroom. Ono to začalo odpoledne, když paní redaktorka Šlosarová vlastně dělala reklamu na ten Newsroom, kde se vlastně tvrdí, že my jako politici obcházíme média, že sdílíme naše informace v podcastech nebo ve videích na sociálních sítích a že nechceme komunikovat s vámi. Ale přijďte sem, proč tady nesedí Bartoníček nebo paní hlavní antibabiška Brodníčková? Tady si můžeme o tom povídat.

My vás neobcházíme, my máme nějaké sociální sítě. Tady se tvrdí, že dokonce chodíme do rozhovorů k influencerům nebo názorově spřízněným moderátorům, ale Karel chodí všude. Chodíte k Bastlové, ke všem těm našim haterům, kteří ty kritické nebo nepříjemné otázky často kladou jen velmi zřídka. Tak klaďte nám ty otázky, my jsme připraveni tady. Paní Brodníčková v tom, včera v tom Newsroomu, a to je úplně jako neuvěřitelný příběh, že já jsem v podcastu z recese řekl, že budu kandidovat 2029, 2033 a 2037.

Karel Havlíček, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu: Já jsem vás varoval, pane Babiši, v tom podcastu.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já tady mám přepis toho, co my jsme říkali. A paní Brodníčková tvrdí, že se nás nemohli doptat na to, co jsem řekl: „A vlastně neměli jsme možnost se ho zeptat a teď on tvrdí, že to myslel v žertu, ale ten jsme teda nepochopili.“ Vážení, ta sekvence toho podcastu končí, kdy Karel mi říká, že jsem neskromný, že chceme vyhrát čtyři volby, a já říkám: „Chtěl jsem je na, na píp, píp, na toto píp, naštvat. Naštvat.“ Každý pochopil, že je to recese. A vy jste z toho udělali seriózní záležitost. Bartoníček brečí, tak ať sem přijde, ať se ptá. A já vám teďko řeknu, prolhaný Seznam a Novinky, jak vy reportujete, jak vy lžete o věcech, které se týkají nás.

19. května, vláda škrtá dotace na zateplování, výzkum a humanitární pomoc, ale pro Agrofert chce víc, říkají Novinky. Fakt, jo? To je, co jako? Tady mám poznámku, vašeho bývalého kolegy novináře, z Práva, manipulace, víc chce vláda pro zemědělce, ne pro Agrofert. Navíc další podprahová manipulace fotografií. Na karavanu jsou vidět slova Ano, bude líp, evokující dojem společně s fotkou AB, že jemu a jeho firmám bude líp. Ano, to je vaše manipulace. Potom jste tady měli článek, neuvěřitelná prasárna, že jsem v Maroku měl mít nějakého agenta a že jsem ho nechal vydělat na vízech. Nějaká paní, která potřebuje psychiatra asi, někomu dala nesmysly.

Další článek 20. května, zničí Babiš po rozpočtové politice i tu měnovou, říká Seznam Zprávy, má dobře našlápnuto. Komentář s titulkem vyvolávající dojem, že Babišova vláda zadlužuje zemi a že přijde rozpočtový armagedon. Fakt jo? Potom tady máme 21. května, Babiš je jí vděčný, kdo je lékařka Protopopová, která sbírá posty. Vy jste jí zničili život, vy média, vy, kteří jste neváhali i mého nemocného syna pomlouvat, opozice, hnus fialový. 22. května, Seznam Zprávy, lidi volili levnější hypotéky, dostávají přesný opak, fakt jo? Já jsem včera odpovídal na Instagramu na otázky. A znovu vyzývám pana guvernéra, aby snížil sazby, aby snížil základní sazbu.

Nevidím důvod, proč občané, proč firmy v České republice platí o 1 % základní sazbu navíc než v eurozóně. Ano, my ne, my ne, my určitě máme v programu snížit hypotéky. Ale protože hypotéky jsou vysoko a protože základní sazba je vysoko, tak na tom vydělávají komerční banky. Ano, a paní Schillerová by vám mohla říkat, co jsou to poplatky pro lidi. Babiš ničí boj proti drogám, Vojtěch poslušně přihlíží, hlásí prolhané Seznam Zprávy. Titulek evokující pocit, že protidrogová politika končí kvůli rozhodnutí a přesunu agendy a Vojtěch tomu poslušně přihlíží, fakt jo?

Za první vlády jsem byl po Václavu Havlovi první a poslední politik, který navštívil ty adiktologické poradny. Já jsem načetl do rozpočtu 2026 o 100 milionů korun navíc, tak proč to píšete? Nebo Aktuálně tvrdí, že jsem nekonzultoval pana prezidenta atd. Já ale říkám, my vás neobcházíme. Přijďte sem, klidně se nás ptejte, my vám rádi budeme odpovídat, ano, my s tím nemáme žádný problém. A pokud máme podcasty, ano, kde můžeme mluvit, kde nám nikdo neskáče do řeči, kde nikdo nemanipuluje a nepodsouvá účelově otázky, tak proč bychom je nemohli mít? Aleš Juchelka tady s paní Schillerovou, mají taky podcasty.

