Česko a Maďarsko posilují spolupráci, chystají první společné zasedání vlád
Plán prvního společného zasedání vlád v historii obou zemí, spolupráce v oblasti zdravotnictví, kultury a dopravy byly mezi tématy setkání maďarského a českého premiéra v Gödöllő. Současní maďarský a český premiér poprvé od svého zvolení usedli ke společnému jednacímu stolu.
Péter Magyar a Andrej Babiš se na bilaterálním jednání před summitem V4 v Gödöllő dohodli, že poprvé v historii obou zemí uspořádají společné zasedání vlád. Obě strany zároveň potvrdily, že spolupráci lze podpořit prostřednictvím kulturních vztahů a rozmanité kulturní dědictví obou zemí k tomu poskytuje vynikající příležitost. Není náhodou, že maďarský premiér dnes ráno ve svém projevu v parlamentu citoval Milana Kunderu.

Ústředním bodem bilaterální spolupráce bude také oblast zdravotnictví. Česká republika nedávno otevřela onkologické centrum v Brně a na podzim plánuje V4 zdravotnickou konferenci. Premiéři obou zemí se dále dohodli, že ministři dopravy zahájí konzultace o rozvoji dopravních spojení sever-jih ve střední Evropě. Péter Magyar a Andrej Babiš se dotkli i dalších ekonomických otázek. Ocenili vzájemné investice a shodli se na jejich posílení, zejména v oblasti obrany, dopravy a energetiky.

Bilaterálního setkání maďarského a českého premiéra se zúčastnili také maďarská ministryně zahraničí Anita Orbán, vedoucí kanceláře premiéra Bálint Ruff (oba místopředsedové vlády) a maďarský hlavní vyjednavač s EU Tamás Széles. Českou delegaci doplnili vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha, Milena Hrdinková, hlavní vyjednavačka České republiky s EU, Eva Dvořáková, mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně České republiky v Maďarsku a ředitel Odboru komunikace Úřadu vlády Martin Vodička.