Tisková konference po jednání vlády, 4. září 2024
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání vlády. O úvodní slovo poprosím prvního vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana.
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra: Dobrý den, dámy a pánové, ta dnešní vláda, co se týče počtu bodů, nebyla až tak rozsáhlá, nicméně diskuze k mnohým záležitostem byla dlouhá a dovolte mi informovat o některých z těchto bodů.
Vláda schválila návrh na zřízení Rady vlády pro veřejné zdraví jakožto poradní orgán naší vlády. Schválila i její statut, je to součást připravované restrukturalizace veřejného zdraví v České republice, je to důležitý strategický meziresortní dokument, vycházející z požadavků Evropské unie, Světové zdravotnické organizace a dalších příslušných subjektů. Zaměřovat se bude především na podporu zdraví, zdravého životního stylu s důrazem na podporu prevence. Jsme jedním z prvních států, který tuto Radu ustanovil, což nám dává i konkurenční výhodu v rámci potenciálních projektů, které by se mohly České republiky týkat.
Další věc, která nebyla přímo v programu vlády, ale vláda ji diskutovat musela a týká se logicky mého resortu a týká se resortu Ministerstva školství. Všichni jsme zaregistrovali bezprecedentní událost, máme 600 škol včera a dnes dalších 400 škol, kterým bylo v České republice oznámeno, že je v nich umístěna výbušnina. Tento útok je o to zákeřnější, že přichází na to úplně nejcitlivější místo pro nás všechny, pro rodiče, pro veřejnost, pro samotné děti, a to na školy a přichází v tu nejcitlivější možnou dobu, přichází na začátku školního roku.
Ten útok je evidentně cílený, je více vyšetřovacích verzí, kterými se intenzivně policie zabývá. Vyhodnocuje dané věci v evropskému kontextu, protože podobné útoky v téhle chvíli postihly i školy v sousedním Slovensku. Tím cílem je určitě znejistit naši společnost, vnést do ní strach, vnést do ní nervozitu a ten modus operandi už jsme v minulosti viděli i na jiných místech Evropy. Jsme v kontaktu se slovenskými zástupci, policisté jsou v kontaktu se slovenskými kolegy, intenzivně si vyměňují informace a poznatky z dosavadního prověřování, z dosavadního pátrání.
Chtěl bych jasně říci jménem Ministerstva vnitra i Policie České republiky, že se od začátku věnuje těmto hrozbám s maximálním nasazením, riziko rozhodně Policie České republiky nepodceňuje. Primárním cílem je ochránit školy, ochránit žáky, pedagogy před hrozbou a samozřejmě i sekundárně vypátrat autora těchto výhrůžek a vést ho k odpovědnosti za tento čin. Policie je v kontaktu se všemi školami, které oznámily, že dané e-maily dostaly, zástupcům škol předává potřebné informace. Prioritou policie, jak jsem řekl, je zajistit absolutní bezpečnost škol a především dětí a zároveň se snažíme, aby v té citlivé době začátku školního roku byla co nejméně narušena výuka, normální chod školy a průběh vzdělávání.
Jsme si vědomi, že tahle situace je nejen po školy samotné, pro ředitele, učitele ale hlavně pro rodiče i pro děti velmi obtížná a skutečně pro zajištění bezpečnosti v téhle chvíli děláme maximum. Protože zajištění bezpečného, klidného prostředí pro vzdělávání našich dětí prostě musí být prioritou komukoliv a čemukoliv navzdory.
Situace je na komunikaci náročná, protože se bezprostředně týká dětí, proto bychom chtěli uvést i několik doporučení, jak o té evakuaci a výhružkách komunikovat s dětmi. Pomáhá určitě klidný a otevřený přístup, vysvětlovat dětem, že ve škole jsou lidé, kteří se o jejich bezpečí starají, jsou informovaní, existují jasné postupy pro řešení takových situací. Určitě je důležité zamezit šíření strachu, s dětmi hovořit, uklidnit je a nepřipouštět žádné spekulace nebo šíření strachu mezi spolužáky.
Chceme určitě posilovat důvěru, to znamená zdůraznit, že každý podnět a hrozba jsou pečlivě prošetřovány pro zajištění právě jejich bezpečnosti. Je určitě důležitá podpora dětem, naslouchání, povzbuzení dětí, aby otevřeně mluvily o svých pocitech a obavách, aby k tomu měly prostor, aby jim ho škola vytvořila, aby byly schopny říct, pokud se nějakým způsobem, když třeba vidí policisty pohybující se v okolí školy či po školních chodbách, aby se s tímto strachem, obavou byly schopny vypořádat. Dostupná je non-stop pro děti, studenty Linka bezpečí 116 111, upozorňujeme také na to, že ta vytíženost by mohla být potenciálně v téhle chvíli vyšší.