Takže Newsroom včera, to byla velká reportáž, potom nastal pan Topinka, tam říkal, že se bojíme nepříjemných otázek. My se nebojíme, my se nebojíme, klidně se ptejte. Proč sem nechodí ti lidé, kteří si stěžují? Tady říkají, koho všeho vlastně žádali o rozhovory. A dokonce pan moderátor říká, útoky na novináře se z internetových diskuzí pod politickými podcasty a příspěvky na sociálních sítích stále častěji přelévají do reálného světa. Podle redaktorů agresivitu veřejnosti přiživují sami politici. Fakt jo? A co vy, co vy, kolik těch lidí zničil Seznam Zprávy, když si na někoho klekne. I toho Ctiborka z IKEMu máte na svědomí a další a další.

Vy nejste nad zákonem. Ani my, my skládáme účty. Takže bylo by dobré, kdybyste informovali objektivně a my nic neobcházíme. Přijďte sem a my vám určitě na všechno budeme odpovídat. Ale podle toho, jak to některá média mají, tak je to strašně daleko od objektivní žurnalistiky. Takže bylo by dobré, ano, já můžu vyprávět o tom, co všechno způsobila štvanice novinářů proti mé osobě a mé rodině. Takže bylo by dobré, kdyby příště i pan redaktor, který to moderoval ten Newsroom, možná vnímal i to, co se děje nám, nejenom teda.

Já odsuzuju jakoukoli agresivitu vůči novinářům, odsuzuju, ano, určitě to není dobře. Není to dobře. My to odsuzujeme, ale na druhé straně, sami si uvědomte, že co kolikrát píšete, ty lži, ano, že samozřejmě ta agresivita se potom projevuje i na nás. Takže tolik jsem chtěl říct na začátek a samozřejmě teďka máte slovo vy.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Takže Česká televize, prosím.

Jakub Pacner, Česká televize: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ten zákon k uprchlíkům. Říkáte, že je zapotřebí, tak máte nějak spočítáno, v kolika procentech, v jakém množství dochází ke zneužívání té podpory, o kolik peněz přichází stát? Protože už dlouhodobě je známo, že např. uprchlíci z Ukrajiny dávají do státní kasy už několik let více peněz, než kolik je na ně vynakládáno. Tak případně, o kolik tedy peněz přichází stát tím nelegálním nebo nezákonným pobíráním oněch dávek?

Pak bych se ještě chtěl zeptat na mediální novelu, ten poslanecký návrh, který osvobozuje od placení poplatků některé skupiny obyvatelstva. Poslanci ten návrh, ten poslanecký návrh vložili do elektronického systému dneska. Tak se chci zeptat, kdy se tím bude vláda zabývat, kdy by mohl nabýt účinnosti tento zákon, jaký bude ten další postup v tomto? Děkuji.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já odpovím na tu poslední otázku. Ano, dnes to poslanci vložili. My řešíme samozřejmě ten vládní návrh zákona. Dnes v 18 hodin máme na to speciálně koaliční radu, kde se domluvíme, jak dál. Co je podstatné je, že my plníme program. My plníme program v tom, že chceme, aby veřejnoprávní média byla financována z rozpočtu tak, jak jsme to slíbili. Aby to neplatili lidi, aby to neplatily firmy.

Je to takhle u sedmnácti členských států Evropské unie. Takže na tom nic není zvláštního. A je pravda, že k tomu návrhu je strašně moc připomínek i u jednotlivých resortů od jednotlivých ministrů, kteří tady stojí se mnou. Takže dnes to projednáme a předpokládám, že se to posune co nejdříve do vlády, která o tom rozhodne a ve Sněmovně samozřejmě dostane prostor opozice. Ale ještě před tím, jak jsme slíbili, budeme jednat o tom s ředitelem Českého rozhlasu a České televize.

Jakub Pacner, Česká televize: Pardon, a ten poslanecký návrh, ten harmonogram, jak to bude?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ten poslanecký návrh neřeším, protože ten není vlastně, to není vládní záležitost, ale předpokládám, že ten vládní návrh je to stěžejní, které bude diskutováno.

