EN

Vláda České republiky

Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči upozornil na negativní dopady propadu reálné hodnoty platů ve veřejném sektoru



Dne 11. 9. 2024 proběhlo jednání Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči (dále jako „Výbor“). Výbor na svém jednání diskutoval témata, jako je nedostupnost dat, duševní zdraví dětí nebo odměňování ve veřejné správě.

První bod programu se zaměřil na práva dětí. V úvodní části prezentovala Michaela Marksová výstupy z průzkumu Institutu Solvo, který upozornil na zhoršené duševní zdraví u dětí. Na ukotvení práv dětí a systému péče o jejich duševního zdraví se zaměřila druhá část bodu. Členstvo bylo informováno o přípravě zákona o veřejném ochránci práv, který ustavuje institut dětského omudsmana a rozsah jeho pravomocí. Dále byla přednesena informace o připravovaném vládním programu Bezpečné dětství. Dokument bude obsahovat opatření zaměřená na zlepšení duševního zdraví dětí a prevenci násilí ve společnosti.

Další tematický blok navázal na předešlé jednání, kde bylo členstvo informováno o nedostupnosti některých dat z oblasti rodinné politiky. Tohoto bodu se zúčastnili také zástupci Českého statistického úřadu. Členstvo diskutovalo zejména nedostupnost dat, která se týkají tzv. patchworkových rodin nebo porozvodové péče. Přesto, že se jedná o jevy, které jsou ve společnosti stále častější, nemá česká akademická obec k dispozici data, ze kterých by mohla tyto trendy blíže sledovat. Zástupci ČSÚ upozornili, že se jedná o citlivá data, která je komplikované sbírat. Reflektovali také klesající ochotu veřejnosti účastnit se výběrových šetření. Byla proto diskutována alternativní řešení, jako je podrobnější sběr administrativních dat, ze kterých by bylo možné taková data rovněž vysledovat. V rámci bodu rovněž členstvo navrhlo, aby Český statistický úřad ustoupil od používání stigmatizujícího pojmu „neúplné rodiny“. Diskuze o těchto tématech budou dále pokračovat na bilaterální úrovni.

Sběru dat se týkal také další bod programu, věnovaný jednotnému měsíčnímu hlášení zaměstnavatelů. Jedná se o dlouhodobý projekt, v rámci kterého dojde ke sjednocení hlášení pro Českou správu sociálního zabezpečení, Úřad práce, Finanční správy nebo Český statistický úřad. Vedle zjednodušení hlášení pro zaměstnavatele představuje platforma potenciálně cenný zdroj dat pro akademickou obec i širokou veřejnost.

V závěru jednání se členstvo zabývalo otázkou odměňování ve veřejném sektoru. Reagovalo tak na aktuální diskuze o valorizaci platů státních zaměstnanců a zaměstnankyň. Spolu s hostkami – Šárkou Homray a Eliškou Hronovou upozornilo na specifické genderové aspekty. Členstvo také upozornilo na specifické genderové aspekty. Vedle feminizace veřejného sektoru poukázalo také na fakt, že veřejné služby jsou častěji využívány ženami. Snížení jejich kapacit a kvality tak více dopadne právě na ženy. Na základě diskuze Výbor přijal usnesení:

Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči:

  • upozorňuje na negativní dopady propadu reálné hodnoty platů za poslední 3 roky, zejména na ženy;
  • upozorňuje na význam dostupných veřejných služeb a veřejné správy na kvalitu života v ČR;
  • vyzývá Radu vlády pro rovnost žen a mužů, aby doporučila vládě ČR navýšit platové tarify od 1. ledna 2025 alespoň o 10 % a zajistit odpovídající navýšení objemu prostředků na platy ve výši alespoň 8 % ve státním rozpočtu na rok 2025.

Příští jednání Výboru se uskuteční dne 3. 12. 2024.

Výbor je poradním orgánem Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Je složen ze zástupců a zástupkyň ministerstev, akademické sféry a nestátních neziskových organizací. Bližší informace o Výboru naleznete zde.