My jsme jako Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem školství okamžitě zahájili strukturovanou koncepční činnost, už dnes vznikla a je svolávána právě v této chvíli pracovní skupina ve složení Ministerstvo školství, Ministerstvo vnitra, Policie České republiky a zmocněnkyně pro lidská práva. Tahle skupina má reálně řešit ty problémy v probíhajícím reálném čase. Má být platformou pro komunikaci s řediteli škol, samozřejmě i řešit problémy rodičů, žáků, které z této situace vyplývají. K té diskuzi přizveme odborníky a přizveme tam samozřejmě i školské asociace, ty jsou pro nás v téhle chvíli klíčovými partnery.
Proto říkám, situaci v žádném případě nepodceňujeme, ten útok tohoto typu je bezprecedentní a my v téhle chvíli jednoznačně chceme, aby školní výuka běžela, ale zároveň naše děti prostě byly v bezpečí. S Policií České republiky na jejím účtu na platformě X budeme informovat o nových poznatcích v té věci, které se budou dát sdělit, případně budeme o výsledcích vyšetřování informovat společně s policejním prezidentem. Děkuju.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní poprosím o doplnění ministra školství Mikuláše Beka.
Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Dobrý den, dámy a pánové, já bych chtěl úvodem poděkovat Policii České republiky a Ministerstvu vnitra za nasazení, se kterým se věnují této svým rozsahem ojedinělé bezpečnostní hrozbě v našich školách. Chci podtrhnout to, že tu situaci nepodceňujeme, nebereme ji jako nějakou klukovinu, která se občas objeví ve školách, ale bereme ji skutečně vážně. Také jsme v kontaktu i na úrovni Ministerstva školství s našimi slovenskými protějšky, s týmem pana ministra Druckera, protože Slovensko mělo v posledním roce již zkušenost s takovými hrozbami a tentokrát čelíme stejnému typu útoku.
Děkuji také za rychlé vytvoření té operativní pracovní skupiny. My se od těch tragických událostí na Filozofické fakultě věnujeme intenzivně otázkám bezpečnosti jak na vysokých školách, tak v regionálním školství. Soustavně pracujeme se zástupci té školské komunity a budeme se snažit poskytnout školám maximální podporu v téhle ne zcela lehké chvíli.
Dovolte mi, abych také ještě se vrátil k té druhé včerejší tragické události v Domažlicích. Já musím říct, že považuji za nezbytné, abychom velkou pozornost věnovali prevenci takovýchto situací, otázkám duševního zdraví a nepochybně ta událost i ovlivní vládní diskuzi o rozpočtu na příští rok, kde Ministerstvo školství usiluje o systémové řešení financování pozic školních psychologů, což je nesmírně důležitá pozice právě pro předcházení takovým případům, jako je ta včerejší tragická událost. Děkuju.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a na závěr poprosím mistra zemědělství Marka Výborného.
Marek Výborný, ministr zemědělství: Krásné odpoledne, dámy a pánové, já podobně jako kolegové také budu svým připomenutím dvou bodů z vlády reagovat na bezprecedentní situaci, to školství je naprosto neoddiskutovatelné, ale my jsme na jaře, konkrétně 20. dubna, byli zasaženi bezprecedentním mrazem, který byl nejhorší za 100 let a měl dramatické dopady právě pro pěstitele ovoce v České republice. Vláda dnes schválila na můj návrh nařízení vlády o stanovení některých podmínek provádění mimořádné finanční podpory právě pro odvětví ovoce postižené nepříznivými klimatickými jevy v roce 2024.
Já tady s radostí mohu konstatovat, že vláda jednomyslně naplnila slib, který jsem dal já jako ministr zemědělství ale i jako vláda jako celek, že v této bezprecedentní situaci pomůžeme českým ovocnářům překlenout tento rok, kdy zvláště v Čechách jsou hospodáři, kterým vypadne příjem de facto ze 100 %, protože ten mráz byl takový, že úroda se pohybuje v řádu jednotek nebo dokonce na 0 %.
