EN

Vláda České republiky

Druhý ročník Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva



Otevírá se nominační proces pro druhý ročník Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Tato cena oceňuje jednotlivce a organizace, které významně přispěly k ochraně a prosazování lidských práv v České republice. Uzávěrka nominací je 15. září 2024.

Na této stránce se dozvíte:

Více informací o Ceně zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Kategorie

Jak nominovat

 

 

O Ceně

 

Co je Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva je prestižní ocenění udělované zmocněnkyní vlády pro lidská práva v České republiky. Tato cena má za cíl ocenit a podpořit jednotlivce a organizace, které se významně angažují v oblasti lidských práv a ochraně zranitelných skupin obyvatel a přispívají k posilování demokracie, spravedlnosti a rovnosti v naší společnosti.

 

Proč udělujeme Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Cena zmocněnkyně pro lidská práva má několik důležitých cílů:

Ocenění a motivace: Oceněním výjimečných individuálních či kolektivních snah a úspěchů v oblasti lidských práv motivujeme a povzbuzujeme jednotlivce a organizace k dalšímu úsilí na poli lidských práv a podpoře občanské společnosti.

Posílení vědomí: Pomáháme zvyšovat povědomí veřejnosti o významu lidských práv a důležitosti práce těch, kteří se v této oblasti významně angažují. Tím přispíváme k budování kultury ochrany lidských práv v naší zemi.

 

Jakým způsobem budou nominace přijímány?

Nominace jednotlivce či organizace jsou přijímány elektronicky skrze webový formulář dostupný na stránkách Úřadu vlády.

Nominujte zde.

 

V kolika kategoriích budou udělovány Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Ceny jsou udíleny v šesti kategoriích. Každá kategorie se vztahuje k určité činnosti zaměřené na zlepšení ochrany lidských práv jednotlivců i skupin napříč různými skupinami obyvatel. 


Jakým způsobem budou nominace hodnoceny?

Šestičlenná porota zasedne nad nominovanými jednotlivci a subjekty a v každé kategorii vybere tři oceněné. Výběru bude předcházet neveřejná diskuze mezi porotou. Výběr oceněných bude založen na objektivním a komplexním posouzení jejich práce a přínosu pro lidská práva.

 

 

Kategorie

  • Přímá podpora

V této kategorii budou oceněni jednotlivci a organizace, kteří se angažují v přímém dialogu s osobami, jimž hrozí nebo již čelí porušování lidských práv, nebo jejich zástupci. Chceme uznat nejen jejich empatii, ale také odvahu a rozhodnost stát v popředí a poskytnout konkrétní a nezbytnou pomoc přímo na místě.

 

  • Osvěta a vzdělávání

V této kategorii budou oceněni jednotlivci i organizace, které se zasazují o rozšiřování povědomí o tématech lidských práv. Jejich cílem je nejen zlepšení dovedností a informovanosti konkrétních skupin, ale také osvěta veřejnosti v dané problematice.

 

  • Mimořádná výzva 

V této kategorii budou oceněni jednotlivci i organizace, kteří se odvážně postavili mimořádným výzvám v oblasti lidských práv. Tato činnost reaguje na naléhavou potřebu pomoci v situacích, kde jsou lidská práva ohrožena v důsledku přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů nebo jiných krizových situací. Oceňujeme také ty, kteří se věnují ochraně a podpoře uprchlíků, migrantů a osob hledajících azyl a kteří bojují proti diskriminaci a nerovnostem na základě rasy, genderu, sexuální orientace a dalších faktorů.

 

  • Inovace

V této kategorii budou oceněni jednotlivci a organizace, které inovativním a kreativním způsobem přispěly ke zlepšení ochrany lidských práv a aktivně ji prosazují.

 

  • Dobrovolnictví

V této kategorii budou oceněni jednotlivci, kteří se nezištně věnují činnostem ve prospěch ostatních, a organizace, které se dobrovolným aktivitám věnují a organizují je.

 

  • Advokační činnost

V této kategorii budou oceněni jednotlivci i organizace, kteří se snaží ovlivňovat rozhodnutí v rámci politických, ekonomických a sociálních systémů a institucí ve prospěch prosazení lidských práv.  Advokační aktivity mohou zahrnovat různorodé činnosti, včetně mediálních kampaní, publikování, veřejných vystoupení nebo realizace či medializace výzkumu.

 

Jak nominovat

Nominovat můžete organizace a jednotlivce,  kteří si podle vás za svou činnost toto ocenění zaslouží. 

Nominace jsou přijímány výhradně prostřednictvím tohoto webového formuláře – zde můžete nominovat.

Všechny nominace musí být podány do 15. září 2024.

 

Osoby a organizace, které mohou být nominovány, musí splňovat tyto podmínky:

  • Nominat/ka je občanem České republiky nebo je obyvatelem České republiky s platným povolením k trvalému či přechodnému pobytu nebo je držitelem dočasné ochrany.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace přijímají univerzálnost lidských práv, jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace dodržuje platné právní předpisy a normy v oblasti lidských práv v České republice.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace vykonávají tuto činnost transparentně,  odpovědně a nenásilným způsobem.

  • Činnost nominanta/ky nebo nominované organizace, která je navržena k ocenění, není spojena s politickou stranou nebo hnutím, ale je hodnocena na základě svých vlastních úspěchů a zásluh.

  • Nominovat lze opakovaně, pokud jednotlivec nebo organizace nezískal/a ocenění v minulém ročníku. Počet nominovaných jednotlivců nebo organizací není omezen. 

 

Upozorňujeme, že při nominaci nebudou bráni v úvahu osobnosti, které již aktivně nepřispívají k obraně lidských práv. 

Kontaktováni budou pouze kandidáti/ky z užšího výběru. 

Jména a profily laureátů/ek budou zveřejněny na těchto webových stránkách.

Laureáti/ky Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva budou pozváni k účasti na slavnostním předávání cen v Praze v prosinci 2024