EN

Vláda České republiky

Jednání RVKPZ dne 20. 3. 2025



Program a nejdůležitější projednávaná témata.

Jednání Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí (RVKPZ) se uskutečnilo 20. března od 10:00 hodin.

Program:

  1. Kontrola plnění úkolů z předchozích jednání Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí
  2. Doporučené klinické postupy v adiktologii
  3. Zpráva o problematickém užívání psychoaktivních léků v České republice 2024
  4. Zpráva o alkoholu v České republice 2024
  5. Výroční zpráva o činnosti Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí za rok 2024
  6. Informace o současném vývoji v dostupnosti opiátové substituční léčby
  7. Návrh na zřízení Poradního výboru pro posuzování psychoaktivních látek
  8. Informace o dotačním řízení v rámci dotačního titulu „Protidrogová politika“ Úřadu vlády České republiky na rok 2025
  9. Pro informaci:
    a) Zpráva o stavu zajištění procesu certifikací odborné způsobilosti adiktologických služeb a činnosti Výboru pro udělování certifikací a kvalitu adiktologických služeb za rok 2024
    b) Realizace politiky v oblasti závislostí v krajích v roce 2023
  10. Různé

Nejdůležitější projednávaná témata:

Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí (dále „Rada“) schválila Doporučené klinické postupy v adiktologii (dále „Doporučené postupy“) jako výstup stejnojmenného projektu financovaného z programu BETA2 Technologické agentury ČR a doporučila vydat osvědčení o jejich certifikaci. Doporučené postupy definují metody, intervence a postupy práce s cílovými skupinami v adiktologických službách. Formulaci Doporučených postupů předcházela rešerše existujících doporučených postupů v ČR i v zahraničí, analýza zdrojů a hodnocení adaptability zahraničních postupů pro tuzemské prostředí. Soubor Doporučených postupů je strukturován do boxů podle jednotlivých metodických okruhů.

Rada diskutovala situaci o současném vývoji v dostupnosti opiátové substituční léčby v souvislosti se zrušením úhrady přípravku ZUBSOLV ze zdravotního pojištění. Současný vývoj tak směřuje ke snížení dostupnosti substituční léčby a zvýšení naléhavosti z odborného terapeutického i veřejno-zdravotního hlediska. V současné situaci je finančně dostupná substituční léčba v síti ambulantních pracovišť oboru psychiatrie a návykových nemocí základním pilířem léčby závislostí na opioidech. Navíc je třeba vnímat změny na nelegálním trhu s opioidy, zejména v souvislosti se snížením produkce opia v Afghánistánu a vzrůstající nabídkou syntetických opioidů v Evropě. Zástupci příslušných resortů a odborných společností dospěli k závěru, že je nezbytné iniciovat společné jednání za účelem řešení celé situace.

Rada dále schválila Zprávu o problematickém užívání psychoaktivních léků v České republice 2024. Tato zpráva shrnuje informace o trhu s psychoaktivními léky, aktuální situaci, legislativu, populační studie, zdravotnickou statistiku a data ze sítě adiktologických služeb. Dále Ráda schválila Zprávu o alkoholu v České republice 2024, která shrnuje informace o trhu s alkoholem, aktuální situaci, legislativu, populační studie, zdravotnickou statistiku a data ze sítě adiktologických služeb. Rada také schválila Výroční zprávu o činnosti Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí za rok 2024, která přináší podrobné informace o činnosti Rady, jejich pracovních orgánů a sekretariátu Rady. Od r. 2020 zpráva obsahuje též kapitolu popisující činnost členů Rady.

Rada dále schválila zřízení Poradního výboru pro posuzování psychoaktivních látek (dále jen „Poradní výbor“) a s tím související změnu Statutu Rady. Zřízení Poradního výboru bylo navrhováno z důvodu nových povinností vyplývajících z novely zákona č. 321/2024 Sb. o regulaci psychomodulačních a psychoaktivních látek. Výsledkem činnosti Poradního výboru bude doporučení návrhu k zařazení posuzované látky na některý ze seznamů předkládaného vládě Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem a Úřadem vlády České republiky. V souvislosti se vznikem Poradního výboru vyvstává potřeba revize Statutu Rady, která reflektuje vznik Poradního výboru a rovněž napravuje drobnou technickou nepřesnost ve Statutu Rady.

V neposlední řadě Rada vzala na vědomí informace o dotačním řízení programu „Protidrogová politika“ na rok 2025 a doporučila vládě ČR, aby výše alokovaných finančních prostředků na rok 2025 byla základem pro vyjednávání rozpočtu na rok 2026 a roky následující z důvodu zachování kontinuity podpořených projektů v následujících letech.  Na závěr vzala Rada na vědomí  Zprávu o stavu zajištění procesu certifikací odborné způsobilosti adiktologických služeb a činnosti Výboru pro udělování certifikací a kvalitu adiktologických služeb za r. 2024 a zprávu Realizace politiky v oblasti závislosti v krajích v roce 2023.