Myslím si, že to je přesně ta situace, kdy tady má stát zafungovat jako ten, který dokáže pomoci alespoň částečně. My dnešním nařízením fakticky implementujeme nařízení Evropské komise, které přijala 23. července tohoto roku a kdy přiznala pomoc z mimořádného krizového balíčku zemědělské evropské pro 3 státy – Rakousko, Polsko a Českou republiku. Na základě toho jsme připraveni rozdělit mezi zemědělce částku bezmála půl miliardy korun, konkrétně to je 378, přibližně 378 milionů korun právě z toho evropského krizového balíčku a zároveň plníme slib, že budeme se na tom podílet i jako vláda České republiky částkou 100 milionů korun.
V tuto chvíli nařízení je schváleno, připravujeme celý systém administrace v rámci Zemědělského intervenčního fondu. Důležitá informace, jednotliví žadatelé budou podávat žádosti nejpozději od 15. října do 31. října. My v tuto chvíli, tak jak jsme udělali rychlé šetření a jednotlivé ovocnáře navštívili tzv. škodní komise, tak víme, že se jedná o víc jak 600 subjektů, které se věnují pěstování ovoce a které vykazují tu základní podmínku, nebo jsou schopni doložit, a je doložena právě tím místním šetřením podmínka škody přes 50 %. Čili není to automatický příspěvek všem ovocnářům ale pouze těm, kteří měli škody přesahující 50 %.
Současně platí ta podmínka, že v případě, že byli pojištěni, mají nárok na 100 % té sazby, která bude určena, ona zdaleka nepokryje veškeré škody, které tam byly způsobeny. V případě, že někdo nebyl pojištěn, tak se bude ta kompenzace na základě tohoto nařízení krátit o 50 %. Ty sazby budou určeny právě na základě posouzení všech žádostí, které budou přijímány v průběhu října. Počítáme s tím, že by jednotliví pěstitelé byli, nebo že by k jednotlivým pěstitelům tato pomoc dorazila v průběhu měsíce prosince. Podle evropského nařízení tak musíme učinit nejpozději do 31. ledna příštího roku.
Vše jsme koordinovali se zástupci Ovocnářské unie ČR čili i ty termíny tak, jak je máme nastavené, odpovídají těm potřebám jednotlivých subjektů, které budou o tuto podporu žádat. Já chci zdůraznit, že to skutečně bude směřovat jenom tam, kde je ta škoda největší, že zdaleka nepokryje ten propad z příjmů z tržeb, které by standardně ten ovocnář obdržel díky svému prodeji, a je to jenom příspěvek k tomu, aby dokázali pěstitelé překlenout jeden rok, aby tady nedocházelo k dalšímu rušení sadů, abychom dokázali sady i obnovovat a zůstaly součástí české krajiny, české přírody, českého zemědělství, protože sem prostě patří.
Řeknu tady jednu osobní zkušenost z pod Orlických hor, kde jsem navštívil jsem o víkendu ovocnáře, a přestože tam skutečně sklidí letos zhruba 10 %, pouze 10 % v sadech, tak jsou připraveni i letos vysazovat nové sady. Ale právě i po zkušenosti, kterou prošli, tak už budou velmi zvažovat tu lokalitu, kde bude docházet k nové výsadbě tak, aby eliminovali to nebezpečí, protože ty mrazy logicky se pravděpodobně budou v nějakém horizontu časovém opakovat. Stejně tak budou vysazovat odrůdy, které už projdou výzkumem šlechtitelským, tak aby to byly odrůdy, pokud možno více odolné těmto klimatickým jevům. To je důležitá zpráva po české ovocnáře.
Druhou informaci, kterou chci sdělit, vláda dneska schválila tzv. Modrou zprávu, tedy zprávu o vodním hospodářství v České republice. Tady budu stručný, ale některá zajímavá data tady říci chci, ale hlavně, já chci vyseknout poklonu občanům České republiky ale také všem institucím, organizacím, protože Česká republika, pokud jde o vodní hospodářství, tak patří k té pozitivní špičce Evropy, a to nemluvím o celém světě. Ta data, která jsou zveřejněna v té Modré zprávě, to jasně dokazují. Podařilo se snížit celkovou spotřebu vody na osobu a den v České republice bezmála o 3 litry na nějakých 86,7 litru na osobu a den. Jenom, abyste si dovedli udělat představu, tak v Itálii je to 220 litrů na osobu a den, ve Francii 170 a třeba ve Švýcarsku 142 litrů na osobu a den, v České republice 86,7. Myslím, že to je skvělá vizitka toho, jak dokážeme přistoupit k spotřebě vody, dokážeme na mnoha místech velmi úspěšně vodou šetřit.
