Poslední české předsednictví EU proběhlo i z pohledu financí mimořádně úspěšně, dokládá nález NKÚ
Podle závěrů Kontrolní akce č. 23/27 Nejvyššího kontrolního úřadu postupoval Úřad vlády při zadávání veřejných zakázek při přípravě a průběhu českého předsednictví Radě EU v druhé polovině roku 2022 v souladu s právními předpisy. Jedinou výtku, kterou NKÚ formuloval ve svém nálezu, považuje Úřad vlády za formalistickou a neoprávněnou.
Předsednictví ČR v druhé polovině roku 2022 proběhlo po všech stránkách s velkým úspěchem. Úřad vlády ČR jako jeho centrální koordinátor stanovil priority výdajů, naplánoval je a na základě rozpočtových opatření čerpal peněžní prostředky podle skutečných a doložených potřeb. V návaznosti na přípravy i průběh předsednictví Úřad vlády zadal více než 150 veřejných zakázek v nejrůznějších oblastech.
„Úřad vlády pracoval během předsednictví profesionálně i v oblasti veřejných zakázek, tedy hospodárně a v souladu s právními předpisy. Zvládl je oproti alokovanému rozpočtu i s vysokou úsporou ve výši 400 milionů korun,” shrnula tisková mluvčí Úřadu vlády Lucie Ješátková s tím, že to kromě již vládou projednaného finančního vyhodnocení v první polovině roku 2023 potvrzují i čerstvě zveřejněné závěry kontrolního nálezu NKÚ. A doplňuje, že ve srovnání 15 států EU, realizujících svá předsednictví, skončila Česká republika s výdaji na její mezinárodně velmi oceňované předsednictví až pod celkovým průměrem.
Zmiňovaný nález NKÚ vznáší kritiku v jediném případě z prověřených více než 150 veřejných zakázek, konkrétně té na zajištění technického vybavení pro potřeby Summitu Evropského politického společenství a Neformální jednání Evropské rady.
„Úřad vlády byl objektivně v tomto případě v časové tísni. Až do poslední chvíle před konáním akce neznal její konkrétní parametry, tedy ani nemohl předem realizovat samostatné otevřené zadávací řízení. Přistoupil proto k uzavření dodatku k již existující rámcové dohodě. Drtivá většina jejích položek byla řádně vysoutěžena v otevřené soutěži. U doplněných položek postupoval Úřad striktně hospodárně. Jejich jednotkovou cenu ověřil prostřednictvím znaleckého posudku, který potvrdil cenu v místě a čase obvyklou,” uvedla Ješátková.
Úřad vlády ČR k uvedenému postupu přistoupil poté, kdy byl jako hlavní koordinátor v říjnu 2022 odpovědný za realizaci zásadní změny plánovaného summitu na Pražském hradě. Ten se na základě rozhodnutí na nejvyšších politických místech změnil z jednodenní akce za účasti zástupců 27 zemí EU na dvoudenní summit hlav států a vlád za účasti zástupců více než 40 zemí i mimo EU. Úřad vlády ČR i tak zajistil co nejvyšší možnou hospodárnost daného plnění, přičemž s ohledem na časovou tíseň byl tento postup procesně a ekonomicky nejvhodnější.
„Ačkoli Úřad vlády uvedl podrobné argumenty ke správnosti svého postupu včetně prokázání časové tísně, NKÚ je nevypořádal. Jednoznačně trváme na tom, že jsme při realizaci této zakázky postupovali správně a hospodárně. S přihlédnutím ke všem okolnostem proto kontrolní zjištění NKÚ považujeme za čistě formalistické a ignorující podstatu věci,” uzavřela mluvčí Ješátková.