Aktivity projektu
Rada vlády pro rovnost žen a mužů schválila zprávu o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026
Druhé letošní zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů (dále „Rada“) se konalo v úterý 14. května 2024. Rada schválila zprávu za minulý rok o plnění Akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023–2026. Na základě podnětů svého výboru a pracovní skupiny doporučila analýzu dopadů tzv. konsolidačního balíčku na rovnost žen a mužů i vstřícnost při komunikaci a posuzování žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizaci. Odbor rovnosti žen a mužů také na zasedání informoval o aktuálních mezinárodních aktivitách na poli genderové rovnosti.
Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů pokračuje v přípravě policy briefů k vybraným tématům
V pondělí 29. dubna se letos poprvé sešla Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů. Už od začátku roku se však členové a členky scházejí také v menších týmech, protože intenzivně pracují na podobě policy briefů, které pracovní skupina plánuje vydat.
Pracovní skupina pro otázky romských žen diskutovala mimo jiné tabuizované téma domácího násilí v romských rodinách
Domácí násilí se nevyhýbá ani romským partnerským vztahům. Ukazují to zkušenosti lidí pracujících s romskými ženami v rámci svépomocných skupin i programů zaměřených na posílení kompetencí romských žen. Kvalitativní a kvantitativní výzkumy zachycující tento fenomén však dosud nebyly provedeny. Nejen prevencí a potíráním domácího násilí v romských rodinách se zabývala dne 4. dubna 2024 Pracovní skupina pro otázky romských žen (dále jen „Pracovní skupina“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů.
Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách schválil Zprávu za rok 2023 o plnění Akčního plánu
První letošní jednání Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů se konalo ve čtvrtek 28. března 2024.
TZ: Rada vlády pro rovnost žen a mužů podpořila nový zákon o domácím násilí i Chartu proti domácímu násilí
Praha 8. dubna 2024 – Rada vlády pro rovnost žen a mužů se na svém prvním letošním zasedání věnovala hlavně problematice domácího násilí. Rada například Vládě ČR doporučila rychlé schválení aktuálního návrhu zákona o domácím násilí. Ten jednotně definuje domácí násilí, posiluje práva obětí, prodlužuje délku vykázání ze společného obydlí a zavádí povinnost policie zabavit vykazované osobě zbraň. Rada také podpořila Chartu proti domácímu násilí, která je společnou iniciativou zaměstnavatelů a organizací pomáhajících obětem domácího násilí.
Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů upozornil na dopady tzv. ozdravného balíčku na rovnost žen a mužů
Mají opatření ozdravného plánu pro veřejné finance „Česko ve formě“ představeného vládou v květnu 2023 neutrální dopad na rovnost žen a mužů? Existují analýzy, které by vyhodnocovaly míru zatížení různých skupin obyvatel v důsledku přijatých opatření? Nejen těmito otázkami se zabýval 20. března 2024 Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů (dále jen „Rada“).
Ženy a muži v datech 2023 - Odbor rovnosti žen a mužů vydal novou publikaci
Věděli jste, že mezi osobami pobírajícími rodičovský příspěvek je pouze 2 % mužů? Že průměrná hrubá měsíční mzda žen byla v roce 2022 o 8 378 korun nižší než mužů? Tyto a řadu dalších zajímavých statistik najdete v nové publikaci Ženy a muži v datech 2023, kterou zpracoval Odbor rovnosti žen a mužů ÚV ČR ve spolupráci s Českým statistickým úřadem.
Odbor rovnosti žen a mužů zpracoval výsledky veřejné konzultace k aktualizaci Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030
Od 1. do 30. září se veřejnost mohla vyjádřit k aktualizaci Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030 (dále jen „Strategie 2021+“). Tento dokument Odbor rovnosti žen a mužů aktualizuje od poloviny letošního roku a jeho předložení vládě ČR ke schválení je plánováno na léto 2024.
Výbor schválil hlavní východiska připravované koncepce práce s osobami dopouštějícími se násilí v blízkých vztazích
Ve čtvrtek 14. prosince 2023 jednal Výbor pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o čtvrté zasedání v tomto roce.
Výbor diskutoval možnosti spolupráce s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Ve čtvrtek 7. prosince 2023 jednal Výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o třetí zasedání v tomto roce.
Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči se zabýval dopady konsolidačního balíčku na rodinnou politiku
Ve středu 6. prosince se uskutečnilo poslední letošní jednání Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči (dále jako „Výbor“). Výbor se zabýval především vývojem v oblasti rodinné politiky a podpoře podnikání žen.
Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů podtrhl důležitost tématu rovnosti žen a mužů a životního prostředí
Jak zohledňují národní strategické, koncepční materiály a finanční nástroje v oblasti zelené transformace rovnost žen a mužů? Nejen o tom jednal 5. prosince 2023 Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů (dále jen „Rada“).
Pracovní skupina k porodnictví jednala o Strategii k Baby-friendly Hospital Initiative a Koncepci péče o matku a dítě
V pondělí 27. listopadu 2023 proběhlo za účasti zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové druhé letošní jednání Pracovní skupiny k porodnictví. Na jednání byl představen čerstvě dokončený návrh Strategie k implementaci programu WHO a UNICEF Baby-friendly Hospital Initiative 2018 v České republice. Strategie vznikla na doporučení skupiny, a to ve vzájemné spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR. Hlavní část programu byla věnována diskuzi nad rozpracovaným návrhem Koncepce péče o matku a dítě, který připravil Odbor zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví. Členové a členky pracovní skupiny rovněž probírali aktualizaci Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030 a aktuální stav přípravy Koncepce porodní asistence. Na jednání byly také představeny výstupy z projektu „Vypořádejme se s porodnickým násilím“ a konkrétní příklady překážek, kterým čelí komunitní porodní asistentky při uzavírání smluv s pojišťovnami.
Pracovní skupina pro otázky romských žen diskutovala o probíhajícím odškodňování nezákonné sterilizace romských žen ze strany státu
Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 jednala Pracovní skupina pro otázky romských žen (dále jen „Pracovní skupina“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednání se zaměřilo mimo jiné na aktuální vývoj v naplňování zákona č. 297/2021 Sb., o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem a na podporu romských žen v politické participaci a rozhodování.
Rada vlády pro rovnost žen a mužů jednala o důležitosti sběru dat členěných dle pohlaví a dalších prioritách v oblasti rovnosti žen a mužů
V úterý 31. října 2023 proběhlo třetí zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů v roce 2023. Hlavními tématy jednání bylo snižování personálních kapacit Českého statistického úřadu ve vztahu ke sběru dat členěných dle pohlaví a relevantních pro rovnost žen a mužů a plánované ukončení vydávání tištěné verze ročenky Zaostřeno na ženy a muže, dále byl projednán aktuální stav legislativních úkolů souvisejících s rovností žen a mužů, aktualizace Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 - 2030 nebo podněty výborů a pracovních skupin rady.
Index genderové rovnosti: Česko si polepšilo, za zbytkem EU nadále zaostává
Praha, 24. října 2023 – Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE) dnes vydal nový Index genderové rovnosti za rok 2023. Česko si polepšilo o 0,7 bodů, za průměrem EU však nadále výrazně zaostává. Index genderové rovnosti měří úroveň rovnosti žen a mužů na trhu práce, ve vzdělávání, v rozhodovacích pozicích a dalších oblastech života. Využívá více než 40 indikátorů. Úroveň rovnosti žen a mužů hodnotí na škále 0-100. Nejlepšího skóre dlouhodobě dosahují Švédsko (82,2), Nizozemsko (77,9) a Dánsko (77,8). Letošní skóre Česka je 57,9 – tedy o 0,7 bodu lepší než loňské. Za průměrem EU (70,2) ale nadále výrazně zaostáváme.
TZ: Vláda upřednostnila zájmy žen a dětí: nová opatření k omezení škodlivého marketingu náhrad mateřského mléka
Praha, 27. září 2023 - Vláda se dnes na doporučení Rady vlády pro rovnost žen a mužů rozhodla přistoupit k dalšímu významnému kroku v oblasti dětské výživy a ochrany práv žen a jejich dětí. Aktuální vědecké poznání čím dál více odkrývá, jak negativní vliv má marketing náhrad mateřského mléka, dudlíků a lahví na důvěru žen a jejich rodin v kojení a schopnost kojit. To má nežádoucí dopad na zdraví žen i dětí a v konečném důsledku i na rodinné a veřejné rozpočty. Funkční ochranu proti predátorským marketingovým praktikám nabízí již přes 40 let Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka WHO a UNICEF, který je průběžně aktualizován rezolucemi Světového zdravotnického shromáždění (dále jen „Kodex“). Vláda se proto rozhodla, že v souladu se svými lidskoprávními závazky přistoupí k důslednému sladění české legislativy s požadavky Kodexu.