Co je dobré také připomenout, je to, že roste nám stále číslo, procento obyvatel připojených na centrální kanalizaci a na vodovod, kde v tuto chvíli se pohybujeme kolem 90 %. V loňském roce se zvýšil také počet čistíren odpadních vod o 44 na bezmála 3 000, 2 959. Důležité je to, že právě proto, abychom mohli lidem a obcím, a zvláště těm malým obcím, pomoci se stavbou případně rekonstrukcí vodohospodářské infrastruktury, jako jsou vodovody a kanalizace, tak je důležitá podpora státu. Tady bych chtěl poděkovat i kolegům z Ministerstva životního prostředí, částečně z Ministerstva dopravy, protože ta částka za loňský rok činila 11,2 miliardy korun jako státní finanční podpora vodnímu hospodářství.
Vedle toho, pokud jde o správu toků, která je úkolem 5 povodí, státních podniků a také Lesů České republiky, tak ta částka je 3,7 miliardy korun. Jsou to pozitivní čísla, pozitivní zprávy a myslím, že těch není nikdy dost. A poslední věc, kterou rád připomenu, tuto zprávu nikde vytištěnou nenajdete. Ministerstvo zemědělství digitalizuje, a proto si ji můžete prohlédnout pouze v digitální formě na webových stránkách Ministerstva zemědělství. Děkuji.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji všem a nyní prostor pro dotazy, Česká televize.
Karolína Jelínková, Česká televize: Dobrý den, já bych zůstala zatím u těch ovocnářů. Pane ministře, dá se říct, kolik zhruba třeba subjektů by mohlo dosáhnout na tu plnou podporu? Čili jaký je tam poměr těch pojištěných a nepojištěných? Alespoň třeba zhruba.
Pane ministře Beku, vy jste zmiňoval to, že ta událost v Domažlicích ovlivní vyjednávání o státním rozpočtu. Dá se říct v jakých mezích, o jakých částkách právě na ty účely, o kterých jste hovořil, se tady mluví? A případně jestli už to máte nějakým způsobem přislíbeno? Zároveň, když už jsme u rozpočtu, jak by to mohlo vypadat u pedagogických a nepedagogických pracovníků, co se platů týče v příštím roce? Jak by to bylo s tarify, nadtarify?
A obdobná otázka na pana ministra Rakušana. Vy jste v lednu mluvil o možnosti navýšení pro policisty a hasiče od října, tak je už jasné, jestli to tak bude či nikoliv? V případě, že nebude, tak jak to bude vypadat od příštího roku?
A potom ještě jedna věc, která souvisí s rozpočtem, protože jsme asi všichni zaznamenali vyjádření pana ministra Bartoše, resp. i Pirátů s nespokojeností v tom návrhu pana ministra financí? Tak podpoříte ho vlastně v těch požadavcích při těch jednáních, protože váš pan první místopředseda Lukáš Vlček se v tomto smyslu vyjádřil pro Novinky, možná tato otázka míří na pana ministra Výborného, který se také vyjadřoval v médiích? Děkuju.
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra: Snad si to zapamatujeme.
Marek Výborný, ministr zemědělství: Tak já začnu těmi ovocnáři. V tuto chvíli nejsem schopen říct přesně číslo těch žadatelů, kteří pojištěni byli. My to poznáme až v tom říjnu na základě těch podaných žádostí, kde to potom samozřejmě bude propojeno. Nicméně, co chci zdůraznit, jednou z pomocí českým farmářům a ovocnářům je právě i pomoc s pojištěním. A my i v letošním roce počítáte s tím, že se budeme snažit dostat až k tomu limitu 65 % před PGRLF a je to jeden z důležitých finančních nástrojů. Toto totiž není přímá dotace, ale je to finanční nástroj, kdy si musí ten samotný pěstitel snižovat to riziko, a proto vlastně ti, kteří byli pojištěni, tak budou také zvýhodněni tím, že dostanou plnou částku podpory podle té sazby, která bude určena.
Z vlastní zkušenosti tak, jak jsem se doptával, zjišťoval, tak ty větší subjekty zpravidla pojištěny jsou. Samozřejmě to pojištění je velmi nákladné, protože činí zhruba 20 % veškerého příjmu tržby z té úrody samotné čili to nejsou úplně malé částky, ale do budoucna nezbývá nic jiného než motivovat pěstitele, aby se skutečně pojistili.
