EN

Vláda České republiky

Složení Rady pro záležitosti romské menšiny 2024



Vláda 3. ledna 2024 na svém zasedání na doporučení vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové jmenovala 13 nových občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Složení Rady se tak výrazně změnilo. Ze přechozích občanských členů zůstali v radě pouze čtyři. Celkově má rada 34 členů, z toho 17 občanských členů, z nichž je 16 Romů. Přinášíme medailonky jednotlivých členů a členek občanské části rady.

Bc. Adam Milan
Vystudoval obor sociální pedagogika na Univerzitě Karlově a získal titul Bc. Od roku 2002 pracuje jako terénní sociální pracovník Statutárního města Chomutov. Mezi jeho oblasti zájmu patří, mimo otázky sociálního začleňování na lokální úrovni, mezinárodní politiky vztahující se k integraci Romů, sociální služby a sport.

Místo působení: Chomutov

 

PhDr. Mgr. Marian Dancso, MBA

Vystudoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně sociální pedagogiku, poté učitelství pro druhý a třetí stupeň. Získal také titul MBA. Rigorózní práci obhájil na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje na základní škole v Litvínově – Janově, v lokalitě, která je pravděpodobně jednou z největších sociálně vyloučených lokalit v České republice. Kromě vzdělávání romských dětí má rozsáhlé zkušenosti s fungováním samosprávy, kdy dlouhodobě zastává post zastupitele města Lom. V této souvislosti se snaží o emancipaci romské menšiny a přímé zapojení jejich členů do rozhodovacích procesů. Jeho dlouhodobým cílem je prosazování konceptu společného vzdělávání a jeho implementace v praktickém životě.

Místo působení: Lom, Litvínov, Most

 

 

Bc. Daniel Jiří
Vystudoval obor sociální pedagogika na Masarykově univerzitě a získal titul Bc. Od roku 2021 pracuje jako vedoucí sociální služby Centra sociálních služeb Statutárního města Brno. Kromě expertízy v oblasti sociálních služeb patří mezi jeho oblasti zájmu také komunitní organizování a vzdělávání. Věnuje se také dalším participačním tématům jako je zdraví či bydlení.

Místo působení: Brno

 

Bc. Růžena Mužíková (Dunková)
Vystudovala obor sociální práce na Ostravské univerzitě. Má dlouholeté a expertní zkušenosti v oblasti komunitní práce. Od roku 2009 působí v Diecézní charitě ostravsko-opavské, kde v současné době zastává pozici vedoucí komunitní práce. V souvislosti s jejím působením v oblasti komunitní práce patří mezi její další oblasti zájmu např. networking, participace Romů, anticiganismus a zdůrazňování ženského elementu při řešení sociálního vyloučení.

Místo působení: Ostrava

 

Bc. Kandráč Ivan
Pracuje jako terénní sociální pracovník v organizaci ARGO, Společnost dobré vůle Zlín, z.s., kde se od roku 2016 věnuje zmocňování a integraci romské menšiny. Díky svému dennodennímu kontaktu s romskou menšinou se zároveň věnuje např. zviditelňováním romské kultury a romštiny. Zkušenosti s prací s dětmi a mládeží získal jako lektor hudební výchovy na ZŠ Masarykova ve Valašském Meziříčí. Spolupracuje se samosprávami ve Zlínském kraji a s tamním krajským úřadem. Jeho zaměření je bydlení, školství a zadluženost.

Místo působení: Valašské Meziříčí

 

Karika Karel

 

