EN

Vláda České republiky

Výbor pro práva dítěte vyzval ke zlepšení opatrovnického soudnictví



Výbor pro práva dítěte („Výbor“) schválil na svém zasedání ve čtvrtek 12. března 2020 podnět ve věci dlouhodobě nepříznivé situace rodinně-právního a opatrovnického soudnictví. Výbor tak svým podnětem reaguje na dlouhodobě nevyhovující situaci v této oblasti soudnictví.

Výbor pro práva dítěte vyšel při sestavování podnětu z vlastní dlouhodobé zkušenosti, kdy v této oblasti nedochází k výraznému zlepšení. Již v roce 2014 schválil Výbor podnět ke zlepšení některých aspektů soudních řízení ve věcech rodinně-právních a Rada vlády pro lidská práva ho následně předložila vládě. Přesto k výraznému zlepšení nedošlo, a toto téma si proto zvolila Rada vlády pro lidská práva jako jednu z priorit na léta 2019 – 2023.


Výbor v této souvislosti připomněl, že opatrovnické soudnictví je dlouhodobě považováno za méněcennou oblast soudnictví. Ač lze v posledních letech pozorovat dílčí zlepšení jako např. zkrácení doby vydání rozhodnutí, posílení vzdělávání i specializaci opatrovnických soudců či vznik specializovaných senátů na některých soudech, problematika stále není dostatečně systematicky řešena a situace na jednotlivých soudech se nadále liší.


Nadto je tato agenda tradičně podceňována i samotnými soudci, a nepožívá tak ani potřebné prestiže. Přetrvává praxe svěřování případů nově jmenovaným soudcům, či naopak soudcům, kteří se v jiných agendách neosvědčili. Názory a postoje dětí, stejně jako jejich nejlepší zájem, nejsou dostatečně zjišťovány a zohledňovány; děti jsou vyslýchány v místnostech nepřizpůsobených jejich postavení a způsobem, který k nim není přátelský.


Výbor také shledal, že se liší praxe využívání soudních znalců. Nezřídka dochází k jejich nadužívání, a tedy i neodůvodněným průtahům v řízení. Neexistuje mechanismus sjednocení judikatury v této oblasti a namísto možnosti dovolání k Nejvyššímu soudu se do řešení sporných, resp. kontroverzních rozhodnutí často musí zapojit Ústavní soud.


Podle Výboru i vzdělání soudců v této oblasti je stále nedostatečné. V neposlední řadě není zavedena povinná specializace na okresních, ani na krajských soudech a Ministerstvo spravedlnosti dokonce ani nezná počet soudců.
Ze všech výše zmíněných důvodů vyzval Výbor Ministerstvo spravedlnosti k přijetí konkrétních kroků k nápravě zjištěných nedostatků, a to v součinnosti s ostatními dotčenými subjekty. Výbor bude tyto aktivity, jejichž termíny plnění jsou v navržených opatřeních přesně stanoveny, průběžně sledovat a podporovat. 

Plné znění podnětu naleznete v příloze.