A tam byl potom ten dotaz ještě na rozpočet. My jsme dneska jasně se shodli, jako vláda, myslím, že to tady můžu říct i za kolegy, že o těchto věcech povedeme ještě jednání. Máme stanovený jasný termín zákonem, kdy rozpočet musí být schválen. Myslím, že tady pravděpodobně dojde k nějakým kosmetickým úpravám v jednotlivých kapitolách. Nemluvil bych jenom o kapitole Ministerstva pro místní rozvoj. Vedeme teď paralelní jednání s panem ministrem financí, ale opravdu je to věc, která musí dopadnout rozhodnutím vlády jako takové. Já jsem, a mohu to klidně zopakovat, příznivcem toho, abychom ty věci řešili na vládě a nikoli abychom si je vzkazovali přes média.
Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy: Já navážu na pana ministra Výborného. Vláda dnes vlastně explicitně o rozpočtu nejednala, byť jsme se dotkli v diskuzi těch otázek souvisejících s nastavením platových tarifů v příštím roce, protože právě teď probíhá jednání předsednictva tripartity. A rozdělili jsme si na vládě některé úkoly pro nadcházející dny, protože vlastně tenhle týden věnují ministerstva, stranické odborné týmy vlastně přípravě argumentů pro ta další kola toho vyjednávání, která budou probíhat v následujících dnech a týdnech. Takže dnes žádná rozhodnutí nepadla. Spíš se připravujme na tu intenzivní debatu, která teď bude následovat až do konce září.
Pokud jde o financování školních psychologů, to jsou pozice, které ještě v tomto roce financujeme z evropských prostředků a od příštího roku potřebujeme systémově ukotvit tyhle pozice a také zajistit jejich financování. Řádově jde o stamiliony korun v našich školách. Ta debata bude skutečně teprve pokračovat. Já nechci teď komentovat podrobně rozpočet školství, protože jsme na tiskové konferenci, která má referovat o jednání vlády, ale mohu říct, že jednou z těch klíčových položek bude financování nepedagogických pozic ve školách a také financování těch dalších pedagogických pozic typu asistentů. Pokud jde o učitelské platy, tak ten návrh, který zveřejnilo Ministerstvo financí, již tuhle problematiku řeší, takže tam je dostatečná částka. Ta debata skutečně bude pokračovat teď velmi intenzivně a očekávám, že ještě řadu těch věcí, které teď zmiňujeme jako nedořešené, se nám podaří v té diskusi vyřešit.
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra: Děkuji, já tady, byť ta otázka na to přímo nepadla, musím ještě navázat na pana ministra Beka. Co se té události v Domažlicích týče. Tak ty statistiky hovoří jasně. Ta Linka bezpečí v posledních pěti letech zaznamenala až čtyřnásobný počet telefonátů, kde děti řešily nějaké myšlenky na sebevraždu. Můžeme to určitě spojit s tou covidovou krizí, kterou jsme si prošli, s tím narušením toho přirozeného sociálního prostředí dětí s tím, že ten život prostě nebyl normální. Mnohokrát nebyl normální pro celé rodiny, ani rodiče nebyli schopni tu oporu poskytnout tak, jak jsou děti mnohokrát ve svém životě zvyklé.
Přiznejme si i to, že mediální zprávy o tom, že válka není daleko od našich hranic, se samozřejmě dětských duší také dotýkají. A proto my s vládní zmocněnkyní pro lidská práva, s panem ministrem školství, s panem vicepremiérem Jurečkou, přicházíme s vládním programem s názvem Bezpečné dětství. To není něco, co bude explicitně v kapitole Ministerstva školství, částečně to bude v kapitole i Ministerstva vnitra, v těch nákladech, které se týkají i událostí spojených s Filosofickou fakultou, kde chceme zaprvé výrazně posílit kapacity té školní psychosociální podpory dětem. Za další chceme začlenit školení pro všechny profesionály pracující s dětmi, aby uměli včas rozpoznat ohrožené dítě a používat tzv. kartu KID, která už existuje v téhle chvíli pro policisty. A to je také jeden z těch moderních trendů u naší policie, na který jsme pyšní.
