Gyspy Spirit - Slovensko 2010
Zmocněnec vlády pro lidská práva Michael Kocáb se jako člen poroty zúčastnil druhého ročníku soutěže projektů, které nejvíce napomáhají integraci společnosti, sociálnímu začlenění a povznesení duše Romů, Gypsy Spirit.
Ocenění, Gypsy Spirit 2010
Ocenění pro nevládní organizaci
(za realizaci konkrétního projektu zaměřeného na podporu a rozvoj romské menšiny a jeho dosažené výsledky)
Občanské sdružení Člověk v tísni, Slovensko
Důvodem letošní nominace slovenské pobočky Občianskeho združenia (OZ) Clověk v tísni je ocenení komplexního a kontinuálního působení organizace, důraz na kombinaci terénního, lokálního přístupu se snahou o ovlivňování systémové úrovně. Konkrétně jde především o doučovací aktivity Programu podpory vzdelávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, jejichž hlavním cílem a zároveň přínosem je zlepšení studijních výsledků dětí, eliminace předčasného ukončení školní docházky nebo přeřazení na speciální základní školu. Cílem programu je také zabezpečit úspěšné přijetí a setrvání dětí na středních školách. Další aktivitou OZ je taktéž projekt ekologického a ekonomického bydlení sociálně slabších lidí, zohledňující i vzájemnou spolupráci a pomoc budoucích nájemníků.
Ocenění pro společnost - firmu
(podpora projektů zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity)
Eureko/Union
Firmy jsou oceněné za nejrozsáhlejší projekt realizovaný na Slovensku - Zdravé komunity. Projekt je zaměřený na zlepšení zdraví rómské populace a osvětu v oblasti zdravotní péče o obyvatele romských osad s přímým dopadem na 45 000 lidí. Projekt má prokazatelný vliv na změnu přístupu obyvatel osad k vlastnímu zdraví a k dostupnosti zdravotní péče. Lidské zdroje na implementaci projektu jsou vybrané přímo obyvateli osad. Součástí aktivit je také permanentní vzdelávací činnost a motivační tréninky. Od roku 2007 společnosť Union zdravotná poisťovňa investovala 15 mil. slovenských korun (přibližně 497 tisíc EUR) na vakcinace nad rámec povinného očkování. V této činnosti Union nadále pokračuje. Preventivní prohlídky sa podařilo v lokalitách působení zvýšit o asi 20% oproti průměru celé SR. Projekt byl prezentován na půdě Evropské komise a jeho případová stúdie bude vydaná Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v tomto roce.
Ocenění pro mimoškolské vzdelávacie aktivity
(zameřené na romské děti a mládež)
Občanské sdružení Horúci tím, Čičava
Misijní působení občianskeho združenia Horúci tím v Pastoračnom centre Rómov v obci Čičava se současnou působností v 10 obcích vranovského okresu, považuje starosta Čičavy za příklad hodný následovaní nejen na Slovensku, ale v celé Evropské unii. Kromě systematické práce v malých skupinách, jichž je v současnosti třicet, jde i o víkendové soutěže, tábory, formační školení pro lidi z romských osad, festivaly a sociální pomoc starším Romům v regionu. Uznání si Horúci tím zaslouží také proto, že jeho členové všechny své aktivity v osadách realizují v rámci dobrovolnictví.
Ocenění pro jednotlivce
(dlouhodobá práce, která přispěla k zlepšení postavení Romů)
Sestra Atanázia Holubová
Sestra Atanázia Holubová je nominovaná v této kategorii za nezištnou mnohaletou službu a pomoc chudým a opuštěným. Taktéž za mimořádnou a všestrannou činnost řeholní sestry na romském sídlišti Poštárka v Bardějově, zvláště za vzdělávací a výchovnou práci s romskými dětmi i jejich dlouhodobou přípravu na první sv. přijímání. Řádová sestra Atanázia, civilním jménem Mgr. Mária Holubová, se věnuje pastorační činnosti mezi Romy v Bardějově, kde založila dětský pěvecký soubor Devleskere Čhave (Boží děti). Narodila se v roce 1952 a vystudovala střední zdravotnickou školu v Prešově. Od roku 1992 působí i v obci Jarovnice, která byla postižená povodněmi. Dva roky tam (kromě jiného) učila na romské základní škole katechizmus.
Čin roku
(za čin, který přispěl k záchraně života, nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce)
Mária Nazarejová
Mária Nazarejová se dlouhodobě, obětavě a s láskou věnuje práci a pomoci Romům, osobně participuje na jim určených zdravotních projektech, nezištně a všestranně pomáhá mladým romským maminkám a sociálně potřebným. Pracuje jako terénní komunitní pracovnice pro obec Kapušany, jako koordinátorka projektu Zdravé komunity a tamní osadě pomáhá v mnohých oblastech nad rámec svých oficiálních pracovních povinností. Taktéž vede dětskou taneční skupinu romských dětí. V kategorii Čin roku je nominovaná za konkrétní lidskou i organizační a administrativní práci, souvisící s vyhledáním otce a babičky romského děvčátka v České republice. Děvčátku Sandře „hrozil“ dlouhodobý pobyt v dětském domově. Paní Nazarejová má zásluhu nejen na vyhledání a kontaktovaní jeho příbuzných v České republice, ale i na jejich motivování a pomoci se sanování celé rodiny. V současnosti rodina, včetně babičky, žije společně na Slovensku a zodpovědně se stará o malou Sandru.
Speciální cenu poroty Gypsy Spirit 2010 získalo Divadlo Romathan Košice
Profesionální romské divadlo Romathan vzniklo v roku 1992. V uplynulém roce uvedlo svou už 51. premiéru a v průběhu roku odehrálo 136 představení s návštěvností okolo 25.000 diváků. Toto divadlo (s činoherní, hudební, taneční složkou) je jediné svého druhu na Slovensku i v okolních státech. Za dobu své existence absolvovalo množství zájezdů v rámci Slovenské republiky i v zahraničí (např. ČR, Maďarsko, Polsko, Francie, Německo).
Významnou část repertoáru divadla tvoří pohádky pro děti předškolního a školního věku, soubor divadla cestuje za svými diváky přímo do osad. Obsahem inscenací je vysvětlování historie Romů, jejich zvyků a tradic jako i šíření a zachovávání romského jazyka. Divadlo Romathan navzdory nelehkým podmínkám (například dosud nemá vlastní budovu) vykonává nesmírně cennou uměleckou a vzdělávací činnost. Otevírá svým divákům a návštěvníkům nové perspektivy. Perspektivy jejich identity, vedoucí k pocitu hrdosti, rozšiřování (nejen) kulturního horizontu a uvědomění si místa a potenciálu v rámci majoritní společnosti.