Výbor projednal aktuální stav přípravy legislativy v oblasti domácího a genderově podmíněného násilí
Ve čtvrtek 21. září 2023 jednal Výbor pro prevencí domácího násilí a násilí na ženách (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o třetí zasedání v tomto roce.
Panelová diskuse v Poslanecké sněmovně: Istanbulská úmluva jako pomoc obětem násilí
Jak Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí přispěje ke zlepšení současné situace obětí sexuálního a domácího násilí, bylo tématem panelové diskuse, kterou dne 20. září v Poslanecké sněmovně uspořádal poslanec Michal Zuna společně s koalicí Hlas proti násilí. Svůj pohled na význam úmluvy v souvislosti s efektivnější pomocí obětem násilí nabídli odbornice a odborníci z oblasti lidských práv, Policie ČR i organizace pomáhající obětem v terénu.
Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči se zabýval vývojem v oblasti předškolního vzdělávání a péče o děti
Ve středu 20. září 2023 proběhlo jednání Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči (dále jako „Výbor“). Výbor se věnoval především vývoji v oblasti koncepce předškolní péče a vzdělávání, financování relevantních agend, nebo zapojení mužů do péče.
Výbor se zabýval iniciativou za posílení postavení žen v českých médiích
V úterý 19. září 2023 jednal Výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o druhé zasedání v tomto roce.
Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů pokračovala v diskuzi o své budoucí činnosti a plánovala osvětové aktivity
Ve středu 13. září se letos po druhé sešla Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů (dále jako „Pracovní skupina“).
Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů doporučil zajištění alokace dotačního programu Úřadu vlády ve výši alespoň 7 mil. Kč
Ve čtvrtek 7. září 2023 jednal Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů (dále jen „Rada“).
Veřejná konzultace k aktualizaci Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030
Od dnešního dne má veřejnost možnost zapojit se do konzultace k aktualizaci „Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030“. Veřejná konzultace je pořádána Odborem rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR v podobě online dotazníku. Veřejná konzultace běží do soboty 30. září 2023 do 23:59.
Seminář pro žadatele o dotaci v dotačním programu Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů pro rok 2024
Dne 28. srpna 2023 proběhl seminář pro žadatele o dotaci v dotačním programu Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů pro rok 2024
Vláda posílí boj proti domácímu a sexuálnímu násilí
Praha, 24. srpna 2023 – Vláda ČR ve středu 23. srpna 2023 schválila nový akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023 – 2026. Akční plán má zlepšit stávající úroveň pomoci obětem domácího a sexuálního násilí. Obsahuje 22 opatření se 104 úkoly pro jednotlivá ministerstva na následující 4 roky a je rozdělen do 3 strategických oblastí: prevence, podpora obětí a systémové zabezpečení řešení genderově podmíněného násilí.
Vyhlášení dotačního řízení na rok 2024 (program Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů)
Úřad vlády ČR zveřejňuje dne 18. srpna 2023 výzvu k podání žádosti o poskytnutí dotace v dotačním programu Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů pro rok 2024, čj. 28424/2023-UVCR (dále jen „výzva k podání žádosti“).
Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů diskutovala roli mužů ve veřejném sektoru při prosazování genderové rovnosti
V pondělí 26. června 2023 jednala Pracovní skupina Muži a rovnost žen a mužů (dále jako „Pracovní skupina“), která se sešla po delší časové odmlce.
Výbor se zabýval iniciativou za předvídatelnější kulturu jednání v Poslanecké sněmovně PČR
V úterý 20. června 2023 jednal Výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o první zasedání v tomto roce.
Vláda vzala na vědomí Indikátorovou soustavu Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030
Na základě usnesení vlády ČR ze dne 8. března 2021 č. 269, kterým byla schválena Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030 (dále jako „Strategie 2021 – 2030“) byla dne 14. června 2023 vládě ČR předložena Indikátorová soustava Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030 (dále jako „Indikátorová soustava“).
Výbor projednal aktuální stav přípravy legislativy v oblasti domácího a genderově podmíněného násilí
Ve čtvrtek 8. června 2023 jednal Výbor pro prevencí domácího násilí a násilí na ženách (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o druhé zasedání v tomto roce.
Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči diskutoval nerovnosti v odměňování sociálních pracovníků a pracovnic
V úterý 6. června 2023 proběhlo jednání Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči. Ústředním bodem jednání bylo odměňování sociálních pracovníků a pracovnic. Dále se diskutoval vývoj iniciativ, které Výbor dlouhodobě sleduje, jako např. koncepce péče o děti, nebo transpozice směrnice o transparentnosti v odměňování.
Rada vlády pro rovnost žen a mužů jednala o aktuálních prioritách v oblasti rovnosti žen a mužů
V pondělí 5. června 2023 proběhlo druhé zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů v roce 2023. Hlavními tématy jednání byly aktuální priority v oblasti potírání domácího a sexuálního násilí či zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích ve služebních úřadech. Na jednání Rady rovněž OECD představila výsledky přezkumu České republiky v oblasti rovnosti žen a mužů. Česká republika je společně s Kanadou a Austrálií jednou z prvních zemí, která přezkum politiky rovnosti žen a mužů ze strany OECD absolvovala.
Výbor pro institucionální zabezpečení navrhl zohlednit doporučení OECD v rámci plánované revize Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030
Ve čtvrtek 18. května 2023 se konalo jednání Výboru pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů. Během jednání přijal Výbor podnět Radě vlády pro rovnost žen a mužů, kterým doporučil Úřadu vlády ČR reflektovat doporučení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj formulovaná v rámci přezkumu nastavení politik v oblasti žen a mužů. Výbor zároveň doporučil Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvu práce a sociálních věcí naplňovat doporučení OECD uvedená v Akčních plánech. Na programu jednání byla i implementace Akčního plánu rovného odměňování, transpozice směrnice o transparentnosti v odměňování, revize krizové legislativy či překážky, kterým čelí ženy ve sportu. Částí jednání se zúčastnila také zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková.
Výbor pro sociální politiku, rodinu a péči se shodl na potřebně dostupných dětských skupin
Ve středu 19. dubna 2023 proběhlo jednání Výboru pro sociální politiku, rodinu a péči. Ústředním bodem jednání byly iniciativy Ministerstva práce a sociálních věcí v oblasti rodinné politiky, výbor se však věnoval i také otázce rovného odměňování a podpořil usnesení Rady vlády pro rovnost žen a mužů k Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Části jednání se zúčastnila také zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková.
Výbor pro institucionální zabezpečení reagoval na Kontrolní závěr NKÚ k genderovým auditům
Ve středu 22. března 2023 proběhlo jednání Výboru pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů. Ústředním bodem programu byl podnět Radě vlády pro rovnost žen a mužů, kterým Výbor reagoval na Kontrolní závěr NKÚ k genderovým auditům. Výbor se dále zabýval financováním agendy rovnosti žen a mužů a mezinárodní a unijní agendou.
Proběhlo jednání Pracovní skupiny k porodnictví: skupina se bude podílet na přípravě nové Koncepce péče o matku a dítě
V pondělí 20. března 2023 se uskutečnilo první jednání Pracovní skupiny k porodnictví v novém funkčním období a složení. Skupinu přišla na jednání osobně podpořit i Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, a náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Ústředním bodem programu byl plán přípravy Koncepce péče o matku a dítě. Skupina rovněž probírala novinky z Národního registru reprodukčního zdraví a téma nedostupnosti screeningových vyšetření v porodnici pro děti dříve propuštěné z péče v rámci tzv. ambulantního porodu. Na jednání byl také představen vyvíjený evaluační nástroj Evropské sítě porodních domů a center.
Výbor schválil Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na léta 2023-2026
Ve čtvrtek 16. března 2023 jednal Výbor pro prevencí domácího násilí a násilí na ženách (dále jen „Výbor“) při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Jednalo se o první zasedání v tomto roce.
Rada vlády pro rovnost žen a mužů doporučila vládě ČR vyslovit souhlas s návrhem na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci násilí na ženách
Ve čtvrtek 2. března proběhlo první zasedání Rady vlády pro rovnost žen a mužů v roce 2023. Rada vlády pro rovnost žen a mužů doporučila vládě ČR vyslovit souhlas s návrhem na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci násilí na ženách a domácího násilí a předložit návrh na ratifikaci Parlamentu.
Výbor projednal Plán práce na roky 2023-2024 a podpořil návrhy směrnic o normách pro orgány pro rovné zacházení
Ve čtvrtek 12. ledna 2023 jednal Výbor pro institucionální zabezpečení rovnosti žen a mužů při Radě vlády pro rovnost žen a mužů (dále jako „Výbor“). Jednalo se o první zasedání Výboru v tomto roce.