Všichni policisté procházejí tímhle školením. Všichni policisté, kteří se ocitnou v nějaké rodině kvůli třeba úplně jiné věci, mají jasně stanovený itinerář kroků, pokud tam uvidí nějaké dítě v nouzi. Tahle karta KID obsahuje návod, jak účinně a rychle ohroženým dětem pomoci, a ten vládní program Bezpečné dětství by měl být napříč obory. A je to něco, co samozřejmě finanční nároky také bude mít, ale znovu říkám, ne explicitně na rozpočet Ministerstva školství, ale i v jiných resortech.
Považuju to za zcela zásadní a prevence v těchto případech není věcí nějakého rychlého lusknutí prstem. Prevence není ani to zarámovat a zakamerovat všechny školy, školky v České republice. Prevence je dobře a kvalitně s dětmi pracovat a mít proškolený personál napříč obory, který s dětmi pracuje, aby uměl ohrožené dítě rozpoznat. Myslím si, že Klára Laurenčíková vám to dopodrobna bude brzy prezentovat. Vláda už částečně takovou prezentaci měla.
Co se týče policistů, tak my jsme se dohodli na vládě o tom, že objem platových prostředků, zdůrazňuji, objem platových prostředků, od ledna stoupne o 5 %, To se samozřejmě týká, říkal jsem to tady už minulý týden na tiskové konferenci, to se samozřejmě týká i policistů a hasičů v České republice, ale jsou to objemy. A to je přeci mnohdy zajímavější. Tzn., že třeba tarify těm výkonným příslušníkům v nějaké věkové kategorii, těm mladším, těm, kteří jsou ve výkonu služby na ulici, tak těm reálně ty platy mohou stoupnout více.
My rozhodně nechceme platit důstojníkům z Policejního prezidia ČR, ale chceme z těch finančních prostředků opravdu odměňovat aktivní lidi, kteří vykonávají tu práci na ulici a dbají o naši bezpečnost. A to naopak určení do objemu umožňuje mnohem lépe než konkrétní určení do tarifů ve všech třídách, kde potom platíme a přidáváme i těm, kteří prostě už teď ty nadprůměrné příjmy v rámci Policie České republiky mají.
A co já chci a o co usiluji, o tom vyjednávám s panem ministrem financí, a to je důležitá věc, dát předvídatelnost vývoje policejních a hasičských platů i na další tři roky jako závazný ukazatel střednědobého výhledu. To si myslím, že je zcela zásadní. Nečekat vždycky na to rozhodnutí, ale mít nějakou predikci, jak se ta platová hladina bude vyvíjet. I mě čeká vyjednání s odbory. I já s nimi jednám. I já jim budu náš postup vysvětlovat. I já jim budu prezentovat to, že se mi v létě povedlo díky rozhodnutí mých vládních kolegů posílit rozpočet bezpečnosti, vnitřních věcí téměř o dvě miliardy korun. Ukážu i to, že už jsme před rokem zdvihli 10 % do tarifů a zdvihli jsme i základní plat policistů a že se dál snažíme v rámci limitů a možností současného státního rozpočtu jim přidávat. Těm, kteří jsou na ulici, těm, kteří pracují pro naši bezpečnost. Ta vyjednávání běží.
A poslední otázka, já si taky nechci vzkazovat nic přes média. Ta vyjednávání běží a máme určitě své priority. Ano, bytová politika určitě je jak prioritou nás, troufám si říct i lidovců, je stejně jako Pirátů. A určitě to pro nás priorita je, pro naše starostky a starosty. Ale my o tom budeme jednat na vládě. Stejně tak jako školství a vzdělávání, chceme naplnit vládní programové prohlášení a určitě pan ministr Bek také moji podporu v tom vyjednávání mít bude. Ale ono běží a já nepovažuju za solidní teď komentovat něco z vyjednání, které běží a z mého pohledu ne v nějaké nepřátelské atmosféře. Jsme pět stran, máme určitě mnoho různých priorit a všichni je chceme do toho rozpočtu promítnout a doufáme, že je prosadíme.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz Český rozhlas.
Jana Karasová, Český rozhlas: Já bych se ještě vrátila k těm výhružkám školám. Vy jste zmiňovali ten počet škol včera, dneska. Já bych se chtěla zeptat, jestli jsou to ty stejné nebo podobné školy, a zároveň jestli víte, kolika dětí se to vlastně týká a jak moc to narušuje výuku, a jestli jste jim dali nějaká doporučení, jak vlastně postupovat?
