EN

Vláda České republiky

Kurz pro policisty má odstraňovat předsudky a bojovat s anticikanismem



Přinést pohled na současnou situaci Romů, jejich osobní příběhy a informovat o překážkách, kterým musí čelit. Zaměřit se také na téma genderově podmíněného násilí, zločinů z nenávisti, ale i na pozitivní spolupráci s místními romskými lídry. To jsou cíle čtyřdenního kurzu pro styčné důstojníky, který organizují ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou Policejní prezidium ČR, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODHIR).

Kurz pro příslušníky Policie ČR pracujících na úseku menšin se uskuteční od 29. 10. do 4. 11. 2024 v Kutné Hoře. Cílem akce je zvýšit jejich kompetence na úseku vzdělávání policistů pro výkon služby v multikulturním prostředí.

Jsem velmi ráda, že se podařilo domluvit spolupráci s OBSE a ODHIR,“ říká vládní zmocněnkyně Lucie Fuková. „Že tyto úřady nabídly možnost školení právě našim policistům, vnímám jako pozitivní a přínosné nejen pro policii, ale pro celou naši společnost. Je třeba pracovat na vztahu a důvěře mezi policií a veřejností, což platí i pro romskou menšinu. U té je důvěra ve státní instituce obecně nižší, zejména kvůli zkušenostem s anticikanismem a diskriminací,“ dodává Fuková.

Program kurzu obsahuje 14 vzdělávacích a 5 praktických modulů. Jeden z modulů např. nese název Předsudky, stereotypy, diskriminace a dotýká se souvislostí mezi stereotypním myšlením, které vede k předsudkům a následně k diskriminaci. Řeší, jaký má dopad na policejní práci v podobě tlaku veřejného mínění, který způsobuje ztrátu důvěry v policii ze strany marginalizovaných menšinových komunit. Výsledkem je i snížení efektivity policejní práce. Další moduly se věnují např. Napětí v oblasti citlivosti komunity a hodnocení rizik nebo Posuzování dopadů na komunitu.

S Policií ČR dlouhodobě spolupracuji a jsem v neustálém kontaktu se styčnými důstojníky v regionech. Společně se scházíme na metodických setkáních, do kterých zapojuji také členy a členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Komunikujeme spolu a také navenek i v případě krizových situací nebo konfliktů, pořádáme kulaté stoly a hledáme cestu většího porozumění. V tom vidím obrovský smysl naší spolupráce,“ uzavírá Lucie Fuková.

Ta v úterý 29. 10. 2024 ráno zahájí kurz spolu s Jasharem Jasharovem (Úřad OBSE pro demokratické instituce a lidská práva, kontaktní místo pro otázky Romů a Sintů), Dezideriu Gergelym (Rada Evropy, divize Romové a kočovníci) a zástupci Policie ČR.