EN

Vláda České republiky

Záznam ze zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů ze dne 8. dubna 2024



Rada vlády pro rovnost žen a mužů se na svém prvním letošním zasedání 8. dubna 2024 věnovala hlavně problematice domácího násilí. Rada například Vládě ČR doporučila rychlé schválení aktuálního návrhu zákona o domácím násilí. Ten jednotně definuje domácí násilí, posiluje práva obětí, prodlužuje délku vykázání ze společného obydlí a zavádí povinnost policie zabavit vykazované osobě zbraň. Rada také podpořila Chartu proti domácímu násilí, která je společnou iniciativou zaměstnavatelů a organizací pomáhajících obětem domácího násilí.

Řízením jednání Rady byla pověřena zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Projednány byly tyto oblasti:

  • Aktuální stav legislativních úkolů souvisejících s rovností žen a mužů

a) Ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí

b) Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony v souvislosti s potíráním domácího násilí

c) Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů

d) Příprava transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se posiluje uplatňování zásady stejné odměny mužů a žen za stejnou nebo rovnocennou práci prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování

  • Analýzy v oblasti genderově podmíněného násilí

a) Sexualizované násilí: výskyt, dopady a náklady na zdravotní péči (proFem)

b) Analýza dopadu workshopů sexuální a vztahové výchovy (Konsent)

  • Charta proti domácímu násilí

  • Plnění úkolů a usnesení z předchozích jednání rady, informace o činnosti sekretariátu

V úvodu bylo zhodnoceno plnění úkolů a usnesení z předchozích jednání rady a informace o činnosti sekretariátu. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva informovala o první národní konferenci k lidským právům s názvem Česko a lidská práva uspořádané k 65. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. Na konferenci navázalo předávání Cen zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

V březnu 2024 se zmocněnkyně vlády pro lidská práva společně se sekretariátem Rady zúčastnila pravidelného zasedání Komise OSN pro postavení žen v New Yorku. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. V dubnu vláda schválila návrh redefinice znásilnění a předložila příslušnou novelu Poslanecké sněmovně. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva také představila postup zákona o domácím násilí, který v současné době projednává v Legislativní rada vlády.

Ředitel Odboru rovnosti žen a mužů ÚV Radan Šafařík doplnil aktuální vývoj dotačního programu Podpory veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů. Alokace dotačního programu byla i tento rok navýšena z kapitoly Úřadu vlády na necelých 4,7 mil. korun.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková dále informovala o přípravě legislativních úkolů souvisejících s tématem rovnosti žen a mužů. Ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí nebyla schválena Senátem a jedná se o dalším postupu v této věci. Po diskuzi o ratifikace a přesném znění usnesení Rada schválila usnesení 1/2024.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva uvedla téma přípravy návrhu zákona o domácím násilí, shrnutí přednesl ředitel Odboru rovnosti žen a mužů ÚV Radan Šafařík: předkladatelem bude Ministerstvo spravedlnosti, připomínky ministerstev byly vypořádány a materiál je nyní na Legislativní radě vlády. Rada k tomuto bodu schválila usnesení 2/2024.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková představila další bod jednání: aktuálně připravované legislativním opatření, které se týká návrhu zákona o podpoře vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedení obchodních společností kotovaných na burze (transpozice směrnice EU). Aktuální vývoj v této věci představila vedoucí oddělení sekretariátu Rady Monika Šamová s tím, že návrh je nyní ve fázi vypořádání připomínek z mezirezortního připomínkového řízení. Po rozpravě se Rada přesunula k projednání dalšího bodu.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva uvedla další téma jednání: přípravu transpozice směrnice o transparentnosti v odměňování, která posiluje vymahatelnost práva na rovnou odměnu za práci stejné hodnoty a byla přijata během českého předsednictví v Radě EU. Směrnici představila Monika Šamová a uvedla, že transpoziční lhůta končí v červnu 2026. Gestorem transpozice je Ministerstvo práce a sociálních věcí, spolugestorem Odbor rovnosti žen a mužů. Aktuálně byla za účelem transpozice zřízena pracovní skupina, která zahrnuje zástupce a zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí, ÚV ČR, Ministerstva spravedlnosti, Kanceláře veřejného ochránce práv, sociálními partnery a další dotčené resorty.

