Vicepremiér Martin Barták jednal v Pentagonu
Martin Barták jednal o zapojení České republiky do nového systému protiraketové obrany.
Místopředseda vlády Martin Barták se v rámci pracovní cesty na jaderný summit v USA sešel s náměstkyní ministra obrany USA Michèle Flournoyovou. Setkání proběhlo v sídle ministerstva obrany Spojených států amerických Pentagonu.
Jednání se týkalo například navýšení českého kontingentu v Afghánistánu, vědeckotechnické spolupráce mezi oběma ministerstvy, rozvoje vzájemného strategického dialogu, protiraketové obrany, diskuse k přípravě nové strategické koncepce NATO či materiálně-technické spolupráce. Michèle Flournoyová také ocenila snahu české vlády navýšit účast ve vojenské misi ISAF.
Ministr Barták jednal během summitu kromě Flournoyové také s náměstkyní ministryně zahraničních věcí Ellen Tauscherovou. Tématem rozhovorů bylo zapojení České republiky do nového systému protiraketové obrany, v rámci něhož by se Česká republika stala součástí systému včasného varování před případným nepřátelským raketovým útokem. Vicepremiér Martin Barták americkou stranu ujistil, že Česká republika je připravena se do systému zapojit.
„Jde o sdílení dat z velitelských prvků a pozorovacích prvků, které budou umístěny na dvou místech v České republice pouze s českou obsluhou, nejedná se tam o přítomnost žádných zahraničních vojáků. Obsahuje to v podstatě počítačový systém, je to softwarová záležitost. Ve stejnou dobu uvidíme to, co naši američtí spojenci," uvedl český ministr obrany Martin Barták novinářům.
Schůzka s Ellen Tauscherovou se týkala také jednání o certifikaci na vývoz a zpětný vývoz českých letadel L-159 udělovanou americkým ministerstvem zahraničí. Česko totiž uvažuje, že vymění pět těchto letounů za jedno španělské transportní letadlo CASA. Letadla L-159 obsahují součástky vyrobené v USA, tudíž je třeba získat jejich souhlas, který obvykle trvá několik měsíců. Česká republika po americké straně žádá urychlení tohoto procesu.
Zdroj: MO