Zmocněnkyně vlády pro lidská práva si připomene 8. dubna Mezinárodní den Romů
Dne 8. dubna si zmocněnkyně vlády pro lidská práva připomene společně s Romy Mezinárodní den Romů. Mgr. Monika Šimůnková vnímá této den jako příležitost k tomu, aby si Romové připomněli svůj společný původ, jazyk, svébytnou kulturu, sjednocení a sounáležitost a především „romipen“ – svou romskou identitu.
Romové slaví tento svátek po celém světě od roku 1990, kdy byl 8. duben uznán Mezinárodním dnem Romů na IV. světovém kongresu Romů ve Varšavě a to jako připomínka I. světového kongresu Romů, který ve dnech 8. – 12. dubna 1971 zorganizovala v Chelsfieldu u Londýna Mezinárodní romská unie.
Na tomto prvním kongresu vyslovili reprezentanti z 21 zemí (včetně účastníků z tehdejšího Československa) požadavek o uznání svébytného romského národa a vyjádřili snahu sjednotit sílu, udržet a rozvíjet romský národ. Vyzvali všechny Romy, aby se aktivně zapojili do řešení záležitostí, které se jich týkají a to nejen na úrovni obcí, regionů, ale i na národní a mezinárodní úrovni.
Účastníci zde vznesli požadavek na to, aby byl příslušník romského národa označován etnonymem „Rom“, které je zastřešujícím označením pro vnitřně diferencované etnické skupiny, které mají společný původ, jazyk a mnoho společných kulturních rysů. Delegáti zde přijali romskou hymnu a vlajku jako symboly mezinárodního romského hnutí. Romská hymna vznikla na základě textu staré romské písně „Dželem, dželem“. Podoba romské
vlajky vychází z romské symboliky. Tvoří jí dva podélné pruhy, spodní zelený, jenž má symbolizovat sepětí Romů s přírodou a vrchní modrý, který představuje spojení Romů s nebem. Dominantní roli sehrává červené kolo jako element země a putování Romů.
Jednou z priorit zmocněnkyně vlády pro lidská práva je zlepšení společenské pozice Romů a dosažení bezkonfliktního soužití mezi romskou menšinou a většinovou společností v ČR. Proto také vítá veřejné oslavy Mezinárodního dne Romů, které otevírají Romům prostor prezentovat vlastní kulturu a tradice ostatním obyvatelům měst a obcí. Ti mají zároveň jedinečnou možnost dozvědět se více o této menšině. Veřejné oslavy vnímá jako cestu k odstranění bariér mezi oběma skupinami, jako příležitost k navázání dialogu, k dosažení porozumění a k odbourání předsudků a stereotypů, které jsou tradičně s Romy spojovány.
Všem Romům přeje při této příležitosti vše nejlepší.