Pak ještě k dalšímu bodu vlády, který jste zatím nezmiňovali, a to je platba za státní pojištěnce. Tak jenom jestli ta zákonná povinnost byla schválena, jestli to bylo bez rozporu? K rozpočtu, vy mluvíte o tom, že budou pokračovat jednání. Mohli byste ještě zmínit, jak to vlastně tedy bude vypadat, jestli budete jednat jako celá vláda, jako ministři nebo nejdřív budou pokračovat nějaká jednání šéfů jednotlivých koaličních stran?
A pak poslední otázku, Seznam Zprávy dnes informovaly o odchodu náměstka za TOP09 Tomáše Tesaře z Ministerstva životního prostředí. Já vím, že nikdo z vás není z TOP09, ale podle informací Seznam Zpráv tomu předcházela zpráva Bezpečnostní informační služby, která byla učená členům vlády. Pana náměstka taky, nebo ex-náměstka, podle serveru vyšetřuje policie, tak se chci zeptat, jestli jste o té situaci na vládě mluvili a jestli případně ty informace považujete nějak za znepokojivé? A možná potom na pana ministra Výborného, tak jestli s vašim kolegou, panem ministrem Hladíkem, jste třeba tu situaci neprobírali, jestli on měl nějaké pochybnosti o působení pana Tesaře na ministerstvu? Děkuji.
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra: Já chápu, že dostat se k mikrofonu je náročná disciplína a pro nás je náročná disciplína si to zapamatovat. Zkusím to. Budu tady koukat do přípravy od pana ministra financí, kterou mi poskytl. Vláda schválila výši vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění hrazené státem pro rok 2025, tedy tzv. platby za státní pojištěnce. Výsledná měsíční částka pojistného na veřejné zdravotní pojištění za jednoho státního pojištěnce bude činit 2 127 korun. Ten předpokládaný celkový počet státních pojištěnců je 6 057 044 a celková částka ze státního rozpočtu v roce 2025 by tedy měla činit 154, 6 miliardy korun. Pro letošní rok je vyměřovací základ na 15 440 korunách a měsíční částka pojištěnce činí 2 085 korun, meziročně se tedy jedná o navýšení o 2 %, což v tom celkovém dopadu na státní rozpočet znamená rozdíl plus 3,1 miliardy korun. Takže to stručně tedy k tomuto materiálu.
Co se škol týče, my samozřejmě máme konkrétní školy, byly to jak základní školy, byly to jak střední školy, byly to jak soukromé školy, byly to i státní školy, byly to opravdu školy všech možných typů. Shodou okolností, já jsem byl včera v jedné z nich na konferenci, tady v Praze na průmyslové škole na Smíchově, která taky byla adresátem takového dopisu a viděl jsem v praxi opatření Policie České republiky.
Policisté si procházejí ty prostory a my dáváme dohromady dopis, to je jeden z výsledků té pracovní skupiny, který ministersky podepíšeme a budeme dávat i ten návod jednotlivým ředitelům všech postižených škol, pošleme na všechny adresy, které máme k dispozici, jak se v té situaci chovat, koho kontaktovat, jak jednat co nejefektivněji. Vždycky je doporučováno tu událost nahlásit. Tzn. nepodceňovat, informovat o tom policii, aby měla přehled o těch školách, kterých se to týká. Policie si samozřejmě zajistí i ty elektronické stopy, ověří ten e-mail, který přišel, potom se dostaví k nějaké fyzické prohlídce té budovy.
Samozřejmě doporučujeme nepanikařit, spolupracovat s policií a dbát pokynů policie. Pokud by policie nějaké podezření na cokoli měla, jistě ona doporučí evakuaci té budovy. Jinak samozřejmě chceme, aby výuka probíhala bez evakuace, proto jsem hovořil i o tom, že děti se mohou setkat s policistkami, s policisty na chodbách svých škol a je dobré, aby s nimi o tom učitelé, ředitelé mluvili, aby se prostě cítili bezpečně a nebyli vylekaní z toho, co se v jejich školách děje. A ještě k tomu byla jedna otázka, mám pocit. A k tomuhle už nebyla. Ne, ke školám je to všechno. Tak já dám slovo panu kolegovi.
Marek Výborný, ministr zemědělství: Děkuju, pokud jde o ten dotaz na státní rozpočet, tak ten harmonogram je celkem jasný, v týdnu, posledním týdnu září, bude návrh státního rozpočtu schvalovat vláda, tam myslím vychází středa na 25. září, ale uvidíme, kdy to zasedání vlády bude. V tuto chvíli v souladu s koaliční smlouvou návrh rozpočtu projedná i koaliční jednání v tom formátu K15, to bude příští týden. Myslím, že paralelně vůči tomu běží individuální jednání nás ministrů s panem ministrem financí. To je opět věc zcela standardní.
