Tým tripartity jednal o Národním programu reforem ČR pro rok 2014
V úterý 8. dubna proběhlo na Úřadu vlády setkání pracovního týmu Rady hospodářské a sociální dohody pro EU nad konsolidovaným návrhem Národního programu reforem ČR pro rok 2014. Toto jednání navázalo na neformální diskuzi, jež proběhla formou kulatého stolu o den dříve za přítomnosti zástupců Parlamentu České republiky, hospodářských a sociálních partnerů, zástupců územní samosprávy, akademické sféry a další zainteresované občanské společnosti.
Hospodářští a sociální partneři vyzdvihli inkluzivní způsob přípravy materiálu, což nebývá standardem ve všech zemích EU. Ocenili rovněž samotný materiál, který má velký potenciál stát se skutečně zastřešující střednědobou hospodářskou strategií ČR. V diskuzích rezonoval zejména požadavek na lepší strukturalizaci textu, pokud jde o jednotlivá opatření podporující růst, a také zájem na propracování dopadové analýzy jednotlivých opatření. Opakovaně též zazněl apel na nutnost strategického řízení a potřebu jednotlivá opatření důsledně implementovat.
Zástupci sociálních partnerů vyjádřili své znepokojení nad nepochopením institutu tzv. předdůchodů, jenž ve skutečnosti není státní podporou samotných předdůchodů, ale jde o poskytnutí možnosti využit vlastních naspořených prostředků v období blízkém důchodovému věku. Opatření nevytváří podněty k předčasnému opuštění trhu práce jak tvrdí Evropská komise, ale napomáhá překonat obtížnou životní situaci v období, ve kterém je pro tyto osoby obtížné nalézt uplatnění na trhu práce. Z hlediska udržitelnosti veřejných financí má navíc toto opatření naprosto zanedbatelné dopady, a proto také vláda v současné chvíli neplánuje jeho zrušení.
Zástupci odborů doporučili tuto věc s Komisí aktivně komunikovat. Zároveň přislíbili zaslat dopis, ve kterém vyjádří nespokojenost s tímto doporučením. Rovněž se ohradili proti velmi napjatému časovému harmonogramu ve finální části evropského semestru, kdy jsou projednávány návrhy doporučení Rady. Omezený čas na projednání víceméně znemožňuje širší zapojení sociálních a hospodářských partnerů do formulování pozice na národní úrovni a snižuje tak váhu samotných doporučení. Zástupci partnerů upozornili na nutnost obezřetnosti v oblasti deregulace regulovaných profesí a potřebu suverenity členských států nad volbou energetického mixu.
Po zapracování námětů, připomínek a komentářů bude materiál dne 16. dubna předložen k projednání a schválení vládě ČR. Poté bude bez prodlení odeslán Evropské komisi, aby byl ze strany ČR dodržen stanovený harmonogram pro provádění evropského semestru. V návaznosti na posouzení Národního programu reforem ČR pro rok 2014 vydá Evropská komise návrh specifických doporučení Rady pro všechny členské země dne 2. června.