Karel Karika je osobou s bohatými zkušenostmi, které čerpal nejen z práce v samosprávě, kde se ujal role místostarosty v jednom z obvodů Statutárního města Ústí nad Labem, ale také z angažmá ve spolkové činnosti. Jeho působení zahrnuje členství ve výboru pro národnostní menšiny a sociálním výboru Ústeckého kraje, což svědčí o jeho silném zájmu o sociální témata a podporu komunit. V poslední době věnuje své úsilí pomoci ukrajinským uprchlíkům prostřednictvím spolku Romano jasnica, což dokládá jeho neustálou snahu o zlepšování životních podmínek lidí v nouzi. V Radě by Karel Karika rád přispěl k rozvoji spolupráce s lokálními samosprávami a podpoře vzdělávacích iniciativ. Jeho srdci je blízký také boj proti rasismu a anticikanismu, stejně jako posilování sociálního začleňování, což jsou oblasti, kde by svými zkušenostmi a energií mohl výrazně přispět k pozitivním změnám. Karel Karika tak reprezentuje silného a aktivního člena komunity, který se nebojí čelit výzvám a pracovat na zlepšení společnosti v Ústí nad Labem a širším regionu.

Místo působení: Ústí nad Labem a ústecký region

 

Lakatoš Enrico
V roce 2023 složil maturitní zkoušku v oboru Veřejnosprávní činnost, přičemž se již během svého studia věnoval práci s dětmi a mládeží, zejména pak jejich edukaci v oblasti romské kultury, především olašské, a romského jazyka. Byl rovněž členem žákovské Rady Pardubického kraje a členem organizace Mladí diplomaté. V Radě bude zastupovat Olašské Romy, což je jedna z nejrozšířenějších větví co do počtu Romů v rámci České republiky. Nyní studuje diplomacii a mezinárodní vztahy na University College Prague.

Místo působení: Pardubice

 

Miko Michal
Působí jako ředitel zastřešující romské organizace RomanoNet, z. s. Studoval obor romistika na FF UK. Má zkušenosti s prací Evropské komise, která spolupracuje s významnými neziskovými organizacemi členských států, jako je právě RomanoNet, z. s. Je expertem v mezinárodních otázkách, zejména pak zkušenosti s tvorbou advokačních aktivit ve vztahu k politice Evropské unie a postavení Romů.

Místo působení: Praha, Rokycany

 

Murka Rudolf
Je předsedou Spolku Romů a Sintů ČR. Pochází z rodiny původních českých Romů, kteří byli během druhé světové války tvrdě perzekuováni. I vzhledem ke svému původu se aktivně zapojuje do veřejných připomínek romských obětí holocaustu a snaží se o dosažení adekvátního odškodnění jeho romských obětí.

Místo působení: Zlín

 

Ščuka Petr
Pracuje jako výkonný ředitel organizace Identity Prague, z. s., jejímž účelem je všestranný rozvoj etnických menšin a dosažení harmonického soužití příslušníků romské a dalších menšin s majoritní společností v České republice. Má zkušenosti s realizací několika projektů zaměřených na romskou menšinu, při kterých spolupracoval např. s Úřadem práce ČR nebo městskou částí Praha 14. Věnuje se rovněž sociálním službám, prevenci patologických jevů nebo rozvoji romského jazyka a boji proti anticiganismu, zabývá se problematikou probační a mediační služby.

Místo působení: Praha, Tábor

 

Bc. Ščuka Tomáš
Je současným členem Rady, který by rád obnovil členství o další funkční období. Věnuje se zejména dětem a mládeži, vede např. Pracovní skupinu pro mládež a další politiky EU vůči Romům, která je zřízena Radou. V rámci projektové činnosti spolupracoval s Radou Evropy a absolvoval několik stáží v institucích Evropské unie. Je zakladatelem romské organizace Romani Hub.

Místo působení: Brno

 


Bc. Tišer David

Vystudoval obor Romistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je herec, scénarista a režisér. Věnuje se vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků, nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Založil a řídí organizaci ARA ART, z. s., zaměřující se na romskou kulturu a popularizaci významných romských dnů, participaci Romů na lokální a národní úrovni a romskou LGBTQ+ menšinu a problematiku vícečetné diskriminace. V této oblasti je jednou z nejvýraznějších osobností, přičemž své zkušenosti uplatnil také při zakládání Evropské romské LGBTQ+ platformy. Je zakladatelem první Rady Romů v Plzni. Za své aktivity byl také několikrát oceněn např. organizací Charta 77 nebo Muzeem romské kultury.

 

Místo působení: Praha, Plzeň