Vláda zítra projedná plán rozvoje sociálních služeb a návrh na rozšíření seznamu návykových látek
Vláda Bohuslava Sobotky projedná na zasedání ve středu 15. února mj. rozšíření seznamu návykových látek o nové syntetické chemické látky, plán rozvoje sociálních služeb na léta 2017 a 2018 či koncepční materiál Aliance Společnost 4.0, který navrhuje systémový postup při řešení problematiky společenských dopadů tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Bude se zabývat také zpřísněním postihů pro zemědělce, kteří nehospodaří v souladu s pravidly ochrany přírody, a má rozhodnout o termínu spuštění povinné maturity z matematiky pro žáky středních škol technického a přírodovědného zaměření.
V Akčním plánu rozvoje sociálních služeb na období 2017–2018 navrhuje ministryně práce a sociálních věcí několik krátkodobých strategických cílů, jichž by měl systém sociálních služeb v následujících dvou letech dosáhnout. Jedná se především o přechod z institucionálního modelu péče k podpoře života klientů v přirozeném prostředí, o zlepšování postavení pečujících osob a pečující rodiny či o zajištění dlouhodobé udržitelnosti financování odpovídající sítě sociálních služeb.
Návrh ministra zdravotnictví na změnu a doplnění seznamu návykových látek vychází z doporučení pracovní skupiny Systému včasného varování před novými syntetickými drogami při Národním monitorovacím středisku pro drogy a závislosti, Státního zdravotního ústavu a ředitelky Světové zdravotnické organizace. Tato doporučení reagují na aktuální vývoj na trhu s drogami, především na používání nových, na seznam dosud nezařazených chemických látek k výrobě drog.
Zefektivnění ochrany přírody v oblasti zemědělské výroby má přinést návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky na zavedení tvrdších sankcí za porušení pravidel ochrany zemědělské půdy. Sankce mají spočívat ve snižování poskytované dotace zemědělcům v závislosti na míře provinění vůči požadavkům podmíněnosti.
Materiál Aliance Společnost 4.0, který předkládá předseda vlády Bohuslav Sobotka, má za cíl nastavit pravidla spolupráce vládních orgánů a dalších subjektů při řešení celospolečenských dopadů tzv. čtvrté průmyslové revoluce. K tomu je nutná koordinace jednotlivých opatření napříč ministerstvy a za spolupráce s hospodářskými a sociálními partnery a akademickou sférou.
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka navrhl souhrn opatření na kontrolu lobbingu. Navrhuje například zřízení registru lobbistů, vypracování etických kodexů poslance, senátora a člena vlády či zveřejňování diářů zákonodárců a dalších veřejných činitelů. Navržené kroky by měly být pojistkou proti možné korupci a změnit dosavadní negativní pohled veřejnosti na práci lobbistů.
Více informací naleznete v avízu /cz/15-unora-2017-schuze-vlady-cr-153486/