Dalším bodem jednání byla aktualizace Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030, postup ve věci prezentovaly vedoucí oddělení sekretariátu Rady Monika Šamové a vedoucí oddělení průřezových agend Odboru rovnosti žen a mužů Veronika Fajmonová. Aktualizace zohlednila socio-ekonomický vývoj posledních 3 let – zejména dopady ruské války proti Ukrajině, vysoké míry inflace či rozvoje využívání umělé inteligence. Do debaty k aktualizaci promlouvaly všechny resorty, veřejnost, výbory a pracovní skupiny Rady.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková otevřela další bod programu: analýzy v oblasti genderově podmíněného násilí. Ředitelka organizace proFem Jitka Poláková prezentovala novou studii týkající se sexualizovaného násilí v Česku a finančních nákladů na léčbu obětí. Ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová představila výsledky dopadové analýzy workshopů sexuální a vztahové výchovy na školách, které Konsent pořádá v rámci osvětových aktivit. Proběhla rozprava o osvětových aktivitách týkajících se sexualizovaného násilí a zařazení tématu a sexuální a vztahové výchovy v rámci všech stupňů vzdělávací soustavy. Rada následně schválila usnesení 3/2024.

Dalším bodem programu byla Charta proti domácímu násilí, společná iniciativa soukromého sektoru, konkrétně společností Vodafone a IKEA, a organizací pomáhajících obětem domácího násilí. Nad Chartou přijala záštitu zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Chartu představili zástupkyně Nadace Vodafone Zuzana Holá a zástupce společnosti IKEA Jakub Lelek. Po rozpravě Rada schválila usnesení 4/2024.

Klára Šimáčková Laurenčíková otevřela rozpravu k bodu Různé a omluvila se za svou nepřítomnost po zbytek jednání z důvodu jiných pracovních povinností. Řízením jednání Rady pověřila místopředsedkyni Martu Smolíkovou. Rozprava se vedla o komunikaci tématu rovnosti žen a mužů a dopadech vládního konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů.

Příští jednání Rady se koná 14. května 2024.

___________________________________________________________________________

Seznam přijatých usnesení:

Usnesení č. 1/2024

Rada vlády pro rovnost žen a mužů

  • doporučuje vládě ČR znovu předložit návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí Senátu Parlamentu ČR v roce 2025,

  • doporučuje zmocněnkyni vlády pro lidská práva ve spolupráci s předkladatelem – Ministerstvem spravedlnosti komunikovat obsah, význam a potenciální přínos Úmluvy.

Usnesení č. 2/2024

Rada vlády pro rovnost žen a mužů

  • bere na vědomí informace o aktuálním stavu projednávání návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony v souvislosti s potíráním domácího násilí (dále jako „návrh zákona o domácím násilí“),

  • souhlasí s verzí návrhu zákona o domácím násilí vzešlou z mezirezortního připomínkového řízení,

  • doporučuje vládě ČR přijetí návrhu zákona bez zbytečného odkladu po jeho projednání Legislativní radou vlády ČR.

Usnesení č. 3/2024

Rada vlády pro rovnost žen a mužů

  • doporučuje Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy v rámci probíhající revize rámcových vzdělávacích programů posílit důraz na duševní gramotnost, sexuální výchovu a sexuální zdraví na základě standardů WHO pro sexuální výchovu v Evropě s důrazem na ochranu reprodukčního a sexuálního zdraví, bezpečí, pohodu a respekt v partnerských i intimních vztazích a v rámci prevence sexuálního a vztahového násilí akcentovalo nezbytnost souhlasu v intimních vztazích,

  • doporučuje Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, krajům, obcím a dalším zřizovatelům základních škol posílit metodické vedení školám v rámci sexuální výchovy a vzdělávání k prevenci sexuálního a vztahového násilí,

  • doporučuje Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy pravidelně prostřednictvím České školní inspekce monitorovat a vyhodnocovat způsob a rozsah sexuální výchovy na základních školách.

Usnesení č. 4/2024

Rada vlády pro rovnost žen a mužů

  • vítá iniciativu Charta proti domácímu násilí,

  • doporučuje ministerstvům, Úřadu vlády ČR a dalším ústředním orgánům státní správy zvážit přistoupení k Chartě proti domácímu násilí.