Vláda schválila další pomoc krajům postiženým povodněmi, posílit chce také kontrolu nad veřejnými financemi
Moravskoslezský kraj dostane na odstraňování povodňových škod dalších 560 milionů korun ze státního rozpočtu. O udělení státní dotace rozhodla vláda Petra Fialy na schůzi ve středu 6. listopadu 2024. Souhlasila také s žádostí Olomouckého kraje na další prodloužení stavu nebezpečí na Jesenicku a Šumpersku. Do Parlamentu pošle také několik návrhů legislativních změn, mimo jiné návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí.
Vláda pošle Moravskoslezskému kraji na pomoc s odstraňováním následků zářijových ničivých povodní dalších 560 milionů korun z vytvořené třicetimiliardové rozpočtové rezervy. Dotace má pomoci postiženým regionům financovat náklady na nutné rekonstrukční a likvidační práce. Už předtím vláda poslala do Moravskoslezského kraje 80 milionů korun na nejnutnější výdaje a do Olomouckého kraje postupně 60 a 500 milionů korun na tytéž účely.
Zároveň vláda odsouhlasila žádost hejtmana Olomouckého kraje o další prodloužení stavu nebezpečí vyhlášeného na území tohoto kraje. Nově bude trvat nejdéle do 15 hodin dne 12. prosince 2024, a to na území vymezeném správním obvodem obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk. Trvání stavu nebezpečí umožní postiženým lokalitám rychleji a účinněji překonat následky povodní především na energetické, dopravní a vodní infrastruktuře, ale také pokračování výpomoci armády a složek integrovaného záchranného systému.
Vláda se zabývala také návrhem nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Jeho cílem je zmodernizovat, zjednodušit a zefektivnit celý systém řízení a kontroly veřejných financí v Česku, a tím zajistit vyšší míru ochrany veřejných peněz. Nový zákon mimo jiné nastavuje základní zásady pro nakládání s veřejnými prostředky pro všechny osoby, které se na nakládání s nimi podílí nebo stanovuje jednoznačnou odpovědnost a konkrétní povinnosti při nakládání s veřejnými prostředky. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva financí.
Vláda chce také posílit ochranu hospodářské soutěže. V tomto smyslu navrhla novelu zákona, která má mimo jiné posílit kompetence Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, posílit jeho schopnost odhalovat a trestat kartelové dohody a umožnit mu účinněji zasáhnout, pokud se ukáže, že na nějakém trhu dlouhodobě nefunguje efektivní hospodářská soutěž, a to i v případech, kde dosud zasáhnout nemohl.
Kabinet rovněž odsouhlasil návrh novely zákona o specifických zdravotních službách. Novela modernizuje například úpravu v oblasti asistované reprodukce, zavádí nový institut programy podpory zdraví, které by měly přispívat vyššímu využívání zdravotní prevence zaměstnanci, nebo chce odbřemenit lékaře a pediatry rozvolněním pravidel u dosud povinných vstupních lékařských prohlídek. Více v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.
Vláda projednala také návrh nového zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí, kterým legislativně zakotvuje do praxe používání informačního modelování staveb a vystavěného prostředí (tzv. metoda BIM). Využívání digitálního modelování staveb dává řadu nových možností, jak proces výstavby i následné údržby zefektivnit, zlevnit a zrychlit. Pro některé typy staveb bude jeho využívání povinné a bude sloužit jako otevřená databáze informací o objektu pro jeho zrealizování a provoz po dobu jeho užívání. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.