Pracovní skupina k porodnictví jednala o návrhu strategie rozvoje péče o matku a dítě a nálezu Ústavního soudu k domácím porodům
Ve čtvrtek 24. října 2024 se uskutečnilo druhé letošní jednání Pracovní skupiny k porodnictví. Zúčastnila se jej zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, vrchní ředitel legislativní sekce Ministerstva zdravotnictví Radek Policar a vedoucí metodického centra Národního institutu kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ) Miloslav Klugar. Hlavním bodem programu byl návrh Strategie rozvoje respektující péče o matku a dítě v těhotenství, při porodu a v šestinedělí (dříve Koncepce péče o matku a dítě). Skupina také probírala nejnovější judikát Ústavního soudu k asistenci u domácích porodů, na který strategie reaguje návrhem konkrétních opatření. Pracovní skupina nyní draft strategie podrobně připomínkuje.
Strategii zpracoval Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR v součinnosti s pracovní skupinou, a to na základě podkladů od Ministerstva zdravotnictví, doporučení WHO a množství dalších odborných zdrojů. Opírá se také o výsledky nejnovější národní průřezové studie týkající se spokojenosti žen s porodní péčí, realizované za podpory Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky.
Strategie současně reaguje na výzvu adresovanou státním orgánům v odůvodnění nálezu Ústavního soudu ze dne 28. srpna 2024, sp. zn. I. ÚS 2746/23 (domácí porody vedené porodními asistentkami). Ústavní soud vyzval státní orgány, aby nepřehlížely problémy, které současná právní úprava v oblasti domácích porodů přináší, respektovaly principy srozumitelnosti a předvídatelnosti práva a aby do budoucna reflektovaly vývoj v oblasti porodnictví a v oblasti reprodukčních práv. Zopakoval tím apel, který směrem k České republice v minulosti zazněl již od Evropského soudu pro lidská práva.
Klíčovým průřezovým principem celé strategie je důsledné uplatňování medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine). Klinické rozhodování podložené nejlepšími dostupnými důkazy, které má za cíl zlepšit kvalitu zdravotní péče a zdraví obecně, představuje dlouhodobou prioritu pracovní skupiny a opakovaně se objevuje v jejích doporučeních. Podklady pro takové rozhodování v oblasti péče o matku a dítě v českém prostředí zatím chybí. Vedoucí oddělení evidence-based medicíny a metodického centra NIKEZ proto na jednání představil metodiku pro tvorbu doporučených postupů a operativních doporučení, včetně možností přenosu osvědčených zahraničních postupů do české praxe, o který má pracovní skupina zájem.
Strategie rovněž klade důraz na dostupnost kontinuální péče a pozitivní zkušenost s těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Zastřešující vizí strategie je, aby každá žena a každý novorozenec měli přístup ke kvalitní, bezpečné a respektující péči – bez ohledu na region nebo sociální situaci, ve které se nacházejí. Strategie se zaměřuje se na odstraňování bariér, které v praxi ženám znemožňují přístup k individualizované a bezpečné péči, a současně jasně ukotvuje roli porodní asistentky v systému zdravotních služeb.
Návrh strategie vznikl na základě doporučení skupiny z listopadu loňského roku (usnesení Pracovní skupiny k porodnictví č. 03/2023 ze dne 27. listopadu 2023), kdy členky a členové vyjádřili nesouhlas s podobou draftu, který samostatně připravil Odbor zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví, a požádali Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, aby vypracoval nový návrh analytické a úkolové části strategie (dříve koncepce[1]), který bude odpovídat zadání ze Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030 a bude plně v souladu s aktuálními doporučeními WHO i doporučeními adresovanými České republice v souvislosti s jejími lidskoprávními závazky. Pracovní skupina nyní návrh strategie rozvoje péče o matku a dítě podrobně připomínkuje a následně jej znovu projedná. Skupina také nabídla svou součinnost pro další etapy konzultační fáze.
V závěru jednání zástupkyně Ministerstva spravedlnosti informovala členky a členy skupiny o návrhu zákona, který rezort připravuje v návaznosti na vládou schválenou Analýzu institutu náhradního mateřství.
Bližší informace o Pracovní skupině k porodnictví naleznete zde: Pracovní skupina k porodnictví | Vláda ČR (vlada.cz)
[1] Změna terminologie z „koncepce“ na „strategii“ pouze odráží komplexní charakter dokumentu, který vedle analytické části obsahuje i úkolovou část, čímž podle typologie strategických a prováděcích dokumentů a odvislé terminologie naplňuje charakteristické znaky strategie (nikoli koncepce).