Já také mám domluvenou schůzku s panem ministrem, protože v rámci kapitoly resortu zemědělství potřebuju některé věci upravit. Myslím, že takhle postupují všichni kolegové a následně se k tomu jednání, ať už bude jedno nebo dvě, vrátíme společně ve sboru celé vlády. A já si jsem jist, že ten finální výsledek bude přesně takový, jaký jsme slíbili a jaký je v souladu s programovým prohlášením vlády, tzn. rozpočet, který je jednoznačně prorůstový, tzn. když se podíváte na objem investic, tak jsme na rekordních číslech, která dalece přesahují investice i předchozích vlád v době, která, kdy se ekonomicky dařilo České republice výrazně lépe než třeba dnes.
My, kdybychom zůstali na investičních číslech letošního roku, tak ten schodek máme někde hluboko pod 200 miliardami korun. Přesto považujeme za důležité to rozhodnutí, že půjdeme v souladu s tím, co jsme predikovali, tzn. schodek bude 230, možná 231 miliard korun, ale je důležité, proto chceme ekonomiku rozpohybovat, proto tam ty investice jsou, ať už v dopravní infrastruktuře nebo i v dalších oblastech. A současně je tam plněn ten jasný závazek konsolidace veřejných financí, tzn. snižujme schodek státního rozpočtu, a to si myslím, že bude naplněno bez ohledu na to, že dojde pravděpodobně k nějakým kosmetickým změnám možná i všech nás tří ministrů tak, jak tady jsme. Ale to se týká všech dalších.
A ten dotaz, který tady byl poslední a týká se bývalého náměstka na Ministerstvu životního prostředí. Tady já mohu pouze sdělit, že pan náměstek ukončil pracovní poměr na pozici náměstka ministra životního prostředí v průběhu července, a to dohodou.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Další dotaz, tak poslední dotaz, Česká televize.
Karolína Jelínková, Česká televize: Ještě jednou, ono to, pane ministře Rakušane, v tom úvodu asi zapadlo. Jenom tam byl ještě dotaz, jak to bude s platy policistů a hasičů od října, protože to byl váš záměr, tak jestli už je jasné, jak to bude? Děkuju.
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra: V letošním roce, a to bylo rozhodnutí vlády, se zatím žádná dohoda o změně platových poměrů neuskutečnila. My opravdu jednáme vcelku jako vláda. My se pokoušíme vytvářet nějaký jednotný přístup k tomu. Byla velká diskuze o nějakém navýšení platů těm, řekněme, nejméně příjmovým skupinám. Bohužel, ta dohoda s odbory tady nebyla úplně dokonána. Nicméně teď běží jednání s předsednictvem tripartity. Ta naše komunikace se sociálními partnery stále běží.
Ale já bych chtěl znovu říci, ještě jednou k těm policistům a hasičům, my jsme se teoreticky bavili o tom, co státní rozpočet umožní. Nám se povedlo od července vrátit např. stravovací příspěvek policistům, hasičům, a dokonce se nám povedlo do návrhu na příští rok poprvé ten stravovací příspěvek dát jako položku s trvalým vlivem. Tzn., že se o tom každý rok nebudeme handrkovat a bude to něco, na co prostě policisté a hasiči budou mít trvale nárok. To mimochodem nebylo ani za té minulé vlády, tam se vyplácel stravovací příspěvek přesně půl roku před volbami, před tím ne.
Takže se samozřejmě snažíme, aby ty podmínky byly vylepšeny, a znovu zdůrazňuju, já se snažím o to, co je největším problémem platů v téhle sféře, nepředvídatelnost, nahodilost. Já se snažím dát, a s tím chci předstoupit před policisty, hasiče, jasnou predikci vývoje platů mezi hasiči a policisty v příštích třech letech. To je to, co tady žádná vláda nedělala. Zvyšovalo se ad hoc, mnohokrát před volbami, hodilo se to, zvyšovalo se tak, že ta předvídatelnost byla malá. O čem já jednám, je ta stanovená předvídatelnost.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, já žádný další dotaz nevidím, proto tiskovou konferenci končím, děkujeme vám a přejeme hezký den. Na shledanou.