Lubomír Metnar, ministr vnitra: Mohu teď zareagovat? Tak, abych to zasadil trošku do kontextu. Z březnových dat máme na území České republiky 385 040 ukrajinských občanů. 90 000 tady z tohoto počtu bere dávky. V minulosti vláda ani, řekněme, exekutivní orgány, policie, se nezaobírala a nebyla tak důsledná kontrola zneužívání těch sociálních dávek. A já vám řeknu, jenom od počátku letošního roku máme zjištěno několik set případů zneužití a od počátku roku policie zahájila více jak 40 trestních stíhání se škodou, která přesahuje více než 18 milionů korun.

Tento problém de facto je navázán na organizovaný zločin. Proto my se tím důsledně zabýváme. Já si myslím, že jsme odhalili pouze jenom část problému. Co se týče samotné novely tak, jak dobře víte, tak už dlouhodobě o těchto problémech ve společnosti, zneužívání dávek, se hovoří, a my tímto na to reagujeme. Co jsem opomněl ještě říci při tom předchozím vystoupení, tento zákon, tato novela by měla být účinná od 1. 1. 2027. A co se týče registru těch motorových vozidel, těch zahraničních nebo těch občanů Ukrajiny, by měl být povinný od 1. 1. 2028.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, CNN Prima News.

Jan Socha, CNN Prima News: Dobrý den, já bych se také zeptal k tomu Lex Ukrajina. První věc mě zajímá, jakou čekáte debatu ve Sněmovně? Jestli jste případně otevřeni nějaké diskusi s opozicí v rámci těch změn? A druhá záležitost, která s tím také souvisí, před týdnem u nás na CNN Prima News Tomio Okamura mluvil o tom, že se snaží vyjednat s Evropskou komisí výjimku, aby té dočasné ochrany byli zbaveni také muži v produktivním věku, tak jestli je to věc, která má vaši podporu? Děkuju.

Lubomír Metnar, ministr vnitra: Já se domnívám, že my jsme obecně otevřeni k diskusi při předkládání jakéhokoli legislativního návrhu, tak i v tomto případě. Myslím si, že už některé debaty jsme s kolegy či s opozicí vedli. Já předpokládám, že se na tom shodneme.

Co se týče dočasné ochrany a jejího zúžení, víte dobře, že to je záležitost Evropské, nebo legislativy Evropské unie. Teď probíhají ty debaty právě v radách. A já očekávám, protože tak, jak hovořím s některými zahraničními partnery, těch příkladů a těch, řekněme, požadavků, je více a jeden požadavek, který je a je poměrně frekventovaný, zúžení s ohledem na věk u těch mužů. Protože to není jenom z hlediska opatření pro evropské země. Ale je to i pomoc Ukrajině. Ta potřebuje, aby muži v produktivním věku hlavně zůstávali na jejím území a pomohli nejenom co se týče obrany, ale tak, jak všichni předpokládáme a chceme, aby ten konflikt skončil, aby se zapojili do obnovy zničené země.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Pan Okamura, já nevím, co vyjednává. On si stále plete, on si myslí, že je ve vládě. Není ve vládě, je předseda Sněmovny. A pokud někdo bude vyjednávat, tak to bude ředitelka odboru paní Novotná z Ministerstva vnitra.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, Novinky.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Dobrý den, pane premiére, já bych nejprve zareagoval na to, co vy jste tu říkal. Říkal jste, že máme objektivně informovat. Tak bych chtěl objektivně informovat, že za poslední dva měsíce jsem vám poslal osm dotazů přes Whatsapp, neodpověděl jste ani na jeden. Žádali jsme vás, pardon…

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Samozřejmě, že jsem vám neodpověděl, protože jste nejprolhanější médium. Vám odpovídat nebudu, tady vám odpovím, ptejte se, proč bych vám odpovídal na SMSky? Obraťte se na mluvčí. 

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Taky jste mi dříve vyčítal skákání do řeči. Taky jsme vás opakovaně žádali o rozhovor, na ten jste nepřišel.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Vám rozhovor žádný nedám, protože jste nejprolhanější médium a tady jsem vám četl ty manipulace, jak lžete, proč bych vám dával rozhovor?

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: O rozhovor jsme také žádali několik ministrů této vlády, ti také nepřišli. Mimo jiné pana ministra Juchelku, mimo jiné pana ministra Tejce.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Přestaňte lhát. Tady máte možnost se ptát, tak se ptejte.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: To je pravda, to je objektivní pravda, o které vás informuji.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Tady máte možnost se ptát, tak se ptejte.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: A ještě k těm tiskovkám bych chtěl říct, že tady jsme často limitovaní na jeden dotaz, nebo také nedostanou možnost se ptát všechna média.  

