EN

Vláda České republiky

Poprvé zasedla Rada vlády pro paměťovou agendu

Ve Strakově akademii zasedla poprvé Rada vlády pro paměťovou agendu, 14. listopadu 2024.

Ve Strakově akademii dnes proběhlo historicky první zasedání nově zřízené Rady vlády pro paměťovou agendu, která byla zřízena usnesením vlády 10. července 2024 a je poradním a iniciativním orgánem vlády pro otázky týkající se paměťové agendy. Jejím posláním je sledovat dodržování ústavního pořádku České republiky a jejích mezinárodních závazků v oblasti lidských práv v souvislosti s překonáváním sociálních a jiných reziduí totalitních režimů ve společnosti. Svou činností bude mj. přispívat ke zvyšování povědomí veřejnosti o významu odboje a odporu proti totalitním režimům či obecné kultury lidských práv a vzájemné úcty.

Je skvělé, že se podařilo vznik Rady dotáhnout a svým způsobem splatit dluh, který jsme vůči této agendě měli. Je to rovněž důležitý krok k naplnění programového prohlášení vlády. Jsem ráda, že členství v Radě přijala celá řada významných osobností, které celý život stály na straně svobody a demokracie,“ vysvětluje vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková, která stála spolu s dalšími u zrodu této Rady.

Rada vlády má celkem 26 členů, mezi něž patří zástupci státní správy i občanské společnosti, zejména pak osobnosti zabývající se historickou pamětí, vzděláváním, kulturou připomínání nebo péčí o oběti nacistického a komunistického režimu. Předsedou Rady je premiér Petr Fiala, který ve své úvodní řeči vyzdvihl, že vyrovnání se s minulostí je složitý proces. „Týká se to především zemí, které prošly v průběhu 20. století zkušeností s totalitními režimy, jako byl nacismus a komunismus. Bohužel, Česká republika byla obětí obou těchto totalit. Jen demokratický stát je schopen se poučit a vyrovnat se svou minulostí. To je důležité proto, aby se tragické události minulého století nikdy neopakovaly a abychom dokázali rozvíjet a ochraňovat demokratický právní stát a občanská práva,“ řekl premiér Fiala s tím, že Rada, jako poradní orgán vlády, přispěje k systematičtějšímu a koncepčnějšímu přístupu k různým aspektům oblasti historické paměti. Jejím posláním je sledovat dodržování ústavního pořádku České republiky a jejích mezinárodních závazků v oblasti lidských práv v souvislosti s překonáváním sociálních a jiných reziduí totalitních režimů ve společnosti. Svou činností bude mimo jiné přispívat ke zvyšování povědomí veřejnosti o významu odboje a odporu proti totalitním režimům či obecné kultury lidských práv a vzájemné úcty.

„Zřízením Rady vlády pro paměťovou agendu dává náš stát všem svým občanům najevo, že mu zkušenost z nedávné historie není lhostejná a že považuje za důležité s ní efektivně pracovat,“ doplnila zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady Klára Šimáčková Laurenčíková.

V návaznosti na své usnesení z 10. dubna 2024, v němž se uvádí, že „k analýze možných opatření, která by zajistila, aby byly přiznány důstojné důchody a poskytnuto odpovídající zajištění ve stáří i těm účastníkům odboje a odporu proti komunismu, kteří nejsou držiteli osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu“, vláda rovněž na včerejším jednání schválila materiál „Věcné zaměření a účel dotační výzvy na podporu paměťových agend“. Vytvořila tak nový dotační program, který přispěje k prosazování lidských práv v oblasti práv účastníků odboje a odporu proti totalitním režimům a k podpoře vzdělávací a osvětové činnosti paměťové povahy. Výzva k podání žádostí o poskytnutí dotace byla zveřejněna dnes.

V rámci jednání Rady byli členové a členky Rady s novým dotačním programem seznámeni, přičemž na programu bylo kromě schválení jednacího řádu Rady rovněž zřízení dotační komise a další otázky spojené s fungováním Rady.