Aktuality
Aktuality
Nové vzdělávací materiály k Mezinárodnímu dni Romů obohatí výuku na školách
Začlenit informace o romské menšině, kultuře, historii a obecně o vzájemném soužití do běžné výuky pomohou materiály od Ministerstva školství a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Nové vzdělávací materiály rozesílají školám při příležitosti Mezinárodního dne Romů 8. dubna.
Ombudsman s vládní zmocněnkyní naučí Romy bránit se diskriminaci
Dnešním Mezinárodním dnem Romů ombudsman společně s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny zahájili několikadílný seriál na sociálních sítích. Chtějí v něm Romům vysvětlit, jak poznat diskriminaci a jak se jí bránit. „K dnešnímu Mezinárodnímu dni Romů přejeme všem Romům, aby se s diskriminací nemuseli potýkat. Bohužel však od lidí, kteří se na nás obracejí, víme, že spousta Romů diskriminaci stále čelí. Připravili jsme proto společně několikadílný facebookový seriál, ve kterém Romům vysvětlíme, jak poznat zakázanou diskriminaci a jak se proti ní bránit,“ uvedli ombudsman Stanislav Křeček a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. Romové se v seriálu také dozví, které důvody diskriminace a oblasti života jsou zákonem zakázané. Ukážeme jim, jak se v takových případech bránit. Poradíme, co udělat, když se stanou svědkem nebo obětí projevu předsudečné nenávisti (označované také jako hate speech a hate crime).
V pondělí 12. února se uskutečnilo první jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v novém složení. Vládní romská zmocněnkyně Lucie Fuková v jeho rámci vyhodnotila první rok v této funkci a současně vůbec první rok existence této pozice. Mezi klíčové body jednání rady patřilo usnesení, které doporučuje přijmout definici anticikanismu – protiromských postojů. To je považované za formu rasismu, předsudků, diskriminace nebo nenávisti namířené proti Romům a Sintům.
Složení Rady pro záležitosti romské menšiny 2024
Vláda 3. ledna 2024 na svém zasedání na doporučení vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové jmenovala 13 nových občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Složení Rady se tak výrazně změnilo. Ze přechozích občanských členů zůstali v radě pouze čtyři. Celkově má rada 34 členů, z toho 17 občanských členů, z nichž je 16 Romů. Přinášíme medailonky jednotlivých členů a členek občanské části rady.
Přihlaste se do nové výzvy OPZ+ zaměřené na romské a proromské organizace
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje novou výzvu v rámci OPZ+ zaměřenou na romské a proromské organizace. Vyzývám neziskovky, aby se do této výzvy zapojily a pomohly naplňovat Strategii romské integrace. Výzva je otevřená do 22. dubna 2024.
Na doporučení vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové jmenovala vláda na svém zasedání 3. ledna celkem 13 nových občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ze současných občanských členů zůstali v radě pouze čtyři. Celkově má rada 34 členů, z toho 17 občanských členů, z nichž je 16 Romů. Předsedou rady je premiér Petr Fiala, místopředsedkyní je zmocněnkyně Fuková. Ta plánuje pro rok 2024 řadu důležitých kroků v oblasti integrace a participace Romů a také nový způsob práce rady.
Prezident Petr Pavel a jeho žena Eva Pavlová se na Pražském hradě setkali s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou a romskými studenty a studentkami. Společně oslavili Mezinárodní den Romů (8. dubna). Vládní zmocněnkyně pohovořila o historii romské emancipace a důležitosti vzdělávání, prezident Pavel zdůraznil potřebu bořit předsudky a studenti představili své příběhy. Na Hradě také poprvé zazněla romská hymna.
Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 21. prosince 2022 rozhodla o vytvoření funkce vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny a schválila i jeho statut. K témuž dni do této funkce jmenovala Lucii Fukovou.