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Klidně se ptejte, já mám čas, máme ještě padesát minut.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Tak jenom, aby bylo jasné sledujícím této tiskové konference, jak to tedy je. A k mému dotazu.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Tak můžete klást otázky teď. Teď můžete položit otázku.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Já bych se vás chtěl zeptat ještě ohledně toho zákona o médiích veřejné služby, kdy počítáte, že bude prosazen? Protože vy jste řekl, že to je proces na celý rok, že tam je spousta připomínek, tak jestli není na čase přiznat, že se to od 1. ledna nestihne?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: My ho chceme prosadit do Vánoc, aby se to stihlo.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: A je to reálné?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: To se uvidí. Nemáte už další dotazy? Teďko máte prostor, já mám čas.

Pavel Nádvorník, Novinky a Právo: Tak já bych se ještě možná zeptal k tomu zvláštnímu pobytu pro ukrajinské uprchlíky, protože byznys často volá po tom, aby těch uprchlíků bylo naopak víc. Tak jestli není poněkud kontraproduktivní zpřísňovat ty podmínky namísto jejich zjednodušování?

Karel Havlíček, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu: Já myslím ale, že došlo k nepochopení. My přece nějak nerušíme kvóty, ani neredukujeme kvóty lidí, kteří zde chtějí pracovat. Je to měsíc na vašem serveru nebo deníku, já už teď nevím. Vyšlo, myslím v Právu, vyšlo to, že jsme se přiklonili k tomu režimu, který vlastně ještě připravila minulá vláda. To je těch 440 000 korun. Tzn. je to poměrně tvrdý režim, ale nesnižovali jsme tu částku pro ty firmy. Tzn. kdo chce u nás pracovat, může u nás pracovat. Dokonce jsme tam udělali ten režim až na těch 5 let s tím, že samozřejmě ale musí prokázat to, že jaksi splňují všechna kritéria.

Tzn. ať už je ten člověk z Ukrajiny, ať je z Filipín, ať je, já nevím, třeba z balkánských zemí, má zájem pracovat u nás, projde tím běžným sítem, které je, vejde se do těch kvót a současně je o něj zájem ve firmách, tak nikomu v nejmenším nebráníme. Naopak se domníváme, že je třeba to podpořit, taky jsme to podpořili. Nejenom tedy těmi Ukrajinci, mj. třeba z Mongolska máme kvóty na 3 100, přichází sem ročně 1 700, 1 800 lidí. Takže je tam ta kvóta dostatečně s rezervou. Takže není to vůbec tak, že bychom bránili lidem, kteří u nás chtějí pracovat a je o ně zájem, aby tu pracovali. Přesný opak je pravdou.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Ti, kteří chtějí u nás pracovat jsou vítáni. Tady pan kolega říkal o tom, že jak je to výhodné, opakuje Jurečku, který si vymyslel nějaké pseudovýpočty. A nevím, co tam započítali, i DPH z cappuccina asi. Jediný relevantní údaj jsou státní pojištěnci. My tady máme 90 000 ukrajinských dětí a 60 000 důchodců, pokud si to pamatuji. A za to my platíme jako stát zdravotní pojištění. A otázka je, jestli je to celé využito nebo ne. Samozřejmě lidé, kteří chtějí u nás pracovat, tak jsou vítáni. Minulá vláda jim dala jaké výjimky? Nemusí na STK, nemusí dokládat de facto nic. Byly tady organizované skupiny, které zneužívaly čerpání sociálních dávek. Těch článků také několik vyšlo.

Takže my v tom chceme udělat pořádek. My chceme zkrátka, nebo SPZ, na to všechno jsou výjimky. My chceme, aby Ukrajinci u nás pracovali a aby měli stejné povinnosti a výhody jako naši spoluobčané. A to se doposud nedělo. Nemluvím o tom, že vlastně tady máme jako problém i zaměstnávání načerno. To říká Nejvyšší kontrolní úřad atd. Takže to není nic proti ničemu. My jenom narovnáváme ty věci, které minulá vláda, která samozřejmě nemluvila o občanech České republiky, jenom hlavně o Ukrajině, o válce, tak nedělala. A my to chceme jenom narovnat.

Lubomír Metnar, ministr vnitra: Já jenom bych ještě doplnil, když dovolíte, i tento návrh je konzultován s Hospodářskou komorou i se zaměstnavatelskými svazy. Takže myslím si, že i tady byla určitá shoda.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, iDNES, pak DVTV.

Josef Kopecký, iDNES: Dobrý den, já bych se zeptal pana ministra Metnara. Vy jste tady mluvil o dávkové turistice a pan premiér řekl, že mají mít uprchlíci před válkou stejné povinnosti a stejné postavení jako Češi. Takže když v tom návrhu je, že se má vyřešit problém s ukrajinskými poznávacími značkami na vozech, tak jsem se chtěl zeptat, zda jste uvažovali o tom, když se tady ukrajinským uprchlíkům narodí třeba dítě, že by měli např. nárok na podobné dávky, jako mají české matky, nebo ukrajinské miminko je jiné miminko než české miminko? Tak k tomuto. A jestli jste, pane ministře, spočítal, kolik vlastně procent nebo promile je těch zneužívání těch dávek, nebo jestli, protože jste říkal stovky případů, že jsou to stovky případů, tak jestli jsou oproti počtu těch žádostí, jestli jsou to nějaká procenta nebo promile nebo tak?

A na pana premiéra k tomu návrhu, který předložila čtveřice poslanců hnutí ANO, dva poslanci SPD a jeden poslanec za Motoristy sobě, jestli se nepletu. Shodou okolností ve stejný den, kdy předkládáte, projednáváte, budete projednávat s panem ministrem kultury návrh, který, jak vy jste sám řekl tady na tiskové konferenci, jsou k němu četné, velké množství připomínek, zhruba tak jste to tady řekl, že jsou k tomu četné připomínky. Existuje varianta, že by ten návrh, o kterém pan opoziční bývalý ministr Bartoš říká, že byl napsaný s pomocí umělé inteligence, že to netvořili lidé, nevím, jestli to pan Bartoš prokázal, nebo ne, a jestliže jsou tam četné připomínky, včetně od Ministerstva financí třeba, že není tam vůbec řečeno, ze které části státního rozpočtu by to bylo financováno, pokud by byly ty poplatky zrušeny.

Existuje tedy možnost, že místo návrhu pana Klempíře se tím nosičem, na kterém vládní koalice oseká poplatky nebo zruší úplně, stane ten návrh pana Nachera a dalších šesti, místo návrhu pana Klempíře? Ono taky tady dopoledne před vládou byla demonstrace, na které říkali, tady volali lidé, nevím, jestli jste to slyšeli, bylo to docela slyšet i přes, i zvenku až sem do tiskáče, to bylo slyšet. Možná jste to slyšeli i vy. Tak tam volali lidé, Oto, zabal to, a to volali i včera na té demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. Čili není ten návrh pana Nachera a šesti dalších o něco lepší třeba než návrh pana Klempíře? Děkuju. 

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já si to nemyslím, myslím si, já ho ani neznám ten návrh pana Nachera. Asi tam odpouští nějakým skupinám. My jsme to diskutovali. Pokud to mělo nějaký smysl, tak to mělo proběhnout tak, aby ty lidi, ty skupiny, které dnes platí zbytečně za to, protože samozřejmě platí firmy a platí zaměstnanci a platí všichni. Takže určitě to tak není. Za mě jediný nosič je návrh toho zákona, o kterém dnes budeme mluvit. A bude to vládní zákon, takže to musí schválit vláda a předtím, než to schválí, tak určitě bude jednat s ředitelem České televize a Českého rozhlasu.

Takže já si to nemyslím, není to nic, že bychom tady měli nějaké dva nosiče. Ten, my jsme o tom diskutovali. Ten návrh byl údajně dneska podán, ale ta původní myšlenka byla taková, že to mělo lidem ušetřit peníze od 1. 7. A teď, když je to podáno, tak samozřejmě, bůh ví, co se s tím stane. Ale to uvidíme. Takže relevantní je ten návrh, který dnes budeme projednávat. Bude to vládní návrh a o tom budeme jednat.

A ještě k těm SPZ, pane redaktore, Ukrajinci nemusí jezdit na STK například. Nevidím důvod, proč by nejezdili. A tam je plno věcí, které jsou, vlastně mají větší výhody než naši spoluobčané. A proto to řešíme. Kolik bylo těch případů? To nevíme, ale podstatné je, že je v tom neskutečný nepořádek a že se to zneužívalo. V jakém rozsahu, nevím. Ta minulá vláda byla spíš ukrajinská než česká. To asi všichni vnímají. O tom jsme my i také mluvili v minulosti. Takže jenom dáváme do pořádku, co už dávno mělo být a co jsme zdědili po našich předchůdcích.

Proč se demonstruje, já nevím. My chceme jenom jako 17 členských států Evropské unie, aby to financování bylo z rozpočtu a ne, aby to platili lidi. Mimochodem v roce 2022 pan Baxa tvrdil, že nechce navyšovat poplatky. Mimochodem Evropská komise se dožaduje vysvětlení toho minulého zákona na základě nějakého oznámení z České republiky. Takže je to jednoduché. My nechceme, aby lidi platili za poplatky, protože x lidí se zkrátka nedívá ani neposlouchá veřejnoprávní média. A chceme to nahradit rozpočtem. A má to tak 17 zemí. Já nevím, co je tak složitého na tom to pochopit. Ale chápu, že se demonstruje, ano, máme svobodu. To je v pořádku, ale my tyhle záležitosti, tyhle lidi nebereme vážně.

Karel Havlíček, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu: Já ještě, pane Kopecký, se přiznám, že jsem tedy v úplném šoku. Přece STK to není žádný benefit. To přece nemůžete myslet vážně, dávat to dohromady s nějakou porodností, STK je o bezpečnosti pro boha svatého. Přece neposíláme české řidiče na STK proto, abychom jim jako ubrali nějaké peníze. My je tam posíláme proto, abychom měli nějakou pravděpodobnost, ideálně jistotu, že ta auta jsou v pořádku. A jestliže se to ze začátku udělalo pro Ukrajince jako určitý benefit, dobře, tak po dobu nějakého času to lze asi respektovat. Ale jestliže jsou tady ta auta třeba jako delší dobu, tak co je divného na tom, když někdo má vůz, aby si zašel na řádnou technickou prohlídku. To přece nemůže nikoho finančně ohrozit. A je to o bezpečnosti. A to říkám jako člověk, který na té dopravě seděl a diskutovali jsme to takto i s českými řidiči.

To by přece mělo platit automaticky úplně pro všechny. Já vůbec nechápu, jak to můžete porovnávat, já nevím, s porodností anebo s tím, když se někomu narodí dítě, jestli má mít benefit či ne. Bavme se o tom, jestli má dostat nějakou částku sociální, tomu všemu rozumím. Ale to, že zpochybňujeme STK, tak to tady za chvíli budeme mít auta, já nevím, která tu jsou jak dlouho a bude nám to úplně jedno?

Každý, kdo tady je, protože oni jsou v tzv. mezinárodním provozu, ale to přece není možné, aby do nekonečna byly v mezinárodním provozu. Oni mají být prostě v reálném provozu, pakliže jsou v tom reálném provozu. To přece nemůže nikoho zabít tady ta mini částka za to, že si zajede jednou za čas zkontrolovat stav vozidla. To já, kdybych byl tedy tím řidičem, tak tam sám jdu, abych měl jistotu, protože, když se pak něco stane, tak je průšvih.

Josef Kopecký, iDNES: Promiňte, ta otázka přece byla, jestli když mají mít stejné povinnosti, což nikdo nezpochybňuje, jestli mají mít i stejná práva? Takže jsem se ptal na to, jestli když tady ukrajinská uprchlice porodí dítě, jestli má mít nárok na stejný, jako česká matka, která porodí? Nebo jestli je rozdíl mezi českým miminkem a ukrajinským miminkem? Děkuju.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Rozdíl je mezi českým miminkem a ukrajinským miminkem. Ano, v tom je rozdíl. My jsme v České republice tady, pane redaktore. My pro cizince máme nějaká pravidla a ta pravidla nějak platí a fungují a já teďka vám na to neumím odpovědět. My teď dáváme do pořádku to, co před námi naši předchůdci neudělali a my hlavně chceme, aby se zvýšila porodnost českých žen. My jsme tady v České republice, a to je náš úkol pracovat a bojovat pro české občany.

Lubomír Metnar, ministr vnitra: Jestli dovolíte, já ještě jenom v krátkosti doplním. Ono možná jsme se, pane redaktore, neposlouchali, nebo jste neposlouchal úplně bedlivě, tak jak já jsem říkal, že to máme za cíl. Jasná, vymahatelná a spravedlivá. To znamená, aby ty podmínky byly stejné pro českého občana, pro občana Evropské unie, ale také pro občana Ukrajiny. To je to, co se týče vozidel, registrace vozidel.

Těch problémů je celá řada. My se to snažíme odstranit, tak jak jsem říkal na úvod. Předchozí vláda nezadala tento úkol, nesledovaly se ty problémy, neodhalovala se tak ta, řekněme, dávková turistika. Obrovské problémy jsou z hlediska přestupků v dopravě, protože ta vozidla nejsou registrovaná, byť, děkuju za tu iniciativu, Ministerstvo dopravy zavedlo registr, ale vzhledem k tomu, že to není takto explicitně uvedeno, jako v tom našem návrhu, je evidováno více jak 28 000 ukrajinských vozidel, ale jenom kvalifikovaný odhad uvádí, že je to více jak dvojnásobek vozidel u nás.

Takže my opravdu jsme zdědili problém, který se snažíme řešit. Chceme, aby byl jasný, jasně vymahatelný a spravedlivý, jak jsem vám říkal pro občana České republiky, občana Evropské unie, ale i pro občana Ukrajiny. Děkuji.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Také děkuji a nyní požádám poslední dva dotazy DVTV a pak Echo 24.

Kristýna Matute, DVTV: Dobrý den, pane premiére, jak moc ve skutečnosti stojíte o to.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já vás nevidím, jo tam jste, aha.

Kristýna Matute, DVTV: Dokončím otázku.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já jsem myslel, že budete dělat podcast, jako Veselovský minule tady.

Kristýna Matute, DVTV: Položím vám dotaz.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Dobře.

Kristýna Matute, DVTV: Jak moc ve skutečnosti stojíte o to, aby se financování médií veřejné služby změnilo? Protože sám jste před týdnem přiznal, že jste návrh zákona od ministra kultury ani nečetl a například Ministerstvo financí upozorňuje na řadu nedostatků a doporučuje v tuto chvíli nic neměnit. Tak pokud o tu změnu stojíte, proč jste osobně nedohlédl na to, aby vznikl legislativní návrh, který nebudou cupovat jiná ministerstva a odborníci?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Jakože jsem ho měl napsat ten návrh osobně.

Kristýna Matute, DVTV: Já jsem řekla: nedohlédl na to.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já jsem měl přečíst těch 400 připomínek, nebo nechcete se mnou strávit nějaké dny, abyste věděla, že pracuju od rána do večera i soboty a neděle? Já mám nějaké úkoly, mimo jiné řídím vládu, takže nechápu, na co se mě ptáte. My říkáme, že hlavní cíl naší vlády je, aby lidé neplatili poplatky za Českou televizi, na kterou se nedívají. Aby firmy neplatily. Proč mají platit, když se na ni nedívají, ani neposlouchají Český rozhlas. Ani jedna z těchto institucí, pokud mě sledujete na sítích, tam jsem minule četl, jak všude se šetří. Ve Francii, všude šetří. Tady jste slyšela něco o šetření? Ne.

Já jsem zvědav na opozici, kdy konečně teda nás podpoří, abychom schválili návrh Senátu na to, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl kontrolovat Českou televizi a Český rozhlas. Vždyť lidé mají právo vědět, kam ty peníze jdou. A asi mají velké náklady. Podívejte se na Moravce, jak je šikovný, asi nepotřebuje moc lidí na ten pořad, bylo by zajímavé porovnat náklady na bývalého Moravce v České televizi a na nového Moravce a ještě za to kasíruje peníze, tak pecka. Takže já, když mi říkáte, že jsem to měl číst, samozřejmě to nemůžu číst. Neberu to ani vážně ten váš dotaz.

Já vám jen říkám, že my jsme slíbili lidem, že zrušíme poplatky a financování bude z rozpočtu, a to uděláme a zkrátka vláda to schválí a už jsem to tady opakoval xkrát, že zkrátka se můžete spolehnout na to, že plníme program, tak jak jsme to slíbili, tak to splníme.

Vždyť my to uděláme. 

Prosím?

Kristýna Matute, DVTV: Já se omlouvám, už mi byl odebraný mikrofon, ale jestli jste spokojený s tím, co ministr kultury předložil za ten návrh? Vzhledem k tomu, že to bylo hnutí ANO, které to slibovalo voličům tady tu změnu financování veřejnoprávních médií, tak jestli jste neměl zájem na tom na to dohlédnout, co ministr kultury navrhuje, že jste ani nepřečetl ten zákon nebo ten návrh?

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: To si dělá srandu paní, ne? Nepřečetl ten zákon a 400 připomínek. To myslíte vážně, ten dotaz? Myslíte, že premiér má číst zákony? Nevím, na co se mě ptáte. Dneska to řešíme v koalici.

Karel Havlíček, 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu: Já se omlouvám, ale přece nemůžeme posuzovat zákon podle prvního návrhu. Já bych rozuměl tomu vašemu dotazu, kdyby bylo po třetím čtení, ten zákon byl schválen a teď by na něj byla nějaká kritika. Já bych tomu možná i rozuměl, kdyby to bylo už poté, co to šlo nakonec do Sněmovny a tam se to prochroustávalo ve druhém čtení atd. a dali by tam nějaké připomínky a ptala byste se. Ale jestliže ten zákon vlastně teď vzniká a jestliže je v režimu nějakého připomínkového řízení, což jsou úplně všechny zákony, já, když jsem tam dával energetické zákony, také tam byly desítky, stovky, někdy jsme měli i třeba 2 000 připomínek a zásadních připomínek.

Ale připomínka není o tom, že někdo něco cupuje, připomínka je právě o tom, aby se vyjasnily některé věci, s některými můžete souhlasit více, s některými méně, ale teprve v momentě, kdy to dojde do nějakého regulérního legislativního kolečka ve Sněmovně, tak pak rozumím té otázce, ale když to vzniká, tak to je přeci hrozně předčasné teď z toho dělat nějaké závěr. To podstatné je to, že jsme něco řekli, a podstatný bude ten konec. A pak je naprosto férové a správné, abyste to případně cupovali a abyste říkali, co dopadlo špatně připusťme i v tom průběhu v té Sněmovně, ale dřív, to fakt jako.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Mě zajímají na tom zákoně jenom dvě věci. Jaká částka bude garantována v tom novém zákoně a za mě to bude nominální částka, takže to budou miliardy, nebudou to žádná procenta, to je jedna věc.  A druhá věc je samozřejmě otázka inflační doložky. Takže já jsem opakovaně říkal, že neřeším vůbec obsah, ta média, co vysílají, a pokud to řeknu jednoduše, já jsem úplně v pohodě s těmi zákony, co tam jsou, a stačí jenom to financování. Říct, kolik peněz dostanou, a to je všechno. A tu inflační doložku. Tak to má 17 zemí. Takže já, ode mě chcete, abych četl 400 připomínek, určitě je číst nebudu, protože ta věc je jednoduchá.

Nechceme, aby lidi platili poplatky za Českou televizi a Český rozhlas a chceme, aby to platil rozpočet, chci, aby tam byla jasná částka, která bude určitě předmětem debaty, a uvidíme, jestli televize a rozhlas, a pokud víme, tak už někteří ti ředitelé tvrdí, že ano, můžou ušetřit stovky milionů, tak o tom bude ta debata a bude to o tom, aby už konečně Nejvyšší kontrolní úřad to zkontroloval, abychom věděli, kam tečou ty peníze, protože vždycky za vším hledejte peníze.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, Echo 24 poslední dotaz.

Dominik Stein, Echo 24: Dobrý den, já jsem se chtěl zeptat ještě k přesunu těch agend. Vy jste tedy, pane premiére, říkal, že jednou z těch změn oproti minulému týdnu je, že zůstane pod Úřadem vlády kancelář mimo jiné pro ty závislosti, tak proč vlastně nezůstane zachována i ta pozice koordinátora, kterým byl v lednu jmenován Pavel Bém? Ostatně šířily se nějaké informace o tom, že je to nějaká pomsta za to, že nepřijal nabídku kandidovat jako primátor za hnutí ANO v podzimních volbách.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Vy mě bavíte. Kde na to chodíte na ty nesmysly?

Dominik Stein, Echo 24: Tak se různě šíří.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Jeden to vymyslí a pak to všichni píšou, jako třeba ta Explosia a Francie, to je taky pěkná pitomost.

Dominik Stein, Echo 24: Jestli bych mohl pak ještě druhý dotaz k té humanitární dávce, tak jestli jsem správně pochopil, tak se zpřísní sankce za uvedení nepravdivých údajů v žádosti a za nespolupráci s Úřadem práce, zejména za nereagování na jeho výzvy, tak jestli bych se mohl zeptat pana ministra Juchelky, v čem to zpřísnění bude spočívat? Díky.

Aleš Juchelka, ministr práce a sociálních věcí: Tak já odpovím. Takže nově se bude sankcionovat samotný žadatel a i další společně posuzované osoby v té domácnosti. Pokud osoba uvede nepravdivé údaje nebo nereaguje na výzvu Úřadu práce k doložení potřebných informací, může mu být v období následujících až třech měsíců humanitární dávka odejmuta. Takže toto je ta sankce. A tam je potřeba samozřejmě ta součinnost, proto i např. těch 16 dnů, kdy ten člověk musí skutečně setrvat v České republice, protože ta turistika, a vidíme to opravdu na vzrůstajících případech, které už jsou v tuto chvíli u soudu a které už soudí, kdy vlastně skutečně bych řekl organizovaný zločin zneužíval občany Ukrajiny k tomu, aby pobíral dávky.

Tak jak my jsme v tom minulém volebním období na začátku toho konfliktu, když se to celé nějakým způsobem designovalo, kritizovali, že ten systém je velmi propustný, tak teď se ukazuje, že jsme měli pravdu, poněvadž už v tuto chvíli to mají státní zastupitelství, policie a už i někteří právě, kteří ten organizovaný zločin organizovali, byli odsouzeni.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Potom tam byl dotaz na ty rady.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Dotaz jaký?

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Na rady.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Rady zůstávají.No, protože největší radost z té změny měla protidrogová centrála, pan Frydrych. Ti bouchali šampus. Doplňte si to, jak chcete. Já jsem načetl 100 milionů plus, takže my budeme bojovat proti drogám, ve středu je tady kulatý stůl ke kratomu.

Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkujeme za vaši pozornost a přejeme hezký zbytek dne.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Počkejte, nemají další dotazy? Jak je to? Pozdravujte tečku cz. Přijďte a bavte se s námi, tady my vám odpovíme na všechno. Děkujeme a na shledanou.