EN

Vláda České republiky

Ministr Dienstbier odstartoval proces vzniku funkce dětského ombudsmana v ČR



Dne 18. listopadu 2014 uspořádal ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier ve spolupráci se Švédským velvyslanectvím v Praze seminář o dětském ombudsmanovi.

Záštitu akci poskytl Dětský fond OSN (UNICEF). Seminář byl pořádán při příležitosti 25. výročí Úmluvy o právech dítěte a v souvislosti s úkolem ministra pro lidská práva zpracovat do konce roku 2015 analýzu možnosti zřízení nezávislého mechanismu monitorování naplnění Úmluvy o právech dítěte v České republice vyplývající z Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí.

Semináře se zúčastnili švédský dětský ombudsman Fredrik Malmberg a rakouský dětský ombudsman Ewald Filler, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a přes 70 dalších účastníků, včetně poslanců, senátorů, pracovníků státní správy i Ústavního soudu, odborníků na práva dítěte z akademické i neziskové sféry, včetně členů Výboru pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva. Nechyběly ani děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru, či Dětské tiskové agentury. Dětská televize Liberec předem pro seminář zpracovala anketu mezi dětmi, jež byla na semináři promítnuta.

Úvodní slovo pronesl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a velvyslankyně Švédského království v ČR Annika Jagander. „To, co zde dnes zazní, bude využito jako podklad pro detailní analýzu, kterou mám za úkol zpracovat v roce 2015. Cílem analýzy je vyhodnotit, jaké jsou aktuální možnosti zřízení dětského ombudsmana v České republice. Mou osobní snahou pak je, aby příslušná právní úprava zakotvující dětského ombudsmana do českého právního řádu vznikla a byla přijata do konce tohoto volebního období,“ uvedl mimo jiné Jiří Dienstbier.

O první příspěvek se pak postarala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, po níž následovalo vystoupení švédského dětského ombudsmana Fredrika Malmberga. Dětský ombudsman byl ve Švédsku zřízen v roce 1993 a aktuálně zaměstnává přes 20 zaměstnanců. Jeho činnost je upravena zákonem. Působí zejména jako poradní orgán a na rozdíl od jiných dětských ombudsmanů v Evropě nemá oprávnění šetřit individuální podněty. Své zprávy na svých stránkách publikuje nejen ve švédštině, ale rovněž v angličtině. V minulosti se zabýval tématy, jako je ústavní péče, šikana, domácí násilí či detence dětí. Velmi inspirativní jsou postupy, jakými pracuje s dětmi a naslouchá jejich názorům v souladu s čl. 12 Úmluvy o právech dítěte. Pořádá pravidelná setkání s dětmi, provozuje telefonní linku pro děti, komunikuje také přes chat, email či dopisy. Umožňuje dětem setkávat se s politiky a prezentuje názory dětí ve veřejné diskuzi. Základem jeho komunikace s dětmi je naslouchat dětem, aniž by je dospělí přerušovali a vnucovali jim své názory a hodnoty.

Poté svůj úřad a svou práci představil rakouský dětský ombudsman Ewald Filler. V Rakousku je dětský ombudsman součástí ministerstva pro rodinu, on sám je jeho zaměstnancem. Stejně jako švédský ombudsman, i Filler ve svém příspěvku zdůraznil nesmírnou důležitost dialogu s dětma při řešení jejich problémů. V některých případech dokonce jeho úřad jako komunikátory používá speciálně ženy, například malé holčičky se tak snáz otevřou, svěří se svým trápením, než by se stalo při komunikaci s osobou mužského pohlaví.

V následné panelové diskuzi popisovali švédský dětský ombudsman, zaměstnanec Úřadu vlády Švédského království či zástupce neziskové organizace Save the Children Eva Harnesk, jakým způsobem spolupracuje dětský ombudsman s jinými institucemi a organizacemi. Pavla Gomba, ředitelka UNICEF v České republice, poté doplnila zkušenosti s dětskými ombudsmany z jiných zemí a představila novou kampaň UNICEF Imagine.

V druhé panelové diskuzi popsala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jaké činnosti v oblasti práv dětí vykonává. Poté Martina Štěpánková, ředitelka Sekce pro lidská práva Úřadu vlády, shrnula dosavadní snahy zřídit instituci dětského ombudsmana, zejm. věcný záměr z roku 2009, který vznikl na sekretariátu Rady vlády pro lidská práva. V minulosti byly zvažovány dvě možnosti zřízení dětského ombudsmana v České republice: buď vznikne samostatná instituce, nebo budou rozšířeny pravomoci veřejného ochránce práv. Obě tyto varianty jsou na stole i dnes. Následně vystoupila Zora Dušková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva a seznámila přítomné s představou Výboru o tom, jak by měl vypadat dětský ombudsman. Výbor pro práva dítěte podporuje i variantu rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv.
Poté slovo dostaly přítomné děti, které na akci participovaly - z Dismanova rozhlasového dětského souboru, Dětské tiskové agentury (DTA) či dětských televizí. Dětská televize Liberec předem pro seminář zpracovala anketu mezi dětmi, jež byla na semináři promítnuta. Obdobně i děti z Dětské televize Praha 2 Vyšehrad. Ty si nejen předpřipravily obdobnou anketu, ale dokonce z celé akce natáčely reportáž, která bude kromě odvysílání zveřejněna i na stránkách vlády ČR - v sekci ministra Dienstbiera, na stránkách UNICEF ČR a na dětských stránkách veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, jež fungují od roku 2012.
Na závěr proběhla všeobecná diskuze.