EN

Vláda České republiky

Informace týkající se Valného shromáždění OSN



Žádost o poskytnutí informací týkajících se hlasovací pozice ČR k návrhu rezoluce Valného shromáždění OSN k situaci v Gaze

Vážený pane,

Úřad vlády České republiky (dále jen „Úřad vlády“) obdržel dne 31. ledna 2025 Vaši elektronickou žádost s odkazem na zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, kterou jste formuloval následovně:

„Žádám v souvislosti se skutečností, že zástupce České republiky hlasoval v prosinci roku 2024 proti návrhu rezoluce Valného shromáždění na okamžité a trvalé humanitární příměří v Gaze a bezpodmínečné propuštění všech rukojmí a že Ministerstvo zahraničí České republiky instruovalo české zástupce hlasovat proti tomuto návrhu na příměří, o poskytnutí následujících informací:

1) Jednala o tom, jaký postoj má zaujmout zástupce České republiky při hlasování o návrhu této prosincové rezoluce Valného shromáždění na okamžité humanitární příměří a bezpodmínečné propuštění všech rukojmí, vláda ČR? Ke kterému datu, na kterém zasedání a v kterém bodu jednání a s jakým závěrem či pokyny nebo zadáními pro předsedu vlády a s jakým závěrem, pokyny či zadáními pro ministra zahraničních věcí?

2) Schválila vláda ČR, kdy, na kterém jednání, kterým usnesením a v jakém dokumentu doporučení či rozhodnutí hlasovat v prosinci 2024 na Valném shromáždění OSN proti návrhu na humanitární příměří v Gaze? Prosím i o poskytnutí kopie textu usnesení a obsahu jednání.

3) Schválila vláda ČR, kdy, na kterém jednání, doporučení či rozhodnutí hlasovat v prosinci 2024 na Valném shromáždění OSN proti bezpodmínečnému propuštění všech rukojmí? Prosím i o poskytnutí kopie textu usnesení či rozhodnutí a obsahu jednání.

4) Účastnil se rozhodování o postoji a přístupu vlády k věci prosincového návrhu rezoluce VS OSN co se týče humanitárního příměří a co se týče bezpodmínečného propuštění všech rukojmí předseda vlády, s jakým osobním stanoviskem k návrhu na humanitární příměří a s jakým stanoviskem k návrhu na bezpodmínečné propuštění všech rukojmí.?

5) Byla vláda a jakým způsobem a kdy informována o skutečnosti, že Mezinárodní trestní soud vydal zatykač v souvislosti s podezřením na válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na předsedu vlády Státu Izrael Benjamina Netanjahua a na Yoava Gallanta?

6) Byl předseda vlády Petr Fiala informován, kdy a jakým způsobem, o humanitární katastrofě, zveřejněných závěrech Mezinárodního soudního dvora ve věci okupace palestinských teritorií a o konstatováních Human Right Watch a Amnesty International o faktech zakládajících podezření z válečných zločinů a genocidního jednání vlády a okupační armády Státu Izrael?“

V reakci na Váši žádost sdělujeme, že o záležitostech uvedených v otázkách č. 1, 2 a 3 Vaší žádosti vláda nejednala. Koordinace postojů České republiky k multilaterálním iniciativám, s výjimkou věcí náležejících do působnosti Ministerstva spravedlnosti, spadá dle zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „kompetenční zákon“) do působnosti Ministerstva zahraničních věcí. Takto tomu bylo i v případě postoje České republiky k předmětné rezoluci přijaté dne 5. prosince 2024 Valným shromážděním OSN pod č. A/AS-10/L.33. Odpověď na otázku č. 4 je tedy vzhledem k uvedenému bezpředmětná.

K otázkám č. 5 a 6 Vaší žádosti sdělujeme, že vláda a předseda vlády jsou o situaci na mezinárodním poli informováni pravidelně nejrůznějšími způsoby, od mediálních sdělení, přes informace jednotlivých dotčených rezortů po informace zpravodajských služeb.

Současně doplňujeme, že v otázkách č. 2 a 3 co do poskytnutí kopií usnesení, jimiž Úřad vlády nedisponuje, bude vydáno samostatné rozhodnutí, jež Vám bude zasláno prostřednictvím Vaší datové schránky.

S pozdravem

Mgr. Jan Večeřa v. r.